Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
Sklep Bestdrive
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Pocenie z nad skrzyni

Silniki benzynowe
ODPOWIEDZ
don_dolarson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2024, 16:30
Imię: Po co imię?
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Machu Picchu

Pocenie z nad skrzyni

Post autor: don_dolarson » 18 maja 2024, 17:35

Witam,

Pod koniec zeszłego roku nabyłem, jak na swoje lata (98 rok, przebieg 162.000km, 1 właściciel), bardzo zadbany egzemplarz Audi A6 C5 2.4 V6 Quattro. Moje pierwsze Audi :>

Jeden z niewielu mankamentów zaobserwowanych podczas jazdy próbnej był taki, że podczas dodawania i puszczania nogi z gazu, lewarek skrzyni pracuje 0,5cm przód i tył za każdym razem jak docisnę albo puszczę pedał gazu, niezależne od momentu obrotowego. Tak jest po dziś dzień i chciałbym się tym zająć. Sytuacja występuje tylko na 2 i 5 biegu. Na pozostałych biegach występują normalne, delikatne wibracje. Manualna, 5 biegowa skrzynia.

Zatem wbiłem wczoraj pod auto żeby obadać poduchy skrzyni i silnika i czy to może ich zużycie jest powodem pomimo tego, że gdyby były zużyte to raczej każdy bieg zachowywał by się tak podobnie(?) (i z tego wszystkiego zapomniałem je sprawdzić <rotfl> ) oraz zlokalizować spust i korek wlewu oleju skrzyni i tylnego mostu i jaki potrzebuję rodzaj nasadki gdyż chciałbym je również wymienić, a wyszedlem z pod auta z zdjęciami pocącego się elementu idącego od lewarka tuż przed połączeniem z skrzynią, zlokalizowanego nad skrzynią.

https://drive.proton.me/urls/XRXCJT7H5C#DBq6mgTOB9GG
Orientuje się ktoś jak nazywa się ten element? Pierwsza część, która przychodzi mi na myśl i która potrzebuje oleju/płynu to wysprzęglik ale ten to raczej przy pedale sprzęgła się znajduje? Robił już to ktoś? Da radę bez zrzucania skrzyni/przedniego napędu to zrobić? Jak widać po zdjęciach to troszkę miejsca tam jest. Czy może spróbować dokręcić tą śrubę od spodu, wytrzeć i sprawdzić za jakiś czas czy nadal zapocone? Zabierać się za to w ogóle i czy może to mieć wpływ na opisaną sytuację z ruchami lewarka? Jeśli to wysprzęglik to dodam tylko, że nie zauważyłem aby płynu hamulcowego ubywało i plam pod autem też nie zostawiam.

pitstop77
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 54
Rejestracja: 11 cze 2021, 19:23
Imię: Pieter
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Mława

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: pitstop77 » 18 maja 2024, 20:42

Wysprzęglik masz przy skrzyni

don_dolarson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2024, 16:30
Imię: Po co imię?
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Machu Picchu

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: don_dolarson » 11 cze 2024, 02:20

Rozumiem. Część (wysprzęglik), która się poci to nr 32.
https://webautocats.com/etka/audi/a6q/262/721250/
Jaką polską nazwę nosi część nr. 19, pompka wysprzęglika?

Pytanie kolejne, którego nie widzę na schemacie. Do czego jest ta śruba z której wysprzeglik się poci? Spust? Odpowietrznik?
Co myślicie o próbie delikatnego dokręcenia jej? Orientuje się ktoś co do nM z jakim próbować? Czy może zostawić jak jest bo jeszcze ją uwale zwłaszcza, że nie widać ubytków płynu hamulcowego. Od kupna zrobiłem 7500km i 0 dolewki.

Co do drgań lewarka przy dodawaniu lub puszczaniu nogi z gazu na 5 (i troszeczkę na 2 biegu) to widać to ewidentnie na filmiku od około 30 sekundy.
https://m.youtube.com/watch?v=z-t6LbCeVWY&t=3s
Zaznaczę, że na 1,3 i 4 biegu zjawisko nie występuje.

pitstop77
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 54
Rejestracja: 11 cze 2021, 19:23
Imię: Pieter
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Mława

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: pitstop77 » 11 cze 2024, 21:28

Nr 19 to pompa sprzęgła

Dodano po 50 sekundach:
Wysprzęglik ma plastikowy odpowietrznik

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Sprawdź poziom oleju w skrzyni czy nie za mało masz

don_dolarson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2024, 16:30
Imię: Po co imię?
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Machu Picchu

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: don_dolarson » 11 cze 2024, 22:19

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Sprawdź poziom oleju w skrzyni czy nie za mało masz
Jutro i kilka dni naprzód mam sporo wolnego i zamiar położyć się pod auto jeszcze raz i najpierw będę musiał znaleźć wlew żeby sprawdzić poziom. Poziom ok to rozumiem 1-2mm poniżej gwintu wlewu czy może pod sam gwint?

Jak wspomniałem w 1 poście, chce wymienić olej bo przy -15 -20 mrozach i mniej ciężko jedynka wchodzi. Orientujesz się ile oleju wchodzi? Wolałbym nie kupować dużo ponad zapas i bawić się w odsyłanie. Wg. katalogu 5 litrów ale coś nie chce mi się wierzyć, że mam zalewać prawie tyle samo oleju do skrzyni manualnej co do motoru. Czy te skrzynie Quattro są zintegrowane z mostem przednim? Coś taka długa ta skrzynia, jakby dwuczęściowa. Jeśli tak to zalewając olej do "skrzyni" również zalewany jest napęd? To by wyjaśniało taką ilość. Czy w takim razie do napędu przedniego jest osobny wlew i spust?

pitstop77
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 54
Rejestracja: 11 cze 2021, 19:23
Imię: Pieter
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Mława

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: pitstop77 » 12 cze 2024, 20:35

Nie wiem ile wchodzi do Quattro bo mam ośkę i do mnie wchodzi coś ponad 2l, ale sprawdź ile do ciebie wchodzi i wymień, napewno nie zaszkodzi a poprawi działanie

don_dolarson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2024, 16:30
Imię: Po co imię?
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Machu Picchu

Re: Pocenie z nad skrzyni

Post autor: don_dolarson » 15 cze 2024, 22:54

Jak mam sprawdzić bez spuszczania i mierzenia ile wyszło na zewnątrz? Myślałem, że ktoś na forum ma pojęcie czy dwie, trzy, pięć czy może sześć albo dziesięć 1l baniek mam zamówić. Czy skrzynia aktualnie ma odpowiednią ilość oleju pewien być nie mogę.
To moje pierwsze Audi w dodatku quattro. Jestem samoukiem także doświadczenie mam ograniczone do napraw własnych aut w miarę możliwości i zdziwiony jestem, że ta skrzynia taka wielka, podłużna do samego wału, który zaczyna się na wysokości lewarka biegów. Stąd też nie jestem pewny czy w tym elemencie również muszę wymienić olej czy może spuszcza się tylko z skrzyni i wychodzi go po prostu więcej i zalewa też więcej bo ten element również go potrzebuje. Nie znalazłem na nim żadnych śrub po których mógłbym przypuszczać, że z tego olej też muszę zlać i go zalać.

Wlew oleju nasadka sześciokątna nr. 17 obok lewej półośki a spust 12 kątna ala torx z otworem. 12 kątnej z otworem nie mam i nie wiem jaki rozmiar. Będę musiał się w taką zaopatrzyć a do tego czasu nici z wymiany oleju. Skrzynia ma numer seryjny WWO12 012301103.

Co do wibracji 5-go biegu to na 99,9% pochodzą z skrzyni/sprzęgła/docisku/dwumasu. Może to synchronizator piątego biegu? Poduchy silnika i skrzyni nie budzą zastrzeżeń. Nie dzieje się to tylko jak dodaję i odejmuję gaz ale również podczas wysprzęglania na 5. Jak zasprzęglam 5 bieg to nic nie wibruje, dopiero jak dodaje gaz. Dodałem filmik wcześniej.

Pocący się element nad skrzynią jak na załączonych zdjęciach to nie wiem co tam olej robi i ile już się spociło i go wyciekło ale to nie jest żaden wysprzęglik. Wysprzęglik jest z przodu skrzyni na górze nad półośkami. To jest element od ramienia wybieraka biegów. Pracuje swobodnie przód/tył na tłoku. Wytarłem do sucha i będę obserwować z jakiej jego części się poci ale wydaje mi się, że może być nieszczelność między nim a tyłem skrzyni o ile olej tamtędy z skrzyni może wylatywać, nie wiem.

Narazie toto tyle. Idę szukać informacji na necie :>

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga