Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
mczelej
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:33
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2011
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI CAJA 290KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wałbrzych

Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Post autor: mczelej » 17 lip 2021, 20:03

Chcialbym spytac sie o wasze doswiadczenia z wytrzymaloscia mechatroniki w stronicach. Moj problem opisuje ponizej.

Auto poleasingowe, salon PL. 30-06 wylecialem z PL, auto zostawione na parkingu, po 14 dniach wracam, odpalam auto bez problemu, po 2 skrzyzowaniach blad przekladni i brak biegow nieparzystych. Zgasilem auto i uruchomilem -bez zmian. Przejechalem 150km, zjezdzam zatankowac i po uruchomieniu auta blad zniknal, biegi sie pojawily, skrzynia chodzi jak wczesniej, bez zadnych problemow.
Nastepnego dnia zauwazylem, ze jak skrzynia sie rozgrzeje przy redukcji 2 na 1 auto raz szarpnie -nigdy wczesniej takiego czegos nie bylo. Jest to niecala 1 sekunde po calkowitym wyhamowaniu (jedynie z biegu wiekszego niz 1). Auto zrzuca biegi plynnie, zmienia wyzej rowniez plynnie, poza tym 1 szarpnieciem.

Podpialem komputer no i odczytalem blad P173F - zawor 2 w skrzyni 1. Jest to zawor jak dobrze odczytalem odpowiedzialny za biegi 7 oraz 5. Planuje zrobix duzy zestaw naprawczy mechy i dodatkowo sprawdzic ten jeden zawor czy po podaniu pradu zachowuje sie OK.

No i teraz sedno - obecnie przebieg 156k bez doslownie kilkunastu km. Przy kupnie auta dostalem rozne papiery a tam wydrukowane zdj. licznika z 2015 roku, z identycznym bledem przekladni, auto stoi uruchomione na D2, czyli rowniez brak biegow nieparzystych (bo powinno byc D1), przebieg na zdj... 78k.
Rowniez w dokumentach znalazlem fakture z ASO z 2015 roku na prawie 11k (same czesci) - wymieniona cala mecha za 8.5k, filtry i olej.
Czy to mozliwe, ze mecha pada dokladnie co 78k km? ASO wymienialo cala meche, czy tym razem duzy zestaw naprawczy powinien pomoc ? Czy wymieniona mecha w 2015 roku nie byla wymieniona na jakis poprawiony model, a byc moze nie ma poprawionego modelu ? Oraz czy to szarpniecie z 2 na 1 (ktorego przed bledem nigdy nie bylo) moze byc wynikiem uszkodzonej mechy ?

Dzieki

mczelej
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:33
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2011
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI CAJA 290KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Post autor: mczelej » 18 lip 2021, 10:49

Znalazłem na forum temat:
a6-c7-uklad-napedowy-skrzynia/wytrzymal ... 95748.html

z identycznym objawem szarpnięcia po redukcji z 2 na 1, nikt tam nie sugerował wymiany mechatroniki, jedynie soft. Po podłączeniu VCDS na końcu w module 02 mam numery 0008, wyczytałem, że z fabryki wyjeżdzał 0001, tak więc chyba sterownik jest zaktualizowany, chociaż pewny nie jestem.
Z drugiej strony znalazłem wątek:
http://www.audiklub.org/forum/viewtopic ... 7&t=144972

gdzie również był identyczny problem i rozwiązaniem było właśnie wymiana mechy, jednak to przy przebiegu 240k.

Sam nie wiem, bo błąd który się pojawił sugeruje, że faktycznie jest coś nie tak z mechatroniką, jednak po wykasowaniu nie pojawia się i być może wynikało to z faktu, że auto stało 2 tygodnie nieruszane. Z drugiej strony przecież to nic nadzwyczajnego.
Próbowałem wykonać reset ECU przez wciśnięcie gazu itp... jednak bez zmian - przy dojeżdżaniu do bramy wyjazdowej odrazu czuć szarpnięcie.
Adaptacji przez VCDS nie mogę wykonać - Erase przechodzi OK, kalibracja clutch value kończy się zawsze Aborted: Safety reason (próbowałem przez 3 dni, temp. 40-60 stopni), distance sensor calib. przechodziło OK, jednak bez żadnych zmian - jak było szarpnięcie tak jest dalej.

Czy warto spróbować skontaktować się z ASO i wykonać ewentualnie aktualizacje sterownika + wykonanie adaptacji ? Koszt wyczytałem takiej opracji to niecałe 1000 PLN, czytałem, że czasami pomaga na szarpnięcie z 2 na 1, a być może ktoś wie jak sprawdzić samemu, czy taka aktualizacja nie została już przypadkiem wykonana poprzednio ?

mczelej
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:33
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2011
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI CAJA 290KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Post autor: mczelej » 17 sie 2021, 18:43

Wymienilem zestaw naprawczy duzy, olej, dwa filtry i nic sie nie zmienilo. Wykonano adaptacje odis'em i bez zmian, dalej czuc szarpniecie jak skrzynia sie rozgrzeje przy resukcji z 2 na 1 (oraz z 4 na 3 czasami ale to rzadko i slabiej).
Kosztowalo to ponad 4 tys i bez zmian :(

Czy ktos cos doradzi co mozna jeszcze w miare latwo sprawdzic ? Czy niestety trzeba kechac gdzies do specjalistycznego zakladu od skrzyn ?

Dziwne jest to, ze zaczelo sie to dziac znienacka zaraz po bledzie z awaria przekladni, ktory sam zniknal i juz prawie 2 miesiace sie nie pokazuje.

Czy to mozliwe ze jakis jeden zawor w mechatronice na, ktorego nie bylo w zestawie daje takie objawy ? Moze to ten odpowiedzialny za bieg nr 1 ? Czy przez VCDS sprawdze jakos ten zawor ? Albo wogole csy sprawdze jakies zawory ? Moze droga eliminqcji cos sie uda :(

Kamerlanie01
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 05 paź 2021, 20:44
Imię: Konrad
Moje auto: S6 C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 DLZA 340KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Kielce

Re: Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Post autor: Kamerlanie01 » 05 paź 2021, 21:22

<prosi> czesc. Udalo sie rozwiazac problem mam podobnie

mczelej
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 12 paź 2019, 18:33
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2011
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI CAJA 290KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Awaria przekladni - brak biegow nieparzystych

Post autor: mczelej » 06 paź 2021, 19:00

tak, po miesięcznej walce wkońcu udało się pozbyć problemu, chociaż łatwe to nie było - sprzedałem auto. Nie miałem nerwów na takie zabawy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C7 (2011-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga