Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Jak sprawdzić czy działa kontrolka "oliwiarka"

Silniki benzynowe
ODPOWIEDZ
Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Jak sprawdzić czy działa kontrolka "oliwiarka"

Post autor: Moreno » 22 sie 2015, 23:34

Witam wszystkich.

Dzisiaj zmieniałem oliwę w silniku, no i do głowy przyszła mi myśl żeby sprawdzić czy ta kontrolka od braku smarowania/braku ciśnienia/braku oleju (czyli lamka z symbolem oliwiarki) w ogóle u mnie działa.
Przy spuszczonym oleju włączyłem zapłon (nie silnik) no i wszystkie lampki po chwili zgasły, tak jak za każdym razem. ...dziwne, przecież w silniku nie ma oleju.
Później, po zalaniu świeżej oliwy wpadłem na pomysł aby odłączyć przewód od czujnika umiejscowionego nad miską olejową:
https://drive.google.com/file/d/0B2nUW2 ... sp=sharing

Niestety to też nic nie dało - silnik pracował, a między zegarami ciemno/brak jakiejkolwiek sygnalizacji.

Dlaczego lampka z oliwiarką nie zaświeciła się pomimo odpiętego czujnika ciśnienia?
Mam coś zrypane, czy sygnalizowanie o braku smarowania opiera się na jakimś jeszcze czujniku?
Ostatnio zmieniony 29 sie 2015, 18:27 przez Moreno, łącznie zmieniany 1 raz.

lmarrio
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 64
Rejestracja: 10 gru 2010, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lmarrio » 23 sie 2015, 09:43

czujnik. który jest na zdjęciu to czujnik ciśnienia oleju, zrób zwarcie do masy to się zaświeci kontrolka. Czujnik od poziomu oleju jest zamontowany w misce olejowej

Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Moreno » 23 sie 2015, 10:35

Hmm... trochę to dziwnie zrobili. ...czyli jakby mi się dziwnym trafem wypiął kabel, a później poziom oleju spadłby poprzez ubytek, a ja zapomniałbym o jego skontrolowaniu i dolaniu, to mógłbym jeździć nawet bez oleju i nic by mi nic nie sygnalizowało, aż do zatarcia silnika?

Kiedy ta kontrolka powinna zasygnalizować? Wystarczy włączyć zapłon czy trzeba jeszcze uruchomić silnik?

krzysiekml
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 185
Rejestracja: 03 paź 2012, 22:06
Lokalizacja: mlawa
Kontakt:

Post autor: krzysiekml » 23 sie 2015, 13:03

kontrolka tzw. dynamiczna

lmarrio
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 64
Rejestracja: 10 gru 2010, 22:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lmarrio » 23 sie 2015, 14:26

Trzeba uruchomić silnik.
Moreno pisze:mógłbym jeździć nawet bez oleju i nic by mi nic nie sygnalizowało, aż do zatarcia silnika?
chwilę przed zatarciem usłyszałbyś brak oleju <lol>

Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Moreno » 23 sie 2015, 14:32

Mój poprzedni mechanik, po poprzedniej wymianie oleju (pod koniec ub.r.) wypuścił mnie z zaledwie 5-cioma litrami oleju w silniku, mówiąc żebym dokupił litr i dolał do max., a skoro kontrolka się nie świeci to nie ma strachu i mogę jechać.

Ja nie wiem czy ta kontrolka w ogóle zadziała gdy będzie jej czas.

Awatar użytkownika
phpbb3 forum A6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1267
Rejestracja: 20 maja 2010, 19:37
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: phpbb3 forum A6 » 24 sie 2015, 19:37

Żeby kontrolka się zapaliła to oleju musi być naprawdę mało, dużo poniżej minimum. Tak czy inaczej poziom oleju trzeba kontrolować i na pewno nic się nie stanie.

Awatar użytkownika
metyoo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2019
Rejestracja: 29 kwie 2012, 16:08
Imię: Metyoo
Moje auto: S4 C4
Rocznik: 1993
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0 130KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Oleśnica
Kontakt:

Post autor: metyoo » 25 sie 2015, 07:49

Moreno pisze:Mój poprzedni mechanik, po poprzedniej wymianie oleju (pod koniec ub.r.) wypuścił mnie z zaledwie 5-cioma litrami oleju w silniku, mówiąc żebym dokupił litr i dolał do max., a skoro kontrolka się nie świeci to nie ma strachu i mogę jechać.
Już chyba wiem dlaczego jest byłym mechanikiem <rotfl>
Nic nie powinno się stać, przynajmniej od razu, ale żeby mechanik taką manianę odstawiał to szczyt szczytów...

Moreno
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 425
Rejestracja: 17 lis 2014, 00:54
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Moreno » 01 wrz 2015, 23:13

Metyoo... to akurat jest pikuś i nie dlatego nigdy więcej nie pojadę do niego choćby nawet na wymianę żarówki. :)
Nie wiem w którym momencie zaczął to robić, ale zaczął dodatkowo kasować mnie za coś czego w ogóle nie robił. Jako przykład podam, że chciał wymieniać uszczelniacz przy przegubie, który do dzisiejszego dnia nie cieknie. Ponad to wcześniej, przy wymianie gumowej osłony przegubu od strony koła, skasował mnie za wymianę tegoż uszczelniacza (czort wie, czy w ogóle go wymieniał). Ale mało tego. Mam podejrzenie, że przy***ł kilka razy młotkiem w drążek kierowniczy żeby za kilka mies. przyjechał do niego na remont tzw. maglownicy.
Teraz na każdego mechanika patrze podejrzliwie już na samym "starcie".

PS.
Kolumnę kierowniczą regenerowałem oczywiście u innego (zawiózł ją do rzetelnej firmy) i dostałem wszystkie stare-wymienione części, i widać wyraźnie dość świeże ślady młotka na drążku kierowniczym.

[ Dodano: 2015-08-29, 18:24 ]
lmarrio pisze:(...) zrób zwarcie do masy to się zaświeci kontrolka.
Guzik prawda. Jest zupełnie na odwrót. Sprawdziłem to.

Kontrolka "oliwiarka" zacznie migać (bo ona będzie migać, a nie świecić się) gdy odłączymy przewód od czujnika, uruchomimy silnik i po prostu dodamy trochę gazu. ...niewiele, raptem do ok. 1600-1700 obr./min. &#8594; kliknij tutaj.
Sprawdziłem też czujnik ciśnienia multimetrem (jedna sonda do czujnika, a druga do masy) i przy niepracującym silniku czujnik nie przewodzi prądu, a po uruchomieniu silnika - już tak. <lol>

Można by było jeszcze sprawdzić w jakim czasie od zakręcenia rozrusznikiem czujnik zacznie przewodzić prąd (czyli w jakim czasie pojawia się ciśnienie oleju), ale niestety nie mogłem przekręcić kluczyka będąc jednocześnie pod samochodem i gapiąc się na multimetr. :)

[ Dodano: 2015-09-01, 23:13 ]
A jednak nie mogłem odpuścić, hehe... &#8594; kliknij tutaj

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga