Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[100 C4 2.8] wymiana nagrzewnicy - pomocy

Układ chłodzenia, ogrzewanie i klimatyzacja
ODPOWIEDZ
chmiel62
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2008, 21:28
Lokalizacja: Nowy York

[100 C4 2.8] wymiana nagrzewnicy - pomocy

Post autor: chmiel62 » 10 gru 2008, 01:05

może jednak ktoś wie jak dostać się do nagrzewnicy w mojej setce 94 2.8. Nie mogę zdjąć deski to po pierwsze - pomimo że wszystkie zegary włączniki i to co widać jest odkręcone ale też za cholerę nie mogę dojść jak wyjąć wentylator (czarna magia)
pozdrawiam
ps. może źle szukałem bo niestety nic nie znalazłem pomocnego lecz jeśli tak to proszę o linki

klesk1986
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 90
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:08
Lokalizacja: Opolskie, Kluczbork

Post autor: klesk1986 » 10 gru 2008, 11:04

Witam,

sam niedawno zmieniałem nagrzewnicę w swojej C4, tylko, że 1991 rok.

Nagrzewnicę z Audi C4 wyciągasz od strony komory silnika, czyli musisz najpierw zdemontować podszybie + mechanizm wycieraczek. Następnie dobrze jest ustawić klapę na chłodnicy klimy równolegle do linii auta (pokazana strzałką na zdjęciu), ja to robiłem demontując serwomechanizm i ręcznie ją ustawiłem. Kolejny etap to ściągnięcie gumowego łącznika obu nagrzewnic (trzeba się trochę naszarpać). Wiadomo, dalej odkręcamy metalową opaskę, odłączamy węże wodne, elektrykę + podciśnieniówki.

Obrazek

Teraz przejdźmy do środka. Musisz zdemontować pokrywę nad nogami kierowcy i podobnie od strony pasażera, tylko, że schowek. Następnie odłączamy tunele powietrzne na nogi + tunel na tył + kolanka po obu stronach średnicy około 8-10cm od nadmuchu na szybę. Odłączamy dwie wtyczki czerwona + niebieska.

Gdy masz już to wszystko zrobione możesz wyciągać nagrzewnicę. Od razu mówię, że bardzo ciężko wychodzi, bo trzyma ją taśma dwustronna uszczelniająca.

Montaż wiadomo, w odwrotnej kolejności. W razie pytań pisz to pomogę.

Pozdrawiam

mr.Pit
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 334
Rejestracja: 22 lut 2008, 20:22
Imię: Marcel
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 FSI 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Rumia

Post autor: mr.Pit » 10 gru 2008, 16:41

hehe dla mnie to za gruba impreza ja dałem do fachowca i za 100pln się z tym bawił :-P
Fiat 126 BIS, Fiat 125, Opel Omega 2.0
Opel Calibra 2.0
Audi C4 93r 2.6 ABC, Audi A6 99r 2.4 ARJ
Audi A6 Avant 03r 3.0 ASN

chmiel62
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2008, 21:28
Lokalizacja: Nowy York

Post autor: chmiel62 » 11 gru 2008, 14:06

wielkie dzięki - ale powstaje kilka ALE
1. Jak odkręcić wentylator - może czegoś nie zauważyłem ale za cholerę nie daje się wyjąć - jak wygląda jego mocowanie (może wiesz)
2. Kanały nawiewów też jakoś nie chcą zejść
nie chcę nic na siłę wyciągać - może jakiś myk w tym jest albo może zakleiły się bo nic nie widzę co mogło by trzymać
pozdrawiam i dzięki za to co do tej pory
Widzę że niepotrzebnie zasugerowałem się wymianą nagrzewnicy w B4 i rozebrałem praktycznie całą deskę <beczy>

klesk1986
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 90
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:08
Lokalizacja: Opolskie, Kluczbork

Post autor: klesk1986 » 11 gru 2008, 18:17

Witam,

na początek dwa pdf'y do przeglądnięcia:
- budowa dmuchawy wraz z opisami konkretnych elementów (z programu ETOS)
audi dmuchawa.pdf
- rozbiórka całego systemu nawiewu (Audi AESIS)
audi nawiewy.pdf

Ad.1. Jeżeli chodzi o sam demontaż wentylatora to tego nie robiłem, przekładałem całą nagrzewnicę (u mnie ciekła chłodniczka + połamana obudowa?!). Z tego co czytałem to żeby wymienić sam wentylator gdy nagrzewnica jest w aucie to trzeba się nieźle naszarpać.

Ad.2. Otwórz sobie PDF'a audi nawiewy, strona 6. ÂŻeby wyciągnąć nagrzewnicę musisz zdemontować następujące elementy:
- kolanka do nawiewu na szybę (nr 8)
- nawiewy na nogi (nr 1 i 7)
- łączenie z nawiewem na tył na nogi (nr 9)
- i warto jeszcze ściągnąć nawiew na tył (nr 7)
Największe problemy są z kolankami, bardzo sztywno siedzą, ale jak trochę je poruszasz to powinny zejść.
No i oczywiście to co prędzej napisałem - czyli odpięcie 2 kostek elektrycznych, czerwonej i niebieskiej.

W razie pytań pisz - postaram się odpisać. Jeżeli chodzi o sam wentylator to mam zdemontowaną nagrzewnicę w piwnicy i mogę sprawdzić jak się do niego dobrać.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2010, 23:40 przez klesk1986, łącznie zmieniany 1 raz.

norbertkmiec
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 51
Rejestracja: 21 wrz 2008, 16:34
Lokalizacja: lublin

Post autor: norbertkmiec » 17 sty 2009, 20:32

jest pytanie mam takiego samego klimatronika jak ty kolego bynajmniej z zewnatrz tak samo wyglada,byla u ciebie dodatkowa nagrzewnica?elektryczna?jak sie ja wlancza jakie ma zastosowanie kiedy ja komputer uruchamia?

klesk1986
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 90
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:08
Lokalizacja: Opolskie, Kluczbork

Post autor: klesk1986 » 17 sty 2009, 20:46

Witam,

w starej nagrzewnicy nie miałem nagrzewnicy elektrycznej, natomiast w nowej (ja mam audi 100 a dawcą była A6) i w tej nowej miałem właśnie 3 kable stosunkowo grube, które wychodziły w okolicy nagrzewnicy zasilanej płynem chłodzącym. Gdzie to podłączyć - osobiście nie mam pojęcia, możliwe nawet, że w mojej niuni nie ma na to miejsca.

Tematu póki co głębiej nie rozpoznałem, ale możliwe, że jak zrobi się cieplej to będę więcej wiedział. Niestety póki co auto stoi przykryte śniegiem :-(

Awatar użytkownika
Hincó
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 759
Rejestracja: 29 lis 2008, 08:11
Imię: Kamil
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2010
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CAHA 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Bochnia
Kontakt:

Post autor: Hincó » 24 sty 2009, 19:24

Odgrzebie kotleta ale nie potrzebuje do tego tematu

Na allegro są rózne NOWE nagrzewnice do C4 od 29zł, są i po 33 po 48 itp itd, ale różne są numery fabryczne i nawet podawane rozmiary.
Jakie są wymiary nagrzewnicy w audi 100 C4? Moja zaczyna przeciekać i czyby parują na tłusto i lekko czuć 'coś'.
Jest ich troche
http://moto.allegro.pl/item536142833_na ... kazja.html
http://moto.allegro.pl/item525386792_na ... akosc.html
http://moto.allegro.pl/item520722185_au ... _nowa.html
http://moto.allegro.pl/item522570091_no ... a6_v8.html
http://moto.allegro.pl/item530955749_na ... tanio.html

http://moto.allegro.pl/item523726942_na ... _nowa.html różne numery katalogowe? WTF?
Obrazek TDI +

Awatar użytkownika
mastacrx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 498
Rejestracja: 30 cze 2009, 18:03
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C4
Rocznik: 1996
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.3 133KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Worthing/ okolice Wrocławia

Post autor: mastacrx » 11 maja 2010, 16:13

wczoraj takie cuda się działy, co może być przyczyną nagrzewnica?



sika mi z nagrzewnicy na maksa, mogę wyłączyć ją z obiegu poprzez zaciśnięcie węża z odpowietrznikiem w podszybiu? Dopiero we wtorek mechanik mi wymieni nagrzewnicę :|
Moja była: Audi 100 C4 Avant 2.8 AAH Quattro.
Zapraszam na forum Audi A7 .

krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ALG 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

Post autor: krisker » 12 maja 2010, 11:43

W wersjach z klimatronikiem były elektrozawory zamykające nagrzewnicę, gdy silnik był zimny. Może wystarczy go odłączyć lub ustawić na panelu "LO". Ew. można zrobić to "chałupniczo" - poprzez zaciśnięcie przewodu. Tylko jeśli masz reduktor LPG wpięty szeregowo, to nie będzie Ci chodził na gazie.
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
mastacrx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 498
Rejestracja: 30 cze 2009, 18:03
Imię: Maciek
Moje auto: A6 C4
Rocznik: 1996
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.3 133KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Worthing/ okolice Wrocławia

Post autor: mastacrx » 14 maja 2010, 09:21

ok, dzięki za radę
Moja była: Audi 100 C4 Avant 2.8 AAH Quattro.
Zapraszam na forum Audi A7 .

regun
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: regun » 03 paź 2010, 21:40

Witam

Zaczęło mi kapać na nogę tak, że latem miałem mokry sandał ;-). Dolewanie wody do układu chłodzenia jest tymczasowym rozwiązaniem ale nie na zimę ;-)
Wyjmowanie pudła narzewnicy, wentylatora itd. z komory silnika.
Jeśli całe pudło z nagrzewnicą nie chce wyjść po odpięciu wyżej opisanych podłączeń to przyczyną może być nagrzewnica elektryczna 600W równoległa do wodnej. Są do niej podłączone cztery kable. Trzy zasilania kolorowe do rozpięcia w środkowej konsoli. Trzeba wyjąć panel sterowania klimy. Problem jest z kablem masy, gruby brązowy kabel przykręcony po lewej stronie dźwigni zmiany biegów. Ja musiałem zdjąć całą osłonę konsoli środkowej. Przedłuża to znacznie demontaż bo nie ma jej w pdf'ie. Fragment pod hamulcem ręcznym udało mi się zostawić.

Nagrzewnica. Najlepiej kupić nową na allegro za 28zł, ma poprawne wymiary nie jest oryginalna, ale na pewno wytrzyma więcej niż jakaś wyszarpana z rozbiórki która ma już trochę "na młynku".
Inżynierowie audi wymyślili uszczelnienie poprzez zalanie czymś w rodzaju kauczuku , proponuje to wydłubać . Nową nagrzewnicę na końcu oklejamy gumą lub gąbką uszczelniającą na tyle grubą by nagrzewnica weszła na wcisk do właściwej połówki pudła.
Ja musiałem nożem do tapet obciąć dodatkowo kawałek rurek podłączeniowych , około 5mm. Dobrze przy okazji wyjąć wentylator i sprawdzić szczotki. Jeśli są na wykończeniu kupić nowe pasują nawet chyba jakieś z pralek.
Proponuję rezerwować cały dzień na zmianę jeśli robimy ją pierwszy raz.
Jeśli się nie uda zamontować o czasie a autem trzeba jechać w węże można włożyć korki z wina i zacisnąć obejmy. Auto nadaje się do jazdy ( o ile nie pada bo nie ma wycieraczek i trochę wieje po nogach...) ;-)

pozdrawiam i powodzenia

ploosoko
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2011, 12:04
Lokalizacja: DGL

Post autor: ploosoko » 21 wrz 2011, 10:23

Witam. Wczoraj "popełniłem" nagrzewnicę w moim a6c4. Ktoś zastosował niezły patent na cieknąca nagrzewnicę -po prostu wypiął z niej przewody i połączył je kolankiem chyba od hydrauliki siłowej bo na c.o. to mi ono nie wyglądało. Generalnie jest tak jak piszą przedmówcy- ja nie odpinałem wtyczek tylko odkręciłem wodziki i ta małą czarna kasetę do której są umocowane te dwie wtyczki. Nie radze ciągnąc całego pudła z nagrzewnicą na siłę po odpięciu kanałów wewnątrz auta tylko delikatnie czymś w rodzaju łyżki do opon podważać ją na styku z karoserią (ta taśma uszczelniająco-montażowa cholernie mocno trzyma) a plastik z którego jest wykonana jest dość kruchy, ja miałem problem bo gazu, który zakładał gaz robił to prawdopodobnie jak nagrzewnica była już wypięta i zostawił za krótki wąż na powrót z nagrzewnicy (na szrocie wytargałem przewód taki jak ten co zasila nagrzewnicę i idealnie pasuje także na powrót).
jeśli ktoś potrzebuje jakiejś pomocy w tym temacie to służę na gorąco radą chociaż wymiana nagrzewnicy w aucie to temat który trzeba było zrobić (zima idzie!) i wolałbym do niego nie wracać fizycznie ;)
a teraz pozostaje się cieszyć ciepełkiem w szoferce i wygoić poobdzierane łapki <lol>

Casian
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 141
Rejestracja: 21 mar 2009, 14:05
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Casian » 30 paź 2011, 06:46

Panowie a jakiej firmy najlepiej kupić nagrzewnice do C4 ? Czy nie ma to znaczenia ?

Awatar użytkownika
Mrozu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 22 maja 2011, 08:04
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mrozu » 28 kwie 2012, 20:34

dzis wymienilem nagrzewnice :D zajelo mi to 6h ale sie udalo :D polecam przyrozbieraniu tago plastiku by wyjac nagrzewnice robic foty co i jak jest poskladane, ja nie robilem i mi sie ciegla rozsypaly i 1h zmarnowalem na poskladanie tego.. mam nadzieje ze dobrze ;) ogolnie robota przeje... ale jaka satysfakcja jak sie zrobi :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C4 (1991-1997)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga