Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Sporadycznie pojawia się dziwny smród czegoś przypalonego.

Układ hamulcowy
ODPOWIEDZ
Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Sporadycznie pojawia się dziwny smród czegoś przypalonego.

Post autor: Moreno » 23 lis 2015, 20:02

Witam. Od około miesiąca męczy mnie sporadycznie pewien smród (coś jakby smród przypalonego sprzęgła), który co prawda przemija w ciągu paru minut, no ale jest dość intensywny, uciążliwy i przede wszystkim świadczy o jakiejś usterce. Pytanie oczywiście jakiej? Ale może zacznę od początku.

22 października miałem awarie układu hamulcowego, a konkretnie ostry wyciek z tylnego zacisku.
Po drodze "zgubiłem" płyn hamulcowy ze zbiorniczka i układ się zapowietrzył.
Wymieniłem zacisk na nowy i odpowietrzyłem go standardową metodą "we dwie osoby", no i przez kilka dni tak jeździłem. ...pedał był dość miękki, ale przy mocnym naciśnięciu koła hamowały na tyle mocno żeby zadziałał ABS.
Pamiętam, że właśnie w tych pierwszych dniach, jak na chwilę zostawiłem silnik na chodzie z zaciągniętym ręcznym, to po powrocie do samochodu poczułem ten okropny smród. Zacząłem szukać informacji na ten temat, ale niestety nic konkretnego nie znalazłem.

Po kilku dniach odpowietrzyłem (chyba) cały układ metodą "na jedną osobę", czyli wężyk z płynem i pojemnikiem umiejscowionym powyżej odpowietrznika, potem luzuję odpowietrznik i powoli naciskam kilka razy na pedał hamulca, przetłaczając w ten sposób płyn i wypychając powietrze.
Po tej operacji hamulce stały się dużo dużo czulsze niż przed awarią. Pedał ma jakiś tam skok (bardzo podobny jak przed awarią), ale już nie raz się zdziwiłem jak przy mniejszej sile nacisku na pedał auto mocniej hamuje niż wcześniej.

Wracając do tego smrodu, wciąż występował sporadycznie i przez kilka ostatnich dni nie pojawiał się, aż do dzisiaj - jak wracałem z pracy i wyhamowałem z ok. 80km/h żeby skręcić na skrzyżowaniu w prawo, to po skręcie pojawił się ten smród, i po przejechaniu kilku km zniknął.
Nie wiem skąd on może być, ale przed awarią ukł. ham. ten smród nie występował. Dlatego właśnie piszę w tym dziale.

Czy ktoś z Was miał coś takiego lub wie skąd ten smród się pojawia?

[ Dodano: 2015-11-23, 20:02 ]
Dodam, że w dniach instalacji LPG (w lipcu) mechanik ponoć zmieniał płyn hamulcowy i potem mówił, że te hamulce nie działają jak należy.
Natomiast ja podczas odpowietrzania zaobserwowałem rozjaśnianie się płynu w wężyku.

Awatar użytkownika
Naprawa Audi A6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1362
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:22
Imię: Tomek
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 163KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Naprawa Audi A6 » 23 lis 2015, 20:21

Wszystkie felgi mają taką samą temperaturę po jeździe? Może któryś zacisk się blokuje co jakiś czas - a zapach podobny do spalonego sprzęgła może pochodzić od okładziny klocka :/

Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Moreno » 23 lis 2015, 20:52

tomekkk1 pisze:Wszystkie felgi mają taką samą temperaturę po jeździe?
Przednie są chyba odrobinę cieplejsze. Jutro sprawdzę to dokładnie.

Dzisiaj jak poczułem ten smród po uprzednim hamowaniu, to tez w pierwszej chwili skojarzyłem, że to może klocki. Ale taką możliwość wyklucza fakt, że na postoju też śmierdziało, a poza tym te klocki przejechały już jakieś 17kkm i nigdy wcześniej nie śmierdziały.

[ Dodano: 2015-11-23, 20:39 ]
Ale nie dawno zorientowałem się, że nie hamuje mi koło z nowym zaciskiem. A przy ponownym odpowietrzaniu go (wtedy gdy odpowietrzałem wszystkie zaciski), po uprzednim podniesieniu samochodu i zdjęciu koła oraz poluzowaniu odpowietrznika i włączeniu samego zapłonu, nie udało mi się wycisnąć pedałem ani jednej kropelki. ...dodam, że wtedy te koło stało na pieńku. Jak z powrotem podniosłem koło to nadal nic nie mogłem nic wytłoczyć. A potem pamiętam, że zakręciłem piastą (tarcza nie była zaciśnięta) i potem już mogłem wcisnąć pedał do samej podłogi wytłaczając płyn.
Nie wiem o co tu chodzi.

A czy możliwe, że pompa ABS mi się zapowietrzyła i to ona się tak grzeje i śmierdzi?
...choć z drugiej strony, jak by była zapowietrzona, to chyba pedał hamulca nie trejkotałby mi przy mocniejszym hamowaniu np. na piachu.

[ Dodano: 2015-11-23, 20:52 ]
Wspomnę jeszcze o przesmarowaniu prowadniczek w obydwu tylnych zaciskach. ...nie były totalnie zapieczone ani zastojałe, ale zarówno w lewym jak i prawym, górne prowadniczki chodziły dużo lżej niż dolne.
Ale to raczej nie ma związku z tym smrodem, bo on "wchodzi" do środka poprzez nawiew.

Gość.

Post autor: Gość. » 23 lis 2015, 20:59

Zdarzały mi sie podobne zapachy i nosem dochodziłem skąd to. heble na postoju sie nie przypalą,smród może iść skąd po zatrzymaniu się. Może tez cos sie w instalacji przypala i radził bym dobrze wyweszyć skąd bije. jak z koła to bedzie smierdzieć jak ze sprzęgła to tez wyczujesz

Awatar użytkownika
Multifonika
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2597
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:21
Imię: Robert
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.2 230KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Multifonika » 23 lis 2015, 21:10

Grzebałeś ;) w skrzyni, sprzęgło do sprawdzenia <okok>
Lektor.

Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Moreno » 27 lis 2015, 19:32

W skrzyni to tylko zmieniłem olej. Robiłem to w poprzedniejszą sobotę, a owy smród poczułem pierwszy raz pod koniec października.

[ Dodano: 2015-11-24, 21:32 ]
Dzisiaj, podczas powrotu z pracy, znów pojawił się ten smród. ...i znów po hamowaniu, akurat gdy zatrzymałem się na czerwonym świetle. Tak więc to raczej klocki tak śmierdzą, albo coś innego związanego z układem hamulcowym.
Nie wiem czy to mi się wydaje, ale te hamulce robią się chyba coraz bardziej czułe. ;)

[ Dodano: 2015-11-27, 19:32 ]
...tak. Ten smród musi pochodzić z klocków hamulcowych. Zaczyna być wyczuwalny na postoju, chwilę po zatrzymaniu pojazdu.
Zastanawiam się dlaczego nigdy wcześniej nie czułem tego smrodu, skoro te klocki były zakładane ponad 17kkm temu.
Czy wymiana płynu hamulcowego może mieć z tym związek? Wydaje mi się, że nie, ale zaznaczę, że teraz hamulce działają o wiele lepiej. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga