Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Elektryka
ODPOWIEDZ
maniuu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 19 lis 2017, 21:44
Lokalizacja: Poznań

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: maniuu » 12 sty 2023, 22:26

mat1324 pisze:
12 sty 2023, 22:07
95 Ah
dziękuję bardzo

Norberto115
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2023, 20:53
Imię: Norbert
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Walbrzych

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: Norberto115 » 03 lut 2023, 09:18

Panowie może ktoś wytłumaczyć po co kodować akumulator ? Bo po przeczytaniu postów moje auto które posiadam od 3 tygodni powinno nieodpalac dlatego że włożyłem nowy akumulator .

Awatar użytkownika
tomnik
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 499
Rejestracja: 17 wrz 2010, 01:54
Imię: Tomasz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2010
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI CANA 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: tomnik » 03 lut 2023, 13:13

Norberto115 pisze:
03 lut 2023, 09:18
Panowie może ktoś wytłumaczyć po co kodować akumulator ? Bo po przeczytaniu postów moje auto które posiadam od 3 tygodni powinno nieodpalac dlatego że włożyłem nowy akumulator .
To jest dobre pytanie...

Odpowiem Ci na podstawie własnych obserwacji/doświadczeń. Zaznaczyć tu muszę, że opartych tylko na modelu auta, które posiadam.
Narosło wiele mitów odnośnie tzw. kodowania akumulatora w A6 C6, większość wypowiadających się tylko je powiela, nie mając najmniejszej choćby wiedzy w temacie.
1." Kodowanie" akumulatora, to poinformowanie sterownika auta o zainstalowaniu/wymianie tego podzespołu na nowy/świeży.
2. Po tej czynności sterownik zeruje/resetuje bilans energetyczny i startuje go od nowa.
3. W przypadku zainstalowania akumulatora innej konstrukcji aniżeli popularny kwasowo-ołowiowy, czyli AGM i żel (i tu nie mam wiedzy, czy takie były stosowane w A6 C6 2005-2011)i poinformowaniu * sterownika o takim aku, powinna nastąpić zmiana maksymalnego napięcia ładowania. Przypominam, że takiej konstrukcji baterie wymagają innego podejścia, co do napięcia, jakim powinny być ładowane.
* W pamięci sterownika auta znajduje się lista akumulatorów przypisana do numerów OEM, które wpisujemy podczas "kodowania". Lista ta zawiera baterie różnej pojemności i załóżmy różnej konstrukcji (kwasowo-ołowiowy, AGM, żel). Z tego, co widzę w ETCE na liście akumulatorów A6 C6 nie ma tych w technologii AGM, czy żel. I jeśli ta informacja jest pewna, należy przyjąć, że sterownik nie ma na swojej liście akumulatorów w tych technologiach.
Te trzy powyższe punty są pewne.
Proces doładowywania akumulatora w A6 C6 nie reguluje natężenia prądu (A) ładowania. Proces ten wygląda identycznie, jak w przypadku aut bez przypisywania/kodowania aku, czy też podłączenia ładowarki, której maksymalne napięcie ładowania to 14,8V. Przeglądając odpowiednie bloki pomiarowe (a nie jest ich mało), dotyczące aku, alternatora, procesu ładowania, nigdy nie zauważyłem napięcia większego niż 14,8V.
Napięcie to i natężenie zależne jest od, nazwijmy to, zapotrzebowania akumulatora i tu w celu pogłębienia podstawowej i nie tylko, wiedzy, kieruję do odpowiednich materiałów, które można znaleźć w sieci. Znajdziemy chociażby kilka ciekawych kanałów na Youtube. Jednym zdaniem - wzrost napięcia ładowania skutkuje zmniejszeniem natężenia prądu i niejako wymusza to akumulator, nie jest to sterowane przez żadne urządzenie w aucie.
Czy w takim razie montaż nowego akumulatora bez poinformowania o tym fakcie sterownika jest możliwy, więcej - czy montaż aku o innej pojemności, niż ta obecna w aucie będą miało wpływ na jego funkcjonowanie lub na jego kondycje ? Czy bateria zostanie przez to "zniszczona", niedoładowana, przeładowana ?
Według mnie odpowiedź jest przecząca - nie nie będzie.
Należałoby zatem zadać pytanie - po co w takim razie ten cały "system" ? Czy jedynie w celach diagnostycznych, podejrzenia parametrów ? Otóż nie. Wspomnieć należy o pewnej ważnej funkcji systemu zarządzania energią, a mianowicie odłączaniu (bodajże są trzy poziomy) grupy urządzeń w aucie w zależności od pogorszenia się wydajności aku. Ma to na celu pozostawienie odpowiedniej w nim ilości energii potrzebnej do rozruchu silnika. I tu, według mnie, należy dopatrywać się podstawowego zadania/celu w jakim wyposażono w ten system auto. Bo załóżmy, że nie poinformowaliśmy o zmianie baterii na nową, bądź w skrajny przypadek na nową o znacznie mniejszej pojemności - system nie ma o tym wiedzy i dalej posługuje się danymi (bilans energetyczny, wyliczona pojemność aku, etc.) starego aku. Pewna grupa urządzeń w aucie może zostać zostaje wyłączona wcześniej, niż wskazują na to faktyczne (a nie te obliczone ze starej baterii, przez system ) wartości nowego akumulatora.
Montaż nowej baterii bez jej "kodowania" niczego nie zmieni, co do sposobu w jakim będzie ładowana w aucie.
Jednakowoż bez dogłębnej wiedzy na temat działania systemu, uważam, mając na uwadze, to, co napisałem, o funkcji odłączania urządzeń, że przy jej wymianie należałoby jednak powiadomić o tym sterownik. Ale tak, jak wspomniałem wyżej, nie ze względu na zmianę sposobu ładowania akumulatora, która według mnie nie nastąpi.

Norberto115
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2023, 20:53
Imię: Norbert
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Walbrzych

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: Norberto115 » 04 lut 2023, 21:48

No ok fajnie to wytłumaczyłeś dzieki bardzo pytam gdyż niemam jeszcze programu do audi bo poprzednik to merceds renault.w mietku też niekodowalem a gdy bateria padała był komunikat że odłącza systemy komfortu aby odpalił .Bo tak czytam iczytam i latam 2 tygodnie po wymianie rozrzadu ladowanie Ok bateria 100 procent .

korkorkor
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2022, 21:53
Imię: Jan
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Strzegom

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: korkorkor » 27 lut 2023, 08:27

Panowie jaki kupić aku do 2.4, auto nie jeździ, przepalam je max 2x w miesiącu.. prądu nie bierze, aku padł mimo to, nie chcę tu szukać przyczyny, tylko rady czy kupić coś byle jakiego?
Czy może agm (bo dobrze znosi ewent rozładowania) - ale te drogie i nie słysząłem żeby w C6 były. Zawsze mi się sprawowały dobrze Centry..

Dlugi11
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 383
Rejestracja: 02 lip 2021, 14:07
Imię: Szymon
Moje auto: S6 C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Avant
Silnik: 5.2 435KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: Dlugi11 » 19 gru 2023, 23:41

1. Nie da się w C6 zakodować akumulatora 120 Ah, bo takiego producent nie przewidział
2. Jak najbardziej można zamontować AGM, takie producent przewidział

qdlaty
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2024, 12:31
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: qdlaty » 04 sty 2024, 12:40

Witam, proszę o pomoc w dobraniu akumulatora WAUZZZ4F65N029963

adadur
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 89
Rejestracja: 22 sty 2010, 18:24
Imię: Adam
Moje auto: Allroad C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Elbląg

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: adadur » 08 sty 2024, 14:06

qdlaty pisze:
04 sty 2024, 12:40
Witam, proszę o pomoc w dobraniu akumulatora WAUZZZ4F65N029963
odczytaj kody z naklejki w aucie (lub tożsamej w książce serwisowej), w koda ch masz podaną originalna/nominalna pojemnośc akumulatora, kupujesz o tej wartości, aczkolwiek parametry rozruchowe mogą być lepsze. Do tego istotne są wymiary aku i rozkład biegunów.

Radek_999
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2024, 11:10
Imię: Radek
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Krakow

Re: jaki Akumulator do A6 C6 2.4 BDW avant

Post autor: Radek_999 » 15 lut 2024, 08:22

hej, chcialbym odkopac temat, bo rowniez potrzebuje informacji jaki akumulator do mojej a6 :)
podam numer VIN na pw

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga