Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Elektryka
ODPOWIEDZ
Maarli
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2024, 17:34
Imię: Marlena
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Poznań

Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: Maarli » 25 sty 2024, 19:03

Witam

Na wstępie zaznaczę, że jestem zielona w tematach elektryki auta, więc prawdopodobnie zadaje bardzo proste pytanie, ale wolę się upewnić.
Przechodząc do rzeczy, wskazówka akumulatora wskazuje ostatnio napięcie ok. 11,8 V na postoju. Po odpaleniu auta, przejechaniu 3 km,a następnie ponownym odpaleniu wskazówka już pokazuje 12,2 V. Sytuacja wygląda w tej sposób od 3 tygodni, auto w tym czasie stoi na dworze i robi bardzo krótkie trasy ( dosłownie kilka km dziennie). Wobec tego zastanawiam się, czy warto trochę doładować akumulator czy alternator naładuje go sam podczas dłuższej trasy ( za kilka dni będę robić 200 km)?
Z góry dziękuję za pomoc :)

arczi0044
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 361
Rejestracja: 22 cze 2008, 11:16
Imię: Artur
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2014
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CGLC 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Witkowo

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: arczi0044 » 25 sty 2024, 19:27

Jak masz taką możliwość to jak najbardziej doładować, akumulatorowi to nie zaszkodzi a na pewno pomoże. Niskie napięcie zasiarcza akumulator i prowadzi do przedwczesnego zużycia.
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno

Maarli
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2024, 17:34
Imię: Marlena
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Poznań

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: Maarli » 25 sty 2024, 19:58

Dziękuję bardzo :) Czyli normalnie podłączyć do klem i ładować ładowarką (wiem, że najlepiej wyjąć Aku z auta, ale on jest tam tak umiejscowiony że chyba po prostu spróbuję go ładować w aucie w garażu).

pitstop77
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 44
Rejestracja: 11 cze 2021, 19:23
Imię: Pieter
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Mława

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: pitstop77 » 25 sty 2024, 20:38

Tak, możesz go ładować gdy jest w aucie, tylko zdejmij jedną klemę dla bezpieczeństwa.

Maarli
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2024, 17:34
Imię: Marlena
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Poznań

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: Maarli » 25 sty 2024, 21:47

Czy to jakaś różnica, która klemę odłącze? I rozumiem, że to nie rozłączy całkowicie obiegu i nie trzeba tam potem nic programować na nowo w komputerze?

vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 172
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 136KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: vredota » 25 sty 2024, 23:27

Maarli pisze:
25 sty 2024, 21:47
Czy to jakaś różnica, która klemę odłącze? I rozumiem, że to nie rozłączy całkowicie obiegu i nie trzeba tam potem nic programować na nowo w komputerze?
Niczego nie trzeba programować w sterownikach, po ponownym podłączeniu przyuczasz podnośniki szyb przyciskami sterującymi na drzwiach, gdzie mają swoje krańce otwarcia/zamknięcia szyb drzwi (aby działało pełne otwarcie/zamknięcie na jedno kliknięcie przyciskiem) oraz wpisujesz kod SAFE w radio (zabezpieczenie antykradzieżowe).

WAŻNE: najpierw odłączasz klemę MINUS (lewą), później plus (prawą). Akumulator do ładowania wyciągasz z auta (masz garaż: odpada problem z elektrycznym centralnym), jeśli zacznie gazować w trakcie ładowania lub dojdzie do jego uszkodzenia i zacznie wyciekać elektrolit, będzie problem, wszędzie piszą także, aby ładować w wentylowanym miejscu, komora podszybia nie jest takim miejscem.

Jeśli nie znasz kodu do radia (jeśli masz fabryczne), możesz podpiąć do klem jakiegoś powerbanka 12V, źródło napięcia 12V (np. zasilacz warsztatowy, prostownik) i dopiero wtedy odłączać akumulator, ale to już troszkę wyższy poziom trudności.

Przy pustej komorze, bez akumulatora, skontroluj czystość (liście, muł) w podszybiu (gumki odpływów), będziesz mieć tam piękny dostęp.
Dzisiejsze akumulatory (np. ja mam Ca/Ca) wymagają ładowania, którego A6 C5 Ci nie zapewni, np. wysycenie elektrolitu (budowanie gęstości) napięciem 16.2V a to oznacza u nas na aucie awarię regulatora napięcia.

arczi0044
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 361
Rejestracja: 22 cze 2008, 11:16
Imię: Artur
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2014
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CGLC 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Witkowo

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: arczi0044 » 26 sty 2024, 12:25

To wszystko zależy od tego czym chcesz ładować. Elektroniczną ładowarkę można bez problemu podpiąć bezpośrednio w aucie bez odłączania klem, ładuje identycznie jak alternator ok. 14.5V i nic się elektronice nie stanie. Trzeba uważać przy prostownikach starego typu(transformatorowy) może podnieść napięcie do ok. 17V a to już może być niebezpieczne dla elektroniki auta.
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno

Maarli
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2024, 17:34
Imię: Marlena
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Poznań

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: Maarli » 26 sty 2024, 12:38

Mam ładowarkę, gdzie dostosowuje się moc ładowania do pojemności i napięcia akumulatora. Ładowałam już nią inne auto, dostosowałam odpowiednio napięcie i auto się naładowało ładnie, tylko akumulator jest tak w trochę dogodniejszym miejscu :) Ale tak jak mówię, jestem kompletnie zielona w tym temacie i trochę sama, sieć wolałam się najpierw podpytać. Dziękuję panowie za pomoc.

Awatar użytkownika
_wladi_
Moderator
Moderator
Posty: 767
Rejestracja: 31 gru 2019, 14:29
Imię: Włodek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI CCAA 299KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: YL
Kontakt:

Re: Doładowanie akumulatora - czy konieczne?

Post autor: _wladi_ » 27 sty 2024, 10:23

Bez problemu podłącz i ładuj nic się nie stanie 😉

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga