Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

wentylator

Układ chłodzenia, ogrzewanie i klimatyzacja
bestmen
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2012, 21:31
Lokalizacja: Zielona Góra

wentylator

Post autor: bestmen » 14 mar 2013, 19:15

Witam koledzy mam pytanie ostatnio mechanik wymienił mi rozrząd i odbierając samochód zauważyłem ze, po odpaleniu samochodu odrazy włączył mi się wentylator na zimnym silniku. Przejechałem parę kilometrów i wentylator od chłodnicy działa cały czas. Moje pytanie jest takie czy przy wymianie rozrządu mógł coś spierniczyć ten mechanik czy po prostu zbiegiem okoliczności zepsuł się czujnik?

daniel1997

Post autor: daniel1997 » 14 mar 2013, 19:41

bestmen, jak dla mnie to mechanik coś uwalił jedÂź do niego niech naprawi.

bestmen
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2012, 21:31
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: bestmen » 14 mar 2013, 20:00

ok zobaczymy czy będe musiał użyć siły czy pójdzie po dobroci :)

daniel1997

Post autor: daniel1997 » 14 mar 2013, 20:05

jak przed wymianą rozrządu było ok to jego problem rozbierał przód może kabel gdzieś uszkodził daj znać co ci powie ;)

bestmen
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2012, 21:31
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: bestmen » 14 mar 2013, 20:11

ok w poniedziałek mam zostawic auto to dam znac :)

Awatar użytkownika
BartekC5
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 108
Rejestracja: 16 sty 2012, 17:29
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: BartekC5 » 16 mar 2013, 19:06

ja tak mam od kiedy kupiłem samochód.... co może być tego powodem?

bestmen
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2012, 21:31
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: bestmen » 18 mar 2013, 17:35

kolego mechanik powiedział mi ze to moga byc dwie rzeczy: albo czujnik gdzies mi odłaczyli albo elektromagnez od wirnika juz padł. Innego wyjscia powiedział ze nie ma

daniel1997

Post autor: daniel1997 » 18 mar 2013, 18:36

bestmen, to jakieś bajki opowiada czujnik się odłączył zmień mechanika <okok> zmieniał rozrząd rozbierał przód coś spaprał takiego mechanika to za jaja powiesić :[

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 31 mar 2013, 00:15

Kolego mówisz o wentylatorze od strony zderzaka, czy od strony silnika (klimatyzacji)?

PS, elektromagnes w wirniku - jeżeli Twój mechanik miał na myśli uszkodzenie uzwojenia wirnika, to w takim przypadku wentylator by Ci w ogóle nie ruszył.

Generalnie każdą usterkę elektroniczną najlepiej sprawdzić interfejsem diagnostycznym. Jeżeli masz możliwość to podłącz go - być może przyczyna takiego stanu jest banalna.

Awatar użytkownika
zarzyk
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 886
Rejestracja: 04 mar 2012, 11:37
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.8T APU 150KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: zarzyk » 18 kwie 2013, 18:23

witam. Jak to jest z wentylatorami od klimy? kiedy się one włączają? Bo jak odpale auto to stoi. zaraz ide jeszcze raz zerknąć i do pracy pojade na klimce mam 5mk może ruszy.
Nie bój się eksperymentów. Amatorzy zbudowali Arkę Noego a fachowcy Tytanic-a

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 18 kwie 2013, 18:45

zarzyk pisze:witam. Jak to jest z wentylatorami od klimy? kiedy się one włączają? Bo jak odpale auto to stoi. zaraz ide jeszcze raz zerknąć i do pracy pojade na klimce mam 5mk może ruszy.
U mnie jest tak że wentylator się załącza zawsze z kompresorem i tak raczej powinno być.

Jak poprzednio serwisowałem klimatyzację (2 lata temu), pracownik poinformowałem mnie że 'skończył' mi się wentylator klimatyzacji, po czym odłączył mi przewód od sprzęgła kompresora i kazał naprawić usterkę. Wyciągnąłem wentylator, rozebrałem i okazało się że skończyły się szczotki. Kupiłem szczotki od wiertarki (z tego co pamiętam 4szt) złożyłem wszystko do kupy, podłączyłem sprzęgło i jeżdżę do dziś ;). PóÂźniej wyczytałem gdzieś informację, że można spróbować uderzyć kilka razy śrubokrętem w wentylator, bo mogą się 'zawiesić' szczotki <okok>

Awatar użytkownika
PictBridge
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 117
Rejestracja: 08 sie 2010, 08:12
Lokalizacja: Białystok/Podlaskie

Post autor: PictBridge » 18 kwie 2013, 20:14

przy temp 23+ wentylator sie włącza prawie odrazu po włączeniu klimy póÂźniej się wyłącza i co ok 3 min sie włącza na trasie gdy przepływ powietrza jest większy wentylator zmiejsza swoją aktywność tak przynajmniej dzieje sie u mnie przegląd klimy rok temu wszystko ok.

Awatar użytkownika
zarzyk
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 886
Rejestracja: 04 mar 2012, 11:37
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.8T APU 150KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: zarzyk » 19 kwie 2013, 03:55

No dobra to już coś wiem. Jak szybko wyciągnąć wiatrak? bo u mnie jak podziała nawet klima przez godzine to nie wlaczy sie ale chlodzi idealnie. jade za tydzien do UK i mam 1600km pewnie klima bedzie dzialala non stop. Jakie moga byc usterki jesli wiatrak stoi a klima działa? wszystkie wiatrraki od klima w kazdej wersji byly takie same? 1,8 1,8t 2,8 itp? diesle tez?
Nie bój się eksperymentów. Amatorzy zbudowali Arkę Noego a fachowcy Tytanic-a

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 19 kwie 2013, 08:49

zarzyk pisze:No dobra to już coś wiem. Jak szybko wyciągnąć wiatrak? bo u mnie jak podziała nawet klima przez godzine to nie wlaczy sie ale chlodzi idealnie. jade za tydzien do UK i mam 1600km pewnie klima bedzie dzialala non stop. Jakie moga byc usterki jesli wiatrak stoi a klima działa? wszystkie wiatrraki od klima w kazdej wersji byly takie same? 1,8 1,8t 2,8 itp? diesle tez?
Po pierwsze podłącz wentylator na krótko do akumulatora (konektor 1 - normalnie przewód czerwono-czarny - do +12, a konektor 2 - normalnie przewód brązowy - do GND) jak ruszy tzn że wentylator działa a uszkodzenie występuje w obwodzie sterowania. W takim przypadku można sprawdzić bezpieczniki nr 22 i 23 (foto poniżej)

Obrazek

Jeżeli chodzi o demontaż samego wentylatora to zależy ile u Ciebie jest miejsca - u mnie dość mało, jednakże udało się to wykonać. Odkręcasz 2 wkręty przytrzymujące wentylator (z tego co pamiętam) następnie przekręcasz go w lewo lub w prawo aby uwolnić plastykowe zaczepy i wentylator jest już wolny.
Ja zamiast kupować używkę - nie wiadomo jak długo Ci posłuży - dopasowałem szczotki zakupione w serwisie elektronarzędzi (są wykonane z grafitu, więc w prosty sposób dają się obrabiać pilnikiem)

Osoba u której serwisuję klimatyzację powiedziała mi, że nieprawidłowo schłodzony czynnik może doprowadzić do uszkodzenia elementów klimatyzacji. O tyle o ile w czasie jazdy wszystko powinno być OK, to problem może być poważny kiedy w słoneczny dzień stoimy w korku <okok> Mnie się tylko wydaje, że w ten sposób element rozprężający czynnik chłodzący nie będzie miał odpowiedniej skuteczności, i po prostu klimatyzacja nie będzie chłodziła :-)

Możesz też zajrzeć do tego postu: a6-c5-25tdi-problem-z-klima-vt9570.htm

Kolego PictBridge u mnie wentylator załączył się już przy +7st (jak włączyłem klimatyzację). Nie wiem ile czasu powinien chodzić bo nie czekałem na ten fakt aby to ustalić, jednakże ja tylko miałem okazję zajrzeć pod maskę z włączoną klimatyzacją to zawsze chodził. Być może jest to kwestia silnika (inne sterowanie jego pracą).

piotrek24dm
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 456
Rejestracja: 06 sie 2011, 09:01
Imię: Piotr
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7T 230KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Króżewniki

Post autor: piotrek24dm » 19 kwie 2013, 10:31

kot919 pisze:Osoba u której serwisuję klimatyzację powiedziała mi, że nieprawidłowo schłodzony czynnik może doprowadzić do uszkodzenia elementów klimatyzacji..
To jest bzdura jeżeli na wolnych obrotach wentylator nie będzie pracował a jest już za gorąco kompresor automatycznie wyłączy się. W normalnych warunkach pracy jest tak że poniżej +5 oC wentylator w ogóle się nie uruchamia. Gdy jest powyżej +5 oC wentylator uruchamia się 10 sekund po uruchomienia kompresora. Gdy zachodzi taka potrzeba (gorąco) wentylator załącza 2 bieg (kręci się bardzo szybko) Tyle w temacie. :] Przerabiałem temat wentylatora 2 lata temu. (Kupiłem zamiennika z allegro za 99zł i śmiga już 3 sezon) Sam wymieniałem u siebie, parę minut roboty.
Piotrku... spójrz, to jest naprawdę proste z ustawieniem profilu auta: nowosci-i-komunikaty/poprawki-nowe-foru ... 00518.html

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga