Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[C5 2.8 quattro] Metaliczny dźwięk przy odpalaniu.

Silniki benzynowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Movi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2010, 02:14
Lokalizacja: Łódź

[C5 2.8 quattro] Metaliczny dźwięk przy odpalaniu.

Post autor: Movi » 16 wrz 2010, 01:44

Witam, ostatnio zauważyłem, a właściwie usłyszałem że podczas odpalania auta na zimno, podczas odpalania z silnika dochodzi metaliczny dźwięk.

Czy wiecie co to może być? Pozdrawiam!

krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

Post autor: krisker » 16 wrz 2010, 10:02

Jak długo się utrzymuje? Czy to coś w rodzaju terkotania? Jeśli tak, to jest problem z regulatorami zmiennych faz. Albo same napinacze już mają dość, albo jest problem z ciśnieniem oleju.
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
zbig_wwl
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2009, 09:34
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Post autor: zbig_wwl » 16 wrz 2010, 11:15

Jeżeli dźwięk trwa poniżej 1s, to najprawdopodobniej hydraulika zaworów. W 2.8 miałem tak od początku użytkowania i przez następne ok. 60kkm. Jeżeli zjawisko się ostatnio nasiliło, to po pierwsze sprawdź stan oleju i napisz, ile od ostatniej wymiany i na jakim oleju jeździsz?

ps. krisker - jesteś pewny, że wszystkie 2.8 mają zmienne fazy rozrządu? Wydawało mi się, że w moim ACK tego nie było - wałki spięte łańcuchem, ale bez przestawiania? Na szczęście nigdy nie musiałem zrzucać pokryw zaworów, więc naocznie mechanizmu nie widziałem.

krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

Post autor: krisker » 16 wrz 2010, 12:56

A co za różnica w kwestii hałasowania? Czy to zmienne fazy, czy nie, opisany problem jest taki sam. A co do występowania - wszystko wskazuje na to, że wszystkie V6 30V 193KM mają zmienne fazy. Ale bardzo łatwo to rozpoznać. Jak są zmienne fazy, to jest też elektrozawór na napinaczu.

Bez:
Obrazek

Z:
Obrazek
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
zbig_wwl
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2009, 09:34
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Post autor: zbig_wwl » 16 wrz 2010, 13:38

Tak jak pisałem - nie widziałem tego napinacza/przestawiacza u siebie - wtyczki do zaworu nie sprawdzę, bo już 2.8 ACK nie mam. W obecnym 2.7 ARE wiem, że mam to na pewno. Wtyczki i ta charakterystyczna część elektrozaworu z gniazdem też oczywiście jest.

Wg mnie różnica w kwestii "dzwonienia" powinna być - łańcuch bez mechanizmu zmiany faz może być "ciasno napięty" na kołach zębatych wałków rozrządu. Nie wiem, czy tak jest, ale tak to sobie wyobrażam - trzeba by w etkę spojrzeć, ale jej nie mam. W zmiennych fazach łańcuch jakby z zasady działania przestawiania musi być luźny. Napinany jest na ślizgach "przestawiacza", a te mogą się zużywać (gdzieś nawet widziałem wykruszone) i powodować zwiększanie luzu łańcucha.

Pisałem o hydraulicznych popychaczach zaworów, bo jak jeszcze miałem to auto i sam się zainteresowałem tym "dzwonieniem" to wszędzie na forach one były podawane jako prawdopodobna przyczyna tych "doznań dźwiękowych".

Pozdrawiam

krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

Post autor: krisker » 16 wrz 2010, 14:02

Nawet jak nie ma zmiennych faz, to występuje niemal identyczny napinacz tylko bez funkcji zmiany położenia.

Oczywiście tak jak piszesz - nie można wykluczyć hydraulicznych popychaczy zaworów, ale wydaje mi się, że te dźwięki łatwo rozróżnić.
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
Movi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2010, 02:14
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Movi » 17 wrz 2010, 00:47

Dzisiaj przy odpalaniu nic nie słyszałem, zobaczymy jutro. Do wymiany oleju jeszcze jakieś 6 tys... będę nasłuchiwał jeszcze przez najbliższe dni i zobaczymy co i jak. Dzięki za wszystkie podpowiedzi! <ok>

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga