Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C4 2.5 TDI] Pare problemów ABS po wymianie zawieszenia

Zawieszenie
ODPOWIEDZ
broken
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2008, 23:27
Lokalizacja: Nowa Ruda

[A6 C4 2.5 TDI] Pare problemów ABS po wymianie zawieszenia

Post autor: broken » 26 sty 2010, 21:20

Witam. No więc drodzy Panowie i Panie. Rzadko się udzielam na forum z uwagi, że zasadniczo ze swoim Audi nie mam większych problemów ( i życze każdemu, żeby nie miał z tym autkiem żadnych), ale od czasu do czasu jak to zwykle bywa muszę zajechać tym pięknym samochodem do warsztatu.

Jako, że moje Audi jest non-stop eksploatowane i mimo niesprzyjającej aury postanowiłem sobie zafundować naprawę zawieszenia w postaci wymiany zużytych amortyzatorów, drążków i wszystkiego co się mogło zużyć przy jeżdzeniu po polskich drogach.

Niestety po wymianie przez Panów mechaników tego co należało wymienić od tego momentu mam problem z ABSem (przynajmniej tak na to wskazuje) . Objawia się to tym, że po odpaleniu samochodu wszystkie kontrolki gasną i ABS działa (albo i nie działa poprawnie o czym się czytając forum w temacie dowiedziałem) - przy niewielkich prędkościach 5-20km/h pedał przy hamowaniu wpada w charakterystyczne drganie - z tego co wyczytałem z forum problem leży w czujnikach ABSu. Ok - jeżdziłem tak nieświadomy - VAG nie wskazywał żadnych problemów z ABSem więc temat olałem i jeździłem. Teraz po wymianie zawieszenia po przejechaniu ok. 500 metrów zaświeca się kontrolka ABSu i na wyświetlaczu pojawia się ikonka ((!)) - sugerująca błąd hamulcow.
Dopiero jutro podepne sie do auta pod magistrale i zobacze co mi wyswietli soft, ale zastanawiaja mnie z tego co wywnioskowalem dwie rzeczy :

a) Podczas zmiany zawieszenia i wymiany elementow - czyjniki ABSu zostały przesunięte/uszkodzone - co jest bardzo możliwe.
b) Problem leży po stronie hydraulicznej (sprawdzenie szczelności układu).

O ile płynu hamulcowego raczej mi nie ubywa - raczej - ponieważ zwykle jak sprawdzam jest na takim samym poziomie, a wydaje mi się że po wymianie jest go jakby CIUT mniej - ale może mi się to tylko wydawać.

Ciekawy efekt jest taki - że dopóki ABS działa (i nie wywala bledu) ciężko się autem hamuje - ABS przy minimalnym wciśnięciu hamulca zaczyna wibrować pedałem i wyhamowanie autem jest ciut trudniejsze dopóki się on całkiem nie wyłączy - mało to bezpieczne.

Druga kwestia - bo spotkalem sie na forum z roznymi opiniami dot. skutecznosci hamowania. Przesiadlem się ostatnio do niemal nowego Fiata Stillo i przy podobnych gabarytach (MultiVAN) hamulce w Fiacie to niemal żyletka. Mało nie spowodowałem wypadku chcąc zahamować będąc przyzwyczajonym, że w Audi auto nie hamuje, ale zwalnia :) I teraz pytanko do użytkoników A6 C4 - czy mają takie same odczucia. Bo coś mi się wydaje, że u mnie wogóle auto może mieć coś nie tak z hamulcami - pomijając problem ABSu.

broken
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2008, 23:27
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: broken » 26 sty 2010, 22:16

Nie nie :) Wiem o czym mowisz. Od klocków jest ikonka bez wykrzyknika - instrukcje potrafie czytać ;)

Awatar użytkownika
piotrekkawa
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 240
Rejestracja: 30 cze 2008, 14:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piotrekkawa » 27 sty 2010, 13:31

U brata w A4 było podobnie. Nie zawsze ale co jakiś czas wywalało kontrolkę ABS na blacie. Podczas gdy kontrolka nie świeciła się to przy hamowaniu na suchej nawierzchni czuł pod nogą wibrowanie pedału chociaż nie deptał hebla do oporu. Co się okazało to padł mu czujnik w tylnym kole.

Awatar użytkownika
hasek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 269
Rejestracja: 14 lis 2009, 16:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [A6 C4 2.5 TDI] Pare problemów ABS po wymianie zawieszen

Post autor: hasek » 28 sty 2010, 23:00

broken pisze:... przy niewielkich prędkościach 5-20km/h pedał przy hamowaniu wpada w charakterystyczne drganie - z tego co wyczytałem z forum problem leży w czujnikach ABSu...
po zakupie mojej C4 od samego początku miałem ten sam problem. trochę mnie to przerażało bo czujniki abs nie są tanie ;]
przy okazji zmiany przednich amorków przeczyściłem ząbki od abs na przegubach (syf był niezły - błoto, smar itp.). oczywiście wyciągnąłem czujniki i tez je wyczyściłem. problem zniknął i abs działa jak należy <ok>

ostatnio wymieniałem uszczelniacz na tylnym moście, korzystając z okazji wydłubałem obie półośki i profilaktycznie przeczyściłem przeguby.
dla porównania wrzucę ci foto jak wyglądał tył (w porównaniu do przodu to jest pikuś) po wyjęciu i po oczyszczeniu

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C4 (1991-1997)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga