Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5] Jakie mam webasto?

Układ chłodzenia, ogrzewanie i klimatyzacja
BoneShaker

[A6 C5] Jakie mam webasto?

Post autor: BoneShaker » 18 maja 2013, 17:05

Witam ;) W mojej A6'tce posiadam ogrzewanie postojowe i mam takie pytanko. Gdzieś wyczytałem, że były różne wersje tz. ogrzewanie wnętrza i ogrzewanie wnętrza i silnika. Chciałbym wiedzieć jak to wygląda u mnie. Włącza się je poprzez takie przyłączone po lewo od kierownicy urządzenie. Nie wiem czy to jest oryginalne czy może ktoś sobie zamontował. Autko jest z 2004 roku, montowano tam oryginalnie takie? I ogrzewały one również silnik?

@EDIT

Ogrzewanie jest oryginalne ;)

BoneShaker

Post autor: BoneShaker » 19 maja 2013, 10:13

Bardzo dziękuje za pomoc ;) A można samemu przeprowadzić taki przegląd? Na co zwrócić uwagę?

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [A6 C5] Jakie mam webasto?

Post autor: kot919 » 19 maja 2013, 15:40

BoneShaker pisze:Gdzieś wyczytałem, że były różne wersje tz. ogrzewanie wnętrza i ogrzewanie wnętrza i silnika. Chciałbym wiedzieć jak to wygląda u mnie.
Tak jak napisał Kolega censored w A6 C5 było montowane tylko ogrzewanie 'mokre'. Ogrzewa ci płyn chłodniczy, i wysyła sygnał sterujący do panelu klimatronika aby ten włączył nadmuch powietrza do wnętrza samochodu.
BoneShaker pisze:Włącza się je poprzez takie przyłączone po lewo od kierownicy urządzenie. Nie wiem czy to jest oryginalne czy może ktoś sobie zamontował.
Oryginalnie w A6 C5 były montowane 2 typy sterowników. Jeden typ był umieszczany z 'schowku' w drzwiach kierowcy (zaraz koło głośnika), a drugim typem sterownika był sam licznika samochodu. Jeżeli masz inną wersję to bardzo prawdopodobne jest że ktoś zlecił 'doposażenie' samochodu - możesz mieć fabryczny 'piec' natomiast niefabryczny sterownik (są różne warianty <okok> )
BoneShaker pisze:Bardzo dziękuje za pomoc ;) A można samemu przeprowadzić taki przegląd? Na co zwrócić uwagę?
Podstawą będzie ustalenie jaki piec w ogóle posiadasz - Webasto czy Eberspacher, oraz jaki konkretnie model (troszkę ich jest :-) ). Następnym krokiem będzie organizacja PDFa ze schematem złożeniowym (można się doszukać w internecie ).
Z własnego doświadczenia (nie jest może wielkie - montowałem tylko 3 takie urządzenia w swoim życiu 2x Ebespacher i 1x Webasto) podstawą jest posiadanie jakiegoś urządzenia diagnostycznego, gdyż większość problemów z pracą Webasta spowodowana jest usterkami elektrycznymi (z reguły uszkodzeniami sterowników umiesczonych w samym piecu). Pod względem mechanicznym, tak jak napisał Kolega censored piec jest w miarę prostym urządzeniem i moim zdaniem jego sprawdzenie z odpowiednią dokumentacją nie powinno sprawić Ci kłopotu.

BoneShaker

Post autor: BoneShaker » 19 maja 2013, 16:23

Wiem, że w 2006 była wymieniana pompa od webasto. A jeżeli coś jest uszkodzone i włącze ogrzewanie postojowe to jest możliwość, że mogę uszkodzić jeszcze bardziej?

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 19 maja 2013, 16:41

BoneShaker pisze:Wiem, że w 2006 była wymieniana pompa od webasto. A jeżeli coś jest uszkodzone i włącze ogrzewanie postojowe to jest możliwość, że mogę uszkodzić jeszcze bardziej?
Moim zdaniem prawdopodobieństwo takiego przypadku jest bardzo małe - piece są dość dobrze zabezpieczone (czasem jak dobieram się do swojego mam wrażenie że nawet zbyt dobrze) - jeżeli któryś z elementów nie trzyma swoich parametrów pracy sterownik od razu wyłącza całe urządzenie, no chyba że jest on sam jest uszkodzony :-).
Usterka pompki to raczej standardowy przypadek - kończą się w niej szczotki (można regenerować)

BoneShaker

Post autor: BoneShaker » 19 maja 2013, 20:02

Uruchomiłem je i chodzi ładnie ;)

Tak wygląda sterowanie od webasto:
Obrazek

I jeszcze jedno pytanko, co to jest? Myślałem, że to jest właśnie webasto ale jak je włączyłem to nie było nic z niego słychać. Odgłosy dochodziły spod silnika.

Obrazek

Obrazek

BoneShaker

Post autor: BoneShaker » 19 maja 2013, 20:33

Bardzo dziękuje za pomoc :)

@EDIT
Doczytałem się, że ogrzewanie jest firmy Eberspaecher. Możemy po tym wywnioskować czy jest oryginalne?

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 19 maja 2013, 21:32

BoneShaker pisze:Doczytałem się, że ogrzewanie jest firmy Eberspaecher. Możemy po tym wywnioskować czy jest oryginalne?
Piece montowane fabrycznie w A6 C5 były firmy Webasto. Biorąc też pod uwagę zastosowany zegar sterujący, jestem zdania że Twój samochód został 'doposażony' w dogrzewacz już po wyjeÂździe z fabryki.

Spokojna głowa, ja u siebie też mam zainstalowany piec Ebespachera (jest mniejszy w porównaniu do odpowiednika WEBASTO), i przepracował on bezobsługowo i bezawaryjnie drugą zimę :-). Warto go od czasu do czasu włączyć na parę minut, aby przepłukać pompkę paliwa, oraz rozruszać wszelkie części mechaniczne (wentylator powietrza, pompkę obiegową).

Co do montażu - oryginalnie piec był zamontowany w lewym przednim nadkolu, pod zbiornikiem na płyn spryskiwaczy i miał poprowadzony wydech poprzez płytę podłogową. Jak będziesz kiedyś 'grzebał' coś przy silniku, to zerknij na tabliczkę znamionową i spisz model. Nie jest to duże urządzenie ale na pewno je zlokalizujesz :-)

P.S. Firma Eberspacher ma doskonałą dokumentację, z którą można sprawdzić najmniejszą część zainstalowaną w piecu, tak więc jakikolwiek serwis może zostać wykonany we własnym zakresie <okok>

BoneShaker

Post autor: BoneShaker » 28 maja 2013, 18:42

Jednak jest oryginalne ;) Sprawdziłem po numerze VIN

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 28 maja 2013, 19:43

BoneShaker pisze:Jednak jest oryginalne ;) Sprawdziłem po numerze VIN
Muszę przyznać, że jestem zaskoczony :-) Wygląda na to, że w nowszych rocznikach istnieje trzeci typ instalacji - dobrze wiedzieć na przyszłość. Dzięki za info <okok>

Pakollo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 5
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:09
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Pakollo » 30 sty 2016, 21:30

Witam Wszystkich Forumowiczów!
Nazywam się Paweł i poszukuję A6C5 2.7 lub 2.8.
Poszukując list wyposażenia znalazłem informacje o webasto i eberschprecher , dogrzewaniu silnika, panelu słonecznym w szyberdachu ale nie mogę znaleźć szczegółowych informacji na ten temat. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł mi wytłumaczyć kilka spraw związanych z ogrzewaniem:
- Jak rozpoznać że auto ma webasto? Powinno mieć panel w drzwiach kierowcy albo przycisk menu w panelu środkowym?
- Czy webasto to to samo co wspominane na forum dogrzewanie silnika? Jeżeli nie to czy dogrzewanie silnika jest w każdym a6?
- solardach pozwala uruchomić wentylatory w celu przewietrzenia auta, czy webasto też posiada taką funkcję?
- Czy eberschprecher to po prostu inny producent takiego systemu jak webasto czy może działa inaczej.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

PS. Przepraszam za odkopanie tematu ale wolałem nie zakładać nowego tematu.

Online
Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7161
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 30 sty 2016, 22:49

Solar dach działa na wyłączonym zapłonie i w momencie kiedy pada odpowiednia ilość światła na dach ( słońce , nawet w pochmurny dzień też troszkę dmucha ) - wtedy działa wentylator dmuchawy

Webasto też może uruchomić dmuchawę ale prąd bierze z akumulatora.


Webasto czy Eberspracher - to producenci ogrzewania postojowego/dogrzewaczy ( Webasto robi też np. szyberdachy dla Audi )

Piece Webasto czy Eberspracher mogą działać w zależności od modelu jako ogrzewanie postojowe lub dogrzewacz ( po uruchomieniu silnika żeby szybciej ogrzać płyn )

Pakollo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 5
Rejestracja: 03 wrz 2013, 17:09
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Pakollo » 31 sty 2016, 13:05

Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym jeszcze wiedzieć w jaki sposób najłatwiej rozpoznać że auto ma ogrzewanie postojowe lub dogrzewanie silnika? W ogłoszeniach sprzedaży nie wiele osób o tym pisze i jedyne co umiem rozpoznać to że niektóre auta mają panel webasto w drzwiach albo solar dach :)

Online
Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7161
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 31 sty 2016, 18:06

no tylko po tym albo jeszcze od 2000 roku jest sterownie w tunelu środkowym , nie ma panelu w drzwiach

Awatar użytkownika
woj_b
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 95
Rejestracja: 07 maja 2011, 11:29
Lokalizacja: lubuskie

Post autor: woj_b » 01 lut 2016, 10:06

Pakollo pisze:Chciałbym jeszcze wiedzieć w jaki sposób najłatwiej rozpoznać że auto ma ogrzewanie postojowe lub dogrzewanie silnika?
Może warto sprawdzić czy w ogóle występuje Webasto. W oryginale montowane piece miały sterowanie z FIS-a i jak wcześniej wspomniałeś z drzwi.

Obrazek

Sterowanie z FIS-a odbywa się za pomocą pokrętła na konsoli środkowej tuż za sterowaniem lusterkami. Programujesz datę i godz. Podczas pracy pieca na grzanie masz ikonkę płomyka a na wietrzenie wentylatorek/śmigiełko (po prawej str. od czasu) jak zwał tak zwał ;-) - fot.

Obrazek

sterowanie/zegar może jeszcze być jak na fot. poniżej ale są to wg mnie instalacje i piece dokładane. Mają te same funkcje co i fabrycznie montowane. Najczęściej montowane w okolicach kierownicy.

Obrazek

Z rzeczy widocznych można jeszcze zaglądnąć do bagażnika do schowka po lewej stronie. Gdzieś czytałem, że jest to jedyne miejsce gdzie montowany były (oryginalnie) Telestart Webasto - gdzieś w okolicy kosza ze zmieniarką CD i nawigacji. Nie wiem na 100%. Do tego pilot zdalnego sterowania.

Obrazek

Jeszcze można zajrzeć pod auto na osłonę silnika w okolicy przedniego lewego koła (str. kierowcy) i tam powinien być wydech od pieca - a w zasadzie końcówka rury wydechowej powinna lekko wystawać.

Jak walnąłem gdzieś babola to przepraszam i poprawcie mnie.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga