Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Naprawa włącznika świateł awaryjnych i kierunkowskazów

Warsztat
Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Naprawa włącznika świateł awaryjnych i kierunkowskazów

Post autor: bendzji » 09 gru 2014, 20:38

W związku z usterką włącznika świateł awaryjnych/kierunkowskazów - kierunkowskazy u mnie świeciły się na stałe po wybraniu manetką - zacząłem poszukiwać rozwiązania problemu.

Znalazłem poradnik o czyszczeniu styków przekaźnika na płytce włącznika.
Zabrałem się do pracy i zdziwiłem się, gdy wnętrze mojego włącznika różniło się od tego w znalezionych artykułach - u mnie przekaźniki awaryjnych i kierunkowskazów były innego typu, całkowicie zabudowane.
Po otwarciu plastikowej obudowy małego przekaźnika , oczyściłem styki, ale pomogło na chwilę , po paru mignięciach przekaźnik się zawieszał.

W poszukiwaniu używanego włącznika na miejscu natrafiłem na ceny zaporowe ok. 120-150 zł ( na Allegro znalazłem tańsze nawet za 30 zł),
nowy zamiennik w IC 120 zł, oryginalny w ASO ok.200 zł.

Dla zainteresowanych opis wyjść przekaźnika/wtyczki w instalacji , może być pomocny w poszukiwaniu usterki:

pin 1 - oznaczony AK , do licznika pin 16 niebieska kostka - tylko w autach z hakiem holowniczym
pin 2 - oznaczony 75 , bezpiecznik S 2 - napięcie do zasilania kierunkowskazów
pin 3 - oznaczony 49a - wyjście napięcia z przekaźnika do manetki kierunkowskazów
pin 4 - oznaczony 58 - napięcie do podświetlenia przycisku z bezpiecznika S 231
pin 5 - oznaczony WL - wyjście napięcia z przekaźnika awaryjnych na lewą stronę
pin 6 - oznaczony ZV - do modułu centralnego zamka
pin 7 - oznaczony WR - wyjście napięcia z przekaźnika awaryjnych na prawą stronę
pin 8 - oznaczony AB - do sterowników silnika , airbag i centralnego zamka
pin 9 - oznaczony 31 - masa
pin 10 - oznaczony 30 - napięcie stałe z akumulatora z bezpiecznika S 239

Po namyśle stwierdziłem, że może wystarczy wymienić ten przekaźnik na płytce, ponieważ działanie awaryjny wykluczało inną usterkę. A zresztą po wymianie przekaźnika powinien on działać równie długo jak z fabryki. Jako ciekawostkę podam, że producent podaję trwałość przekaźnika na 100, 000 użyć?


Na szczęście na obudowie nie zamazano napisów - ten przekaźnik to OMRON G8N-1 - koszt około 10-12 zł. Znalazłem bez problemu w sieci.
[center]Obrazek[/center]


Nigdzie nie znalazłem opisu jak się za to zabrać, więc stworzyłem mały poradnik jak zdemontować włącznik z tunelu środkowego i wymienić przekaźnik. Myślę, że każdy, kto ma minimalne pojecie o lutowaniu powinien sobie poradzić.

Potrzebne rzeczy:
- płaskie śrubokręty
- lutownica i cyna
- odsysarka do cyny - ja mam najprostszą

I to właściwie wszystko.


[center]DEMONTAŻ Z AUTA NA PRZYKŁADZIE A6 C5[/center]
Najpierw ściągamy ramkę ozdobną dookoła przycisków i uchwytu na kubek. Trzyma się na 6 metalowych zatrzaskach w miejscach zaznaczonych na zdjęciu. Wystarczy delikatnie podważyć od dołu i pociągnąć do siebie.
Na pewno część tych uchwytów urwie się od ramki, można je przykleić klejem albo na gorąco lutownicą. Potem ściągamy zaślepki przycisków ( koło ESP).
[center]Obrazek[/center]

Następnym krokiem jest wyciągniecie uchwytu kubka i panelu przycisków. Są one zamocowane na wcisk, wystarczy podważyć blaszki w miejscach zaznaczonych na zdjęciach i wysunąć do siebie. Potem rozłączamy kostki.

[center]ObrazekObrazek

[/center]

W ramkach zaznaczyłem stopnie, na których opierają się blaszki. W czerwonej ramce wtyczka od oświetlenia uchwytu na kubki.

[center]ObrazekObrazek[/center]

Teraz zabieramy się do wyciągania włącznika awaryjnych. Należy wsunąć płaskie wkrętaki po obu stronach i starać się równocześnie podważać obracając nimi.

[center]Obrazek[/center]


W końcu włącznik wysunie się, jest zamontowany na wcisk, trzymają go dwie metalowe blaszki. Potem rozpinamy wtyczkę i gotowe.

[center]Obrazek[/center]


[center]ROZMONTOWANIE WŁĄCZNIKA I WYMIANA PRZEKAŹNIKA[/center]

Najpierw należy ściągnąć osłonę z symbolem awaryjnych. Wystarczy podważyć z obydwu stron.

[center]Obrazek[/center]

Po jej demontażu

[center]Obrazek[/center]

Dalej musimy dostać się do płytki włącznika. Podważamy obudowę po obydwu stronach, zsuwamy całość uważając na podstawkę diod LED trójkąta i sprężynki przycisku.

[center]Obrazek[/center]


[center]Wygląd wnętrza[/center]
W czerwonej ramce przekaźnik kierunkowskazów ( otwarty wcześniej do czyszczenia), w zielonej awaryjnych

[center]Obrazek[/center]

Od strony płytki PCB z zaznaczonymi wyjściami przekaźnika:
[center]Obrazek[/center]

Zabieramy się do wymiany, rozgrzewamy wyjścia lutownicą i odsysamy aż uzyskamy widoczne nóżki niezespojone z płytką:

[center]Obrazek[/center]

Wyciągamy przekaźnik z płytki bardzo delikatnie, aby nie pozrywać ścieżek. Włącznik awaryjnych bez przekaźnika:

[center]Obrazek
[/center]
Musimy teraz delikatnie przyciąć nóżki naszego zamiennika ( nie jest to konieczne ale obawiałem się że będą haczyć przy składaniu o obudowę.
Po lewej fabryczny, po prawej nowy:

[center]Obrazek[/center]


[center]Następnie montujemy przekaźnik, lutujemy połączenia i składamy wszystko w odwrotnej kolejności.
Warto sprawdzić przed złożeniem obudowy czy nasza naprawa była skuteczna - u mnie się powiodła i cieszę się z działających kierunkowskazy - koszt około 18 zł z wysyłką
[/center]



[center]Link do Zrób to Sam w formie PDF - plik na chomiku xoslox[/center]
Ostatnio zmieniony 09 cze 2019, 11:05 przez bendzji, łącznie zmieniany 5 razy.
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

Awatar użytkownika
xoslox
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 758
Rejestracja: 28 sty 2012, 22:15
Imię: Kamil
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: TOS

Post autor: xoslox » 09 gru 2014, 20:57

Michał, PDF-y nie wchodzą jako załączniki na forum. Jedynie zip i to do 250 kb chyba. Musisz dać na jakiś zewnętrzny host - możesz mi podesłać a ja wrzucę na chomika. Ewentualnie Ty gdzieś wrzuć. Jest jeszcze opcja by admin/moderator wrzucił Twój plik do forumowej bazy Download i z tego miejsca zlinkujesz tutaj ;)

Co do poradnika - dobra robota ! <okok>

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 09 gru 2014, 21:41

A czemu jest napisane że plik ściągnięto 14 razy?

Daj mail na PW :)

[ Dodano: 2014-12-09, 21:41 ]
Poprawiłem - załącznik usunięty i dodano link zewnętrzny do PDF
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

Awatar użytkownika
Motostacja
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2597
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:21
Imię: Robert
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.3 133KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Motostacja » 10 gru 2014, 07:47

bendzji, świetny opis <brawo>
Części samochodowe online - Motostacja.pl

mrkid1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2014, 09:04
Lokalizacja: Legnica

Post autor: mrkid1 » 10 sty 2015, 19:49

Ja w prawdzie sam próbowałem naprawić u siebie przerywnik. Jeszcze ten starszego typu gdzie są 2 x przerywacze dla kierunków i awaryjnych. Niestety smarowanie czyszczenie i doginanie blaszek nic nie dało więc skończyło się na nowym oryginał w promocji 210 PLN LOL za to na wymianie zaoszczędziłem bo jest banalnie prosta :P

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 10 sty 2015, 20:36

Zrobiłbyś zdjęcia tego starego typu - może można wpasować ten nowszy przekaźnik
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

mrkid1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2014, 09:04
Lokalizacja: Legnica

Post autor: mrkid1 » 11 sty 2015, 11:04

Trochę się naczytałem ta ten temat na konkurencyjnych forach. Z tego co tam wyczytałem to jest jakaś możliwość, ale trzeba było wylutowywać i wlutowywać itp. Co przekraczało moje możliwości. Mogłem poczyścić po doginać, ale już bawiłem się ze sterownikiem ABS i spierrr... do końca:P chciałem zaoszczędzić parę stówek ostatecznie koszt wyniósł mnie 700PLN ;)

SoloZiP
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 214
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:34
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: SoloZiP » 14 sty 2015, 16:41

Podobno da się naprawić jakoś ten przekaźnik bez jego wymiany, doginając tylko jakieś blaszki. Znalazłem na forum temat w którym jest link do takiej instrukcji ale jest na chomiku i trzeba płacić za pobranie.

viewtopic.php?t=49065

Może ktoś wie o które blaszki chodzi i co dokładnie trzeba z nimi zrobić?

mrkid1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2014, 09:04
Lokalizacja: Legnica

Post autor: mrkid1 » 14 sty 2015, 22:04

Gdzieś znalazłem darmowy tutorial zaraz poszukam. Mi czyszczenie i podginanie blaszek nic nie dało. Może nieumiejętnie to robiłem ;)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 21:21 przez mrkid1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 16 sty 2015, 22:26

Budowa tej starszej wersji jest inna - wygląda że są dwa przekaźniki pojedyncze , możliwe że też są dostępne oddzielnie ,

Ja próbowałem wyczyścić ten przekaźniczek , stąd rozerwana jego obudowa na jednym ze zdjęć - niestety pomogło na 5 minut

One się po prostu zużywają , jak podałem w pierwszym poście - producent określa trwałość na ok 100000 cykli
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

SoloZiP
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 214
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:34
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: SoloZiP » 19 sty 2015, 13:33

Dokładnie starsza wersja wygląda inaczej, a konkretnie tak:

Obrazek

(troche kiepskie zdjęcie niestety lepszego nie znalazłem a sam zapomniałem zrobić zdjęcie)

Po lewej stronie jest przekaźnik od kierunkowskazów (ma tylko 1 styk) po prawej od awaryjnych (2 styki). Problem polega na tym że na stykach pojawia się dość spora warstwa jakiegoś nalotu co powoduje że styki cały czas są połączone (lub czasem sklejają się co jakiś czas) więc kierunki cały czas świecą. Wymontowałem przekaźnik przeczyściłem złożyłem i zamontowałem, było dobrze ale tylko przez jakieś 1,5 dnia. Wyjąłem jeszcze raz i zobaczyłem że na stykach znów zrobił się nalot a gdy ruszałem tą blaszką to ona czasem przyklejała się do styku i nie chciała odbijać (dlatego kierunkowskazy raz działały raz nie). Ponownie przeczyściłem styki tym razem o wiele dokładniej (ja użyłem malutkiego wkrętaka do zeskrobania tego nalotu potem jeszcze wyciąłem kawałeczek papieru ściernego i poszurałem tam ile się dało) do tego odgiąłem troszkę styki (żeby przerwa między nimi była większa). Generalnie jest tam bardzo mało miejsca i dostęp jest kiepski ale da się to doczyścić, przyda się też jakaś lupa żeby dokładnie obejrzeć styki. Robiłem to w sobotę od tamtej pory zrobiłem jakieś 300 km i narazie jest OK.

Luk84
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 33
Rejestracja: 23 kwie 2015, 12:06
Lokalizacja: POMORSKIE

Post autor: Luk84 » 29 sty 2016, 23:18

Witam

Podłączam się pod temat,instrukcja dojścia do przekaźnika BARDZO POMOCNA.

Dzięki temu próba naprawy poszła mi bardzo szybko, ale pomogło to na 1 dzień. Ze swojej strony mogę dodać, że jeśli ktoś chce tylko podgiąć blaszki to po wyjęciu przekaźnika można go rozebrać "od tyłu" wtedy nie trzeba rozpierać całego a dojście jest dobre a dużo mniej potem problemu ze złożeniem całego przekaźnika.

Ja rozebrałem cały, podgiąłem blaszki przesmarowałem środkiem typu kontakt ale cały zabiegł pomógł na 1 dzień.

Kupię teraz zamiennik z allegro i dam znać jak działa

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 30 sty 2016, 00:31

U mnie po wymianie samego przekaznika dziala do dzis <okok>
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

norx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 14
Rejestracja: 09 lip 2014, 20:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: norx » 26 kwie 2017, 14:53

Fajny topic bendzji, skorzystałem.
Dodam tylko, że ja mam wersję poliftową i zgodnie z instrukcją wymieniłem przekaźnik od kierunkowskazów na typ/model HFKA 012-1ZST - działa idealnie, a zaledwie kilka PLN w internetach za to wołają :] Jest to zamiennik identyczny wymiarami i parametrami, więc pasuje jak ulał. <okok>

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 26 kwie 2017, 21:23

nawet milej dla ucha klika ;)

rzeczywiście identyczny:
Obrazek
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga