Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Zawieszenie
ODPOWIEDZ
zapsu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 25
Rejestracja: 17 lis 2019, 20:50
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TFSI 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: WPI

Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: zapsu » 29 kwie 2022, 08:32

Cześć,

podczas wymiany kół zauważyłem, że urwała się osłona amortyzatora z tyłu. Chcę to wymienić w weekend majowy.

Proszę o informację, czy do wymiany wystarczy odkręcić górne mocowanie (2 śruby), następnie odchylić amortyzator i odkręcić uchwyt by dostać się do odboju i osłony? Istota mojego pytania, to czy muszę odkręcać dolne mocowanie i wyjąć cały amortyzator, czy uda się jedynie z odkręconym górnym?

Drugie pytanie: macie jakiś sposób na odkręcenie górnego uchwytu amortyzatora? Na filmiku mają specjalne narzędzie, którego nie posiadam. Widziałem na innym filmiku, że ktoś użył klucz udarowy (do kół), ale wolałbym nie uszkodzić amortyzatora.

Trzecie pytanie: do którego poziomu mam nasadzić osłonę na odbój? Pierwsze wyżłobienie?
Obrazek


Filmik z A6 C6: https://www.youtube.com/watch?v=tuV_bl2UrGs&t=242s

Z góry dzięki za pomoc.
Łukasz

Awatar użytkownika
sabuk2006
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 670
Rejestracja: 14 mar 2020, 16:16
Imię: Kazimierz
Moje auto: Allroad C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7T 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: sabuk2006 » 13 maja 2022, 05:41

Witam.
Wg mnie lepiej będzie wyciągnąć cały amortyzator aby wymienić odbój i osłonę a to z tego względu, że po odchyleniu amortyzatora masz za mało miejsca na możliwość odkręcenia jego górnego mocowania.
Już mając zdemontowany amortyzator znajdziesz odpowiednie klucze i jest większa możliwość nimi operowania.
Nie musisz mieć udaru aby to wszystko odkręcić. Ale zaś mając taki klucz udarowy po prostu szybciej (w krótszym czasie) to wykonasz.
Pozdrawiam.

zapsu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 25
Rejestracja: 17 lis 2019, 20:50
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TFSI 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: WPI

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: zapsu » 14 maja 2022, 16:03

Pełna zgoda. Bez odkręcania na dole dostęp jest bardzo zły. Niemniej mając odpowiednie narzędzia dałoby sie to odkręcić (tak oceniam, ale po latach eksploatacji może tak łatwo nie puścić).

Natomiast u mnie nie puściła śruba trzymające amortyzator w dolnej części, wiec zostawiłem te robotę mechanikowi.

Awatar użytkownika
sabuk2006
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 670
Rejestracja: 14 mar 2020, 16:16
Imię: Kazimierz
Moje auto: Allroad C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7T 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: sabuk2006 » 14 maja 2022, 16:34

zapsu pisze:
14 maja 2022, 16:03
Pełna zgoda. Bez odkręcania na dole dostęp jest bardzo zły. Niemniej mając odpowiednie narzędzia dałoby sie to odkręcić (tak oceniam, ale po latach eksploatacji może tak łatwo nie puścić).

Natomiast u mnie nie puściła śruba trzymające amortyzator w dolnej części, wiec zostawiłem te robotę mechanikowi.
Witam.
Nie wiem jaki z Ciebie mechanik ale jak to się nie da odkręcić (zakładasz klucz + rurę i musi puścić a jak klucz pęknie to zakładasz następny inny itd.)
Musi puścić nakrętka bo nie ma takiej możliwości aby się zaspawała.
Pozdrawiam.

zapsu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 25
Rejestracja: 17 lis 2019, 20:50
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TFSI 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: WPI

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: zapsu » 15 maja 2022, 20:43

Odpowiedź jest bardzo prosta - nie jestem mechanikiem. Hobbystynie pewne prace wykonuje sam, jak wymiana oleju czy drobne naprawy. Auto miałem na podnośniku żabce, a nie kanale więc dostęp do śruby był mocno ograniczony.

Myfa
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 45
Rejestracja: 25 paź 2012, 22:47
Imię: Piotr
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: Myfa » 15 maja 2022, 22:15

Wymieniałem to sam jakiś czas temu. Zacznę od ostatniego pytania. Osłonę nasadzasz na pierwszy pierścień na odboju, na zdjęciu odbój jest do góry nogami. W moim a6 mam pneumatykę i z góry amortyzatora wychodzi kabel z kostką. Żeby odkręcić amortyzator od górnego mocowania trzeba było wypiąć przewody z kostki. Trzeba mieć zestaw kluczyków. Przez ten przewód wymiana była bardziej upierdliwa. Jeśli w Twoim aucie są amortyzatory bez tego kabelka to spraw ułatwiona. Mimo to proponowałbym wykręcić amortyzator, będzie zwyczajnie wygodniej. Pozdrawiam Piotr

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 522
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: KKgg » 31 gru 2022, 10:53

@mat1324 czy masz może instrukcję serwisową wymiany tej osłony/odboju? W szczególności interesują mnie momenty dokręcania śrub. Zakładam, że po zabiegu trzeba zrobić zbieżność?

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: mat1324 » 02 sty 2023, 22:35

Po wymianie nie trzeba robić geometrii, bo nic nie zmieni się po demontażu i ponownym montażu :). Nie ma instrukcji wymiany osłon/odbojów, bo jest to zbyt trywialne.

dolna śruba - 150 Nm + 180*
śruby górnego mocowania - 50 Nm + 90*
nakrętka na górze amort. - 35 Nm

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 522
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: KKgg » 03 sty 2023, 02:28

Extra, dzięki! O te momenty właśnie mi chodziło :). Sam proces wygląda na prosty faktycznie. Bendem mechanikem! 😅

Pawlo1276
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 206
Rejestracja: 03 mar 2022, 12:22
Imię: Pawel
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2011
Nadwozie: Hatchback
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Jasło

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: Pawlo1276 » 03 sty 2023, 09:42

Jeżeli ktos by jeszcze wymieniał te odboje na tylne amortyzatory to warto wpierw sprawdzić czy dolna sruba od amortyzatora da się odkręcić. Jeżeli nie chce puścić można wymienić te osłony spokojnie góry. Wtedy trzeba wyciągnąć nadkole. (Pokaże się więcej pola do manewru) Na górze amortyzatora znajduje się plastikowa oslona trzeba ją podważyć plaksim śrubokrętem. Założyć klucz pneumatyczny z kluczem r13. I odkręcić górna nakrętkę. Może się zdarzyć że nakrętka obraca się wraz z całym amortyzatorem wtedy przez szmatkę można złapać żabka amortyzator aby odkręcić nakrętkę. Później demontujemy 2 górne śruby trzymające amortyzator. Ściskamy amortyzator w dół i wyciągamy stary odbój i osłonę do góry. Nowy odboj i osłonę zakładamy na pierwsze wyżłobienie i zakładamy na amortyzator. Amortyzator przykręcamy na 2 śrubach górnych, następnie nakrętkę trzymajac za amortyzator aby sie nie krecil. a na końcu wciskamy gumową osłonę w górna część amortyzatora. Potem nadloke na swoje miejsce i gotowe. Całość 30 minut na spokojnie. Opisuje ten sposób ponieważ u mnie przy próbie odkręcenia dolnej śruby amortyzatora. Sruba zerwała się i wtedy trzeba było ściągać całą piastę, spawac srube i na nowo ja wykręcać czas takiej operacji cały dzień.

m4rcin
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 59
Rejestracja: 03 paź 2020, 15:59
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 320KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wymiana odboju / osłony amortyzatora tył

Post autor: m4rcin » 19 paź 2023, 21:10

omijajcie szerokim lukiem odboje ( bałwanki ) zamienniki maja ta przypadłość ze lubią wydawać dźwięki ( skrzypienie ) u siebie założyłem KYB i już miesiąc się mecze, zamówiłem ori odboje i robota na nowo, odboje są do różnych zawierzeń 1ba i 1bv maja inne oznaczenia

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C7 (2011-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga