Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Wzmacniacz vs. akumulator

Elektryka
ODPOWIEDZ
maniuu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 19 lis 2017, 21:44
Lokalizacja: Poznań

Wzmacniacz vs. akumulator

Post autor: maniuu » 10 sty 2023, 23:19

Witam,
proszę o podzielenie się wiedzą/doświadczeniem.

Jak wielu z posiadaczy audi A6 C6 2.0 BLB (rocznik 2005) borykam się cyklicznie z rozładowywaniem akumulatora.
Auto było sprawdzane przez 3 speców, wszyscy zgodnie mówią "nie ma poboru" a aku co zimę rozładowuje się (raz na deszczu raz na mrozie). Rozrusznik zregenerowany, moduł ładowania i alternator zregenerowany, zaktualizowane MMI, akumulator wymieniony i zakodowany (spoko było do następnej zimy), ładowanie w miarę ok choć umówiłem się teraz na sprawdzenie kabla od alternatora bo różnica jest 0,5v na słupku (sam słupek się nie grzeje), telefon zapętliłem - nic nie dało.

Sam zacząłem grzebać w tym aucie organoleptycznie - znalazłem basen w podszybiu - wywaliłem uszczelki - problem rozładowywania i tak powraca

Ale natknąłem się na jedną wg mnie anomalię - wzmacniacz w bagażniku (czyt. sound amplifier basic) jest czasami ciepły... nawet po całej nocy na dworze! wyczuwalnie jest różnica w temp wzmacniacza a np lodowatej navi piętro niżej. Wtedy na zapłonie w 5 min ze 100% aku spadał do 10%. Zawiozłem auto do elektryka by posprawdzał pobór wtedy ale niestety sylwester/nowy rok był baaardzo ciepły bo było 10-15st więc przez 2 dni nic się u niego nie działo - auto bez błędu rano odpalało, na zapłonie nie spadał stopień naładowania.

Auto odebrałem, wróciły zimne noce i deszcz i ponownie zaczął się rozładowywać. Więc odłączyłem wzmacniacz normalnie tą dużą wtyką bez zapętlenia (jeśli jest jakiś bezpiecznik do tego to nie ruszałem). Wiadomo, mmi nie odpala ekraniku ale od tamtej pory auto stało nieodpalane przez 3 dni na dworze w zimnie i deszczu i żadnego błędu. Codziennie rano wychodziłem do auta tylko na zapłon dać by zobaczyć czy jest błąd - nic. Odpala normalnie, spadek przez noc napięcia na aku o 0,1V. Już ponad tydzień spokój...

Pytania są takie:
1. czy odłączenie wzmacniacza bez zapętlenia odłącza wszystkie/inne moduły które mógłby pobierać nieuchwytnie prąd a teraz po prostu tego nie robią? czyli że wzmacniacz nie jest przyczyną a jedynie plastrem na ranę na czas zimy?
2. czy spotkał się ktoś z grzaniem się tego wzmacniacza? powiem szczerze, że w zeszłym roku kiedyś przypadkowo go dotknąłem i był bardzo ciepły ale nie myślałem że tak być nie może do teraz, kiedy auto stoi przez weekend nieruszane a wzmacniacz ciepły... a jak u elektryka zostawiałem auto to kontrolował temp i zimny był.

wzmacniacz 4F0 035 223 (SW:4F0 910 223B)

ktoś coś może rozjaśnić w tej sprawie?

maniuu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 36
Rejestracja: 19 lis 2017, 21:44
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzmacniacz vs. akumulator

Post autor: maniuu » 15 sty 2023, 13:31

nikt nic nie pomoże?

wracając do tematu wzmacniacza, pobór na postoju z odpiętym wzmacniaczem to 0,01-0,02V przez noc (2 tyg tak jeżdżone i stane - ani razu nie wyskoczył błąd aku. wczoraj na wieczór podpiąłem wzmacniacz z powrotem to spadek V przed noc to prawie 0,3V i rano od razu błąd aku. wzmacniacz z wyczuwalnym ciepłem na obudowie.
Otworzyłem wzmacniacz i nie widzę nawet drobinki kurzu. Nic zaśniedziałe, kondensatory całe, nic nie grzebane wcześniej... zapętliłem światłowód i mmi żyje, oczywiście bez dźwięku).
Czy jest to możliwe że sam wzmacniacz pobiera prąd czyli nie wygasza się/nie wyłącza się czy MMI go nie usypia?
Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem więc nie ogarniam tego tematu wcale ale widzę że i tak więcej udało mi się ustalić niż spece z warsztatów...

Jest w sochaczewie firma która regeneruje wzmacniacze i myślę czy by nie wysłać ale boję się że nic nie wykryją bo akurat nie będzie żadnych anomalii z działaniem

można sprawdzić w zielonym mmi czas usypiania wzmacniacza?

Dlugi11
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 391
Rejestracja: 02 lip 2021, 14:07
Imię: Szymon
Moje auto: S6 C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Avant
Silnik: 5.2 435KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Lublin

Re: Wzmacniacz vs. akumulator

Post autor: Dlugi11 » 16 sty 2023, 00:29

Jeśli na pętli z pominiętym wzmacniaczem problemu nie ma to nic więcej nie zdiagnozujesz i raczej masz przyczynę pewną, że problem jest właśnie w nim. To się w C6 relatywnie cześć zdarza

Flex 78
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 181
Rejestracja: 31 sty 2016, 15:22
Imię: Artur
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2005
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0TDI 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Sląskie

Re: Wzmacniacz vs. akumulator

Post autor: Flex 78 » 06 sty 2024, 10:35

Mam podobną sytuację. Po uśpieniu auta słychać przekażnik po lewej stronie bagażnika (załącza się i wyłącza co kilkadziesiąt sekund) i widać spadek napięcia na klemach aku. Też mi rozwala aku po kilku dniach. A zaczęło się od wyłączania się radia w trakicie użytkowania (tylko dźwięku, MMI działałało), posprawdzałem błedy, skasowałem i dalej to samo. Przypuszcam, że jest to problem wzmacniacza lub jednostki sterującej w schowku (mam MMI BASIC tylko CD i czerwony monochromatyczny wyświetlacz).
Pytanie dlaczego coś załącza przekaźnik chyba we wzmacniaczu (nie wiem dokładnie co siedzi w lewym boczku bagażnika, może jeszcze jakiś inny moduł). Pokasowałem błędy, sprawdziłem Gatewaya ale same errory (pewnie label mam budżetowy) ale po normalnym skanowaniu auta nie ma żadnych błędów i radio normalnie gra
Cholera wie co jest grane. Jak wyciągnąłem bezpiecznik bodajże nr 8 po prawej stronie bagażnika problem ustał, ale brak radia i ciu...ato się jeździ bez muzy. Ekran MMi normalnie działa ale wszystkie przyciski na konsoli nie działają i ekran pusty.
Może ktoś miał taki przypadek. Z góry dzięki za pomoc. Najlepszego w Nowym roku !!!!, aby takich niespodzainek nie było wcale

Control Module Part Number: 4F0 910 468 A
Component and/or Version: Gateway H11 0070
Optical Bus Diagnostic : Standard
Controller Electrical Optical
19-CAN Gateway ERROR ERROR
07-Control Head ERROR ERROR
0E-Media Player 1 ERROR ERROR
47-Sound System ERROR ERROR
56-Radio ERROR ERROR
pozdro

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga