Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ A6 C5] Problem z głośnością w Audi Concert

Warsztat
krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

[ A6 C5] Problem z głośnością w Audi Concert

Post autor: krisker » 18 lis 2011, 09:05

Cześć.

Jako że przyszła jesień i temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, audikowski blaupunkt znowu przypomniał o sobie w brutalny sposób <wnerw> Raz już podgrzewałem proca motoroli, co skończyło się jego odpadnięciem. Na szczęście udało się go z powrotem przylutować, ale po roku głośność znowu zaczęła szwankować. Stwierdziłem, że tym razem pora na trwalsze rozwiązanie.

Ponieważ głośność działa prawidłowo w lato stwierdziłem, że trzeba będzie zapewnić układowi letnią ilość ciepła <lol> Zamiast opisywanej gdzieniegdzie żarówki postanowiłem użyć rezystorów mocy. Po testach okazało się, że najlepszym wyborem będą dwa rezystory 27ohm 5W połączone szeregowo. Po podaniu napięcia 13V podgrzewają się do około 65stC w ciągu ok. 1 minuty przy temperaturze pokojowej. Zastosowane wcześniej rezystory 18ohm dały w podobnych warunkach wynik ok. 90stC, więc za dużo. Ponieważ jednak nie chciałem marnować energii w lato ;) postanowiłem zastosować termostat rozwierny (NC) 50stC. Do uruchomienia grzałki wykorzystałem sygnał z wyjścia na zasilanie anteny automatycznej (+12V po włączeniu radia). Ponieważ jednak wyjście to ma ograniczoną wydajność prądową należy zastosować dodatkowy przekaźnik. W praktyce wystarczy jakiś mały model zasilany napięciem 12V i obciążalnością poniżej 1A. Wartość prądu płynącego przez rezystory wyniosła 0,21A, więc jest zapas.

Z wzorów wynika, że w ciepło zamienia się ok. 2,7W. Miałem pewne wątpliwości, czy tyle mocy wystarczy, ale o tym później. Po zrobieniu "pająka" z ww. elementami przyszedł czas na montaż w odtwarzaczu. Po demontażu (odłączenie zasilania - będzie potrzebny kod!) zdjąłem osłony górną i dolną oraz odkręciłem moduł kasetowy (4 torxy).

Rezystory muszą być w prostokątnej ceramicznej obudowie. Pozwoli to na lepsze przyleganie do procka i lepsze przekazywanie ciepła. Pomiędzy nie należy wstawić ułożony bokiem termostat. Grzany z obu stron będzie działał pewniej i dokładniej. Pod taki zestaw można jeszcze dać pasty termoprzewodzącej, ale akurat nie miałem pod ręką, a wyniki i tak są niezłe. Rezystory z jednej strony trzymają się razem na zlutowanych nóżkach, a z drugiej strony, po zaizolowaniu wyprowadzeń, ściągnąłem je krawatem (plastikową opaską zaciskową). Można sobie oczywiście inaczej poradzić używając klejów, płytek uniwersalnych itp.

Teraz kolej na podłączenie. Ja dolutowałem się do punktów lutowniczych od dolnej strony, bezpośredni dostęp do pinów wtyku ISO jest bowiem nieco utrudniony. Należy dokładnie sprawdzić miernikiem, który punkt odpowiada odpowiednim stykom gniazda! Miejsca na lutowanie też jest nie za dużo, ale da się to jakoś ogarnąć. Przewód masy zamocowałem na końcu wkładając go między blachy modułu kasetowego a obudowę, następnie skręcając to do kupy.

Zanim jednak przykręciłem moduł kasetowy musiałem z niego zerwać dolną blachę i zdemontować koła zamachowe rolek kasety (i parę innych, luźnych elementów). Po takiej rzeźbie (wykluczającej dalsze korzystanie z kaseciaka <uoee> ) rezystory położyłem na procku, na rezystory położyłem "podkładkę" z taśmy izolacyjnej o grubości ok. 3mm a następnie delikatnie położyłem na tym moduł kasetowy i dokręciłem go dociskając w ten sposób rezystory do procesora. Można spróbować jakoś inaczej przymocować "grzałkę" do powierzchni scalaka, ale sądzę że ww. sposób jest wystarczająco pewny. Dobrze by było część kabla z przekaźnikiem odsunąć nieco dalej od "grzałki", ponieważ przekaźnik (w moim przypadku) może być za gruby i nie mieści się pod modułem kasetowym (a dałem za krótkie kable).


Na koniec zostały pomiary i testy po czym radio złożyłem, podłączyłem, uruchomiłem wpisując pin. Dla przypomnienia: po wyświetleniu napisu SAFE przytrzymujemy TP i RDS, a po pokazaniu się cyferek wklepujemy kod używając przycisków 1-4. Szerzej procedura opisana jest w sieci.

Rzeźbę skończyłem wieczorem, więc testy końcowe postanowiłem odłożyć na rano. Temperatura zewnętrzna wynosiła -1,5stC. Radio po włączeniu na zimno i pokręceniu gałką oczywiście ściszyło się na minimum i nie reagowało więcej na kręcenie. Po około 3 minutach zaczęło reagować w zakresie MAX-MIN (do testów włączyłem sobie szum <lol> ) a po kolejnych 30s wszystko zaczęło działać jak w lato. Będę nadal obserwował zachowanie układu. Dam znać jak wypadły testy w niższych temperaturach zewnętrznych.


UWAGA! Do wykonania ww. modyfikacji wymagane jest jakieś doświadczenie w lutowaniu i elektronice ogólnie. Nie biorę odpowiedzialności za uwalone bezpieczniki, spalone concerty i inne atrakcje wynikające z ww. przeróbki ;) Nie daje sobie również głowy uciąć jak to cudo sprawuje się w dłuższym okresie czasu, więc JEÂŚLI KTOÂŚ ZDECYDUJE SIę NA WW. PATENT ROBI TO NA WÂŁASNÂĄ ODPOWIEDZIALNOÂŚć!! Pamiętajcie również, że całość to rzeźba, której każdy szanujący się właściciel tak drogiej marki nie zastosuje i wyda te kilkadziesiąt złotych na wymianę i przeprogramowanie procka ;) ;) ;) Mi się nie chce wysyłać radia, a na miejscu we wsi nikt nie robi ;p

Koszt: rezystory po 0,60zł, przekaźnik 4-6zł, termostat 4-6zł.

Wiem, że ze zdjęciami byłoby łatwiej, ale nie miałem czasu na dodatkowe czynności. Poniżej jednak postaram się zamieścić jak najwięcej materiałów pomocnych w realizacji. Zdjęcia zapożyczone z google i innych stron. W razie roszczeń usunę <klotnia>


Rezystory 27ohm 5W (na zdjęciu inna wartość). Ważne jest, żeby były takie lub podobne. Większa "moc rezystorów" to większy rozmiar. Pięciowatówki w pokazanej obudowie sią idealne:
Obrazek


Przekaźnik (zdjęcie przykładowe):
Obrazek

Termostat - sądzę, że ten rodzaj będzie najlepszy. Pasuje idealnie rozmiarowo, jest cichy i ma wystarczające parametry (na zdjęciu inna wartość temperatury!).

Obrazek

Szkic złożenia rezystorów i termostatu:
Obrazek

Schemat (masę przekaźnika można dać bez termostatu - ja tak zrobiłem; na schemacię się walnąłem, ale tak też może być - termostat odłącza również przekaźnik):
Obrazek

Gniazdo (czerwony - stałe +12V, pomarańczowy +12v anteny automatycznej):
Obrazek
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
molodecki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2014, 21:52
Lokalizacja: Teratyn (Hrubieszów-Chełm)

Post autor: molodecki » 28 lut 2015, 22:48

Trochę stara już porada ale jest tu Świeżakiem i dopiero to odkopałem ale Kolego duże piwo ci się należy twój pomysł działa idealnie Gorąco polecam innym
lepsze niż opalanie zapalniczko które w moim przypadku działało jednorazowo
<brawo>

krisker
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 712
Rejestracja: 19 sie 2009, 13:40
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Olsztyn/Warmia

Post autor: krisker » 02 mar 2015, 07:59

Docelowo jednak i tak zmieniłem radio (używka z innym procem) w przypływie środków <wesoly>
Pozdrawiam,
Krisker

Awatar użytkownika
xpbit
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 611
Rejestracja: 07 mar 2009, 09:41
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 CDUC 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Rybno k/Działdowa

Post autor: xpbit » 09 mar 2015, 23:07

ja kupiłem nakładke na procesor za 90zl z wysyłką i radio gra jak nówka już ponad rok <lol>
wymiana u gościa co porządnie się zajmuję naprawą elektroniki 30zł radość z podgłaszania i ściszania bezcenna <rotfl>

jutro dodam zdj jak to wygląda :p
_________________________________ Audi Quattro______________________________

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga