Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Moduł zamka drzwi

Elektryka
Awatar użytkownika
xoslox
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 758
Rejestracja: 28 sty 2012, 22:15
Imię: Kamil
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: TOS

Moduł zamka drzwi

Post autor: xoslox » 14 wrz 2013, 11:06

[center]Instrukcja sprawdzenia poprawności działania
MODU?U ZAMKA DRZWI[/center]


Kiedy dokonujemy analizy ?

- Nie działa podświetlanie po otworzeniu drzwi.
- Nie działa buczek informujący o zgaszeniu świateł po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i otworzeniu drzwi.
- Problemy z fabrycznym alarmem - nie zazbraja się, lub samoczynnie się załącza.
- Samochód sam się otwiera lub zamyka.
- Szyby same się opuszczają lub podnoszą.
- Podczas zamykania lub otwieranie zamek próbuje domknąć/otworzyć jeszcze raz.



1. DIAGNOZA ZA POMOC? PROGRAMU VCDS

Na początek potrzebujemy program VCDS Lite. Za darmo do pobrania z tej strony: http://download.ross-tech.com/VCDS/down ... taller.exe

Działa na XP/Vista/Win7

1.1 Po znalezieniu/skonfigurowaniu interfejsu otwieramy:
Ekran Główny (Main Screen) i w zakładce Select Control Module klikamy na Select.

Obrazek

1.2 Teraz jesteśmy w oknie Select Control Module. Tu wchodzimy w 35-Centr. Locks (Centralny Zamek)

Obrazek

1.3 Jesteśmy w oknie naszego modułu centralnego zamka.

Obrazek

Najpierw dla pewności wchodzimy w Fault Codes -02 (Kody błędów) . Jeżeli nie ma alarmów wychodzimy Done, Go Back, jeżeli są jakieś alarmy zapisujemy je i sprawdzamy co oznaczają - ułatwi nam to poszukiwanie przyczyny złego działania modułu.

1.4 Następnie wchodzimy w Meas. Blocks - 08 (Bloki pomiarowe).

Obrazek

I teraz robimy proste doświadczenie. Zamykamy wszystkie drzwi i zamek z przycisku pilota. Obserwujemy pola na poszczególnych kanałach.

Kanał 1 (Group 001) - Dotyczy zamka w drzwiach kierowcy
Kanał 2 (Group 002) - Dotyczy zamka drzwi przednich pasażera
Kanał 3 (Group 003) - Dotyczy zamka drzwi tylnych prawych i lewych

Przy zamkniętych drzwiach (zamknięty zamek) powinien być wszędzie status:

Locked i Safe

Czyli zamek zamknięty i zabezpieczony.

Czym jest funkcja Safe opiszę w dalszej części poradnika.


Informacje o statusie zamka są brane z mikrostyków zlokalizowanych w elektronicznej części modułu zamka. Za co odpowiada każdy mikrostyk opisane będzie przy budowie zamka: 3.BUDOWA MODU?U ZAMKA.

Teraz otwieramy zamek przyciskiem z pilota i otwieramy wszystkie drzwi.

Obrazek

Przy otwartym zamku powinien być wszędzie status:

Unlocked i Not Safe

Czyli zamek jest otwarty i niezabezpieczony.

Dodatkowo na kanale 4 (Group 004) możemy sprawdzić status drzwi. Czyli czy są otwarte/zamknięte.

Przy zamkniętych wszystkich drzwiach.

Obrazek

Przy otwartych wszystkich drzwiach.

Obrazek

Przy otwartych wszystkich drzwiach - Door Open, przy zamkniętych Door Closed.

Jeśli okaże się, że są jakieś nieprwidłowości w działaniu modułu - przechodzimy do punktu 2 poradnika.


2. DEMONTA? ZAMKA DRZWI KIEROWCY

Opis wyciągnięcia zamka z drzwi przez kolegę juber: viewtopic.php?t=31231&postdays=0&postorder=asc&start=15

Odpinamy cięgno klamki wewnętrznej - nr 1 oraz odpinamy wtykę 9-pinową - nr 2

Obrazek

Odkręcamy dwie śruby mocujące zamek do drzwi. Potrzebujemy do tego celu klucz SPLINE M12

Obrazek

Odpinamy cięgno klamki zewnętrznej. Można podwadzić płaskim śrubokrętem.

Obrazek

Pochylamy dolną część zamka do środka, ułatwi to wyskoczenie ramienia wkładki zamka(przedłużenie kluczyka) a następnie wyciągamy moduł zamka.

Obrazek

Obrazek

Do oddzielenia części mechanicznej od części elektronicznej najpierw musimy odkręcić śrubę Torx 20 oraz śrubę Torx 10 na krawędzi zamka. Po odkręceniu, zamek intuicyjnie można rozdzielić. Wszystkie części trzymają się mocno także przy tej czynności nic nie powinno odpaść itp.

Obrazek

Część mechaniczna połączona jest z elektroniczną jedynie 1 elementem, którym jest ruchome ramię - łącznik. Sterowane jest przez silniczek znajdujący się wewnątrz modułu elektronicznego. Na poniższym rysunku widać natomiast co jest przedłużeniem ruchomego ramienia i dalszym zespołem ruchomym zamka. Podczas składania zapamiętajcie, aby ruchome ramię modułu elektronicznego było w dolnej pozycji, tak by pasowało do ramienia modułu mechanicznego. W przypadku złego złożenia zamek nie będzie się zamykał.

Obrazek


3. ZASADA DZIA?ANIA MODU?U MECHANICZNEGO ZAMKA

Na zdjęciu pokazane jest normalne położenie kowadełka. A więc zamek jest zamknięty poprzez kłapnięcie drzwiami (bez zamykania pilotem itp).

Obrazek

Teraz zasymulowałem otworzenie zamka poprzez klamkę wewnętrzną. Palcem naciskam na ramię klamki wewnętrznej, czerwoną strzałką zaznaczone jest kowadełko, które swobodnie przesuwa się w lewą stronę (zielona strzałka). Następuje otworzenie zamka.

Obrazek

Tu zasymulowałem pracę ruchomego ramienia z elektronicznego modułu - czyli zamknięcie zamka z pilota. Ramię idąc do góry, blokuje poprzez plastikowy element kowadełko, co z kolei blokuje cały mechanizm zamka.

Obrazek


4. BUDOWA I ZASADA DZIA?ANIA MODU?U ELEKTRONICZNEGO ZAMKA

Nasz moduł zbudowany jest z:

- 2 silniczków napędzających:

• Zamykanie/otwieranie zamykania (Lock/Unlock)
• Blokowania/oblokowywanie zamka (Safe/Not Safe).

- 5 mikrostyków do informowania o aktualnej pozycji mechanizmu zamka.

Obrazek

Najpierw opiszę poszczególne zespoły mikrostyków według powyższego schematu.

Mikrostyk 1 - Mimo, że zespolony jest z częścią elektroniczną modułu to zlokalizowany jest w części mechanicznej. Odpowiedzialny jest za informację do komputera o zamknięciu/otworzeniu drzwi, a dokładniej samego rygla. Odpowiada też za zapalanie się oświetlenia po otworzeniu drzwi, daje informacje na FIS o otwartych drzwiach, oraz informuje buczkiem o niezgaszonych światłach przy wyciągniętym kluczyku ze stacyjki i otworzonych drzwiach. Mikrostyk wciśnięty przy otwartych drzwiach, zwolniony przy zamkniętych. W programie VCDS na 4 kanale - oznaczony jako Door Contact.

Obrazek

Mikrostyki 2 - Zespół dwóch mikrostyków, przeznaczony do zamykania/otwierania auta z grota kluczyka (nie z przycisku). Dolny mikrostyk 2.2 odpowiada za zamykanie. Naciśnięcie daje impuls do sterownika, który wysteruje silniczki w celu zamknięcia zamka. Górny -2.1 natomiast odpowiada za otwierania zamka. Dłuższe przytrzymanie każdego z nich powoduje dodatkowo otworzenie/zamykanie szyb auta (Musimy mieć to też zakodowane: viewtopic.php?t=60338).

Obrazek

Mikrostyk 3 - Mikrostyk dający informację do sterownika o tym, czy zamek znajduje się w trybie SAFE/ NOT SAFE, a więc czy jest zablokowany czy też nie. Funkcja SAFE to nic innego jak blokada otworzenia auta z klamki wewnętrznej. Wciśnięty - Not Safe, Zwolniony - Safe. W VCDS oznaczony jako SAFE Feedback.

Mikrostyk 4 - Daje informacje o zamknięciu/otworzeniu zamka. W VCDS widnieje jako samo Feedback. Jego naciśnięcie daje sygnał Locked (zamknięcie), zwolnienie Unlocked (otwarcie).

A teraz jak to wygląda podczas działania mechanizmów.

Obrazek

Zamek otwarty - Ramię R1 jest w górze, ramię R2 cofnięte do lewej strony. A więc zamek otworzony i niezablokowany. Zadziałał jedynie mikrostyk 3 funkcji Not Safe. ?ącznik - ramię - części elektronicznej z mechaniczną w pozycji dolnej (gruba czerwona strzałka).

Zamykanie zamka - Zadziałanie silniczka M1 - Ramię R1 opuszcza się w dół, co skutkuje podniesieniem się ramienia - łącznika do góry. Zamek się zamyka. Zadziałał mikrostyk 4 - Feedback i daje informacje Locked.

Blokowanie zamka - Zadziałanie silniczka M2 - Ramię R2 przemieszcza się w prawo blokując ramię R1 - Zwalnia się mikrostyk 3 funkcji SAFE Feedback i daje teraz informacje o zablokowaniu zamka czyli Safe.


Typowymi objawami uszkodzonych mikrostyków są:

Dla mikrostyku 1 - brak zapalania oświetlenia przy otworzeniu drzwi, brak informacji o niezgaszonych światłach, miganie oświetlenia w kabinie, samoczynne załączanie się alarmu fabrycznego.

Dla mikrostyków 2.1 i 2.2 - samoczynne otwieranie/zamykanie auta, samoczynne opuszczanie/podnoszenie szyb.

Dla mikrostyków 3 i 4 - zamek próbuje otwierać/domykać się po 2 razy.
Najczęściej pojawiają się wtedy błędy:

58-00 - Can't Lock
59-00 - Can't Unlock

60-00 - Won't Safe
61-00 - Won't De-Safe


1559 - Drzwi kierowcy
1560 - Drzwi pasażera
1561 - Tylne drzwi lewe
1562 - Tylne drzwi prawe


Oczywiście błędy nie muszą wynikać z samego uszkodzenia mikrostyków, ale także ze złego działania mechanizmu wewnątrz modułu elektronicznego(wytarte tryby, uszkodzony silniczek itp.) lub ze złego działania części mechanicznej modułu zamka.


W załączniku dodałem pokolorowany schemat instalacji, gdzie widać, za które elementy oświetlenia odpowiada dany moduł zamka w drzwiach ;)

W wolnej chwili postaram się jeszcze opracować i dodać opis pinów w gnieździe zamka.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2015, 12:30 przez xoslox, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
marpi82
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2014, 06:40
Lokalizacja: Tychy

Re: Moduł zamka drzwi

Post autor: marpi82 » 22 maja 2014, 12:47

Świetny opis <okok> , bardzo się przydaje kiedy nie działa któryś zamek, aczkolwiek miałbym jedną drobną poprawkę dla tych którzy będą z niego korzystać... klucz SPLINE potrzebny do odkręcenia zamka ma rozmiar 8, a nie 12 :)

Pozdrawiam

Damian_1821
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 77
Rejestracja: 23 gru 2012, 09:59
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Damian_1821 » 08 cze 2014, 18:44

Witam.
Mam błędy 01559 i chciałem sprawdzić moduł zamka. Problem w tym, że jak mam zamknięte auto z pilota i przekręcę kluczyk w stacyjce auto od razu się otwiera i nie reaguje już na przyciski w kluczyku (ani tym włożonym do stacyjki ani w zapasowym). Co za tym idzie nie mogę w VAG'u sprawdzić działania modułu...
Co zrobić?

Tomasz85
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 6
Rejestracja: 03 lip 2014, 16:39
Imię: Dawid
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Sejny

Post autor: Tomasz85 » 03 lip 2014, 17:03

Witam
Ma problem z zamkiem centralnym.
Zacznę od tego że pilot (sprawny) nie działa i nie mogę bo dostroić, bo mam problem z sama centralka, kluczykiem w drzwiach otwieram i zamykam tylko drzwi kierowcy, muszę otworzyć drzwi i przyciskiem w środku od kluczyć resztę. Rozkręciłem więc drzwi wyciągnąłem zamek i go rozebrałem w środku masakra jeden silniczek całkowicie zżarty i cała reszta też do niczego. Kupiłem drugi zamek 100% sprawny zamontowałem i test. Pierwsze trzy razy zadziałało czyli otworzył i zamkną wszystko jak należy, po czym przestał. Teraz kluczykiem mogę otworzyć wszystkie drzwi a zamknąć tylko kierowcy.
Wyciągnąłem zamek jeszcze raz, rozebrałem sprawdziłem luty i mikrostyki miernikiem (wszystko ok) i zamontowałem raz jeszcze. I znów dokładnie to samo tzn. zadziałał 3x i koniec tylko otwiera wszystkie, a zamyka tylko drzwi kierowcy.
Przez to wszystko nie mogę dostroić pilota i zaczyna mnie to strasznie wkurzać.

Jakieś pomysły??

Damian_1821
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 77
Rejestracja: 23 gru 2012, 09:59
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Damian_1821 » 04 lip 2014, 12:14

Oświetlenie wnętrza działa prawidłowo?
Sprawdź czy pod dywanikiem kierowcy jest sucho i czy moduł komfortu nie jest zalany.

sebool12
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 162
Rejestracja: 16 wrz 2014, 17:54
Lokalizacja: Szczerców

Post autor: sebool12 » 13 lis 2014, 22:48

Czy drzwi pasażera mają inne mikorstyki ?
U mnie w tych drzwiach występuje brak podświetlenia przy otwieraniu, brak info w FIS oraz występują błędy z SAFE

Kod: Zaznacz cały

01559 -  Drivers Door 
            58-10 -  Can't Lock - Intermittent 
01560 -  Passenger Door 
            59-00 -  Can't Unlock 
01562 -  Right Rear Door 
            59-00 -  Can't Unlock 
01560 -  Passenger Door 
            60-00 -  Won't Safe 
01561 -  Left Rear Door 
            61-00 -  Won't De-Safe 
01562 -  Right Rear Door 
            61-00 -  Won't De-Safe 
Dzisiaj rozebrałem ten zamek i zauważyłem, że mikrostyki wyglądają u mnie nieco inaczej niż na jak te na foto:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek


Czy mój zamek jest kompletny? Na foto widać, że w porównaniu do zamka kierowcy nie ma u mnie takiego kółeczka (foto 2).
W moim zamku są inne mikrostyki - zamiast "przycisku" mam blaszki z przyciskiem pod nimi.
Czy mikrostyki można sprawdzić miernikiem? Jak tak to jak?
Gdzie dostane mikrostyk 1? Na allegro są, ale z 3 pinami, a tutaj potrzebny jest z 2

[ Dodano: 2014-11-13, 22:48 ]
Już sobie poradziłem <radocha>
Zamek okazał się zamiennikiem, mikrostyk od świateł FIS i lampek wewnętrznych można bez problemu rozebrać i przeczyścić. U mnie był strasznie zaśniedziały. Po czyszczeniu działa jak nowy :)

Awatar użytkownika
xoslox
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 758
Rejestracja: 28 sty 2012, 22:15
Imię: Kamil
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: TOS

Post autor: xoslox » 29 lis 2014, 00:01

Dorzucam schemacik.

Pączek1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2015, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pączek1 » 25 sty 2015, 17:53

To ja tez się podepnę do topika. Od zakupu mam taki problem poprzedni włąściciel powiedział że po mrozach ostatnich przestał działać centralny to znaczy. Z ori pilota zamyka wszystkie drzwi oprócz kierowcy tak samo otwiera. Drzwi kierowcy tylko zamkną się kluczykiem ale w tym momencie pozostałe się nie zamykają ani nie otwierają ma ktoś pomysł gdzie szukać problemu .

sztukens
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 139
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:36
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: sztukens » 08 mar 2015, 19:58

Wiem że temat był dużo razy poruszany i nawet jest tutorial jak zdiagnozowac przypadek, Ale chodzi mi o to ze mialem zawsze problem z podswietleniem drzwi kierocy jak i nog tak i drzwi, na fisie także nie pokazuje mi otwrtych drzwi. Oczywiscie pierwsze stwierdzenie to mikrostyki, więc wymienilem zamek na calkiem nowy, a problem dalej jest ;/ czym to moze byc spowodowane ? podkreslam jescze dzisiaj sprawdzilem lapke boczna drzwi, jakimś cudem są tam dwa plusy ;o czyżby jakieś zwarcie? Prosze o jakieś porady. Z góry dziękuje

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 08 mar 2015, 23:51

lampki są zasilane z modułu centralnego zamka/komfortu - szukaj tam
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

Beep
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 97
Rejestracja: 20 maja 2014, 20:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Beep » 29 mar 2015, 11:39

A co w przypadku gdy działają mi wszystkie światełka w drzwiach, oświetlenie nóg nie ma żadnych problemów a mimo to w podsufitce oświetlenie sobie mruga co jakiś czas?

xl678
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 56
Rejestracja: 01 kwie 2015, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xl678 » 03 maja 2015, 13:13

Odgrzeje kotleta.
Centralny nie działa na jednych z drzwi.
Dokładnie tylne lewe.
Reszta otwiera się normalnie z oryginalnego pilota (scyzoryk)
Wczoraj rozebrałem drzwi by zdjagnozować problem.
Okazało się,że gdy wciskam zamykanie bądz otwieranie w pilocie w uszkodzonych drzwiach słychać,że siłownik pracuje.
Tyle,że nie daje pracy na cięgło.
Może ktoś miał taką usterkę ?
Nie wiem czy da się to naprawić czy trzeba wymienić siłownik.

sztukens
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 139
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:36
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: sztukens » 06 lip 2015, 20:45

Witam ja mam taki problem, zamek próbuje zamknąć 2x nie działą podświetlnie nóg podsufitówki drzwi, brak jakich kolwiek informacji o otwartych drzwiach kierowcy. Problem mam taki że mam kompletnie nowy zamek, więć raczej w nowym zamku cięzko by było żeby mikrostyki były zepsute. Na lampce drzwi mam 2x plus zamiast jednego minusa. Niewiem czy tak powinno być. Poradzicie coś?

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7154
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.2 FSI 255KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 07 lip 2015, 01:04

na lampce na przewodzie zielono-żółtym po otwarciu powinna pojawić się masa ( jest połączony z mikrostykiem w zamku odpowiedzialnym za otwarcie drzwi ) , + jest na tym drugim


Szukaj może braku masy albo przetartych przewodów w harmonijce łączącej drzwi z karoseria gdzie idą przewody.

Opcja druga - sterownik centralnego - jakieś zwarcie? Sygnał otwarcia idzie kabelkiem zielono-żółtym do pinu 1 wtyczki nr.5 sterownika , natomiast drugi przewód lampek ( czerwono-żółty lub czerwono-fioletowy ) idzie do pinu 15 wtyczki nr.2 sterownika ( i to będzie +12V )
BYŁY : A4 B5 1.9TDI TIP , A6 C5 2.4 MULTI , A6 C6 3.0TDI MAN , A4 B5 1.8T TIP , A4 B7 2.0tdi , MULTI , Ford Smax 2.0TDCI DURASHIFT
JEST : Ford Smax mk2 2.0tdci , A6 C6 3.2 TIP

sztukens
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 139
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:36
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: sztukens » 07 lip 2015, 16:31

Niestety po otwarciu drzwi mam 2x "+" . Przewody w harmonijce całkowicie OK.
Sprawdzę ten sterownik centralnego jeszcze. Dzięki za wskazówki

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga