Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Elektryka
ODPOWIEDZ
PuebloZ
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2021, 09:51
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Warszawa

[BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: PuebloZ » 06 sty 2022, 15:11

Witam,
Miałem ostatnio problem z autem:
- odpalał na zimnym, później już nie, słychać było kliknięcie w rozruszniku
- ładowanie rocznego aku. ok 13 - 13.3 V
- po nieudanym rozruchu zapalała się lampka EPC, komputer generował wiele błędów, których kasowanie nic nie dawało.
Sprawdziłem skrzynki z przekaźnikami i bezpiecznikami, ale nic nie znalazłem. Przejrzałem moduł komfortu, ładowania (za klemą " -" , także wyłącznik piro za klemą " +". Nic nie znalazłem.
Dopiero sprawdzanie umasienia przyniosło znalezienie przyczyny.
Silnik nie miał masy...! tzn to był jej koniec, bo kabel grubości palca wyszedł swobodnie z koszulki końcówki (zdjęcia).
Po wykonaniu nowego przewodu masowego i podłączeniu, silnik zaczął się uruchamiać, wróciło ładowanie do wartości 14 V (musiałem odsiarczyć akumulator), EPC już nie świeci się a komputer nie wykazuje błędów.
Sprawdźcie masy w swoich audi, być może to przyczyna problemów.
Powodzenia <okok>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

żaba
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2022, 22:24
Imię: Mariusz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2004
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostów Wlkp.

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: żaba » 07 sty 2022, 00:57

Dzięki za relacje, czasem proste rzeczy potrafią zmarnować kupe czasu <luzik>
Przy okazji podepnę się pod temat. Wymieniłem akumulator bo tester pokazywał do wymiany, problemów nie miałem, jednak przy włączaniu vebasto po jakimś czasie się wyłączało i pokazywało błąd akumulatora. Zmieniłem akumulator na nowy i ładowanie mam 13,8/ 13,9 takie samo było na starym, na zegarze też pokazuje podobnie, może koło 14 V . Wszystko działa ale zastanawiam się czy nie powinno być większe ładowanie, co Sądzicie? <skromny>

PuebloZ
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2021, 09:51
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: PuebloZ » 07 sty 2022, 08:17

U mnie z akumulatorem póki co ok. Na mierniku pokazuje napięcie bez obciążenia, w czasie jazdy także mam 13.9 do 14.1 V.
Mam roczny akumulator 74Ah (dobrany wg vin) i po zakupie nie kodowałem modułu ładowania. Może pojadę do znajomego i zrobię to, chociaż mówią że nie ma sensu, skoro jego pojemność jest zgodna z wymogami.
Może warto zakodować i sprawdzić czy wzrośnie napięcie ładowania.
Żaba.. jeżeli kodowałeś aku. i jest coś nie tak, to może rozważ zmianę modułu ładowania na nowszą wersję 4 F0 915 181 B.

żaba
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2022, 22:24
Imię: Mariusz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2004
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostów Wlkp.

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: żaba » 07 sty 2022, 12:33

Według doboru po wklejce w bagażniku (wyczytałem na forum) to wyszedł mi akumulator 92ah, stary w aucie był 72ah. Nic się nie znam na kabelkach i nie wiedziałem, że trzeba coś kodować. Regulator chyba znajduje się w alternatorze przy moim silniku z tego co wyczytałem. By go wyciągnąć trzeba zrzucać przód, więc poczekam na wiosnę jak przyjdzie mi robić rozrząd. ;)

PuebloZ
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2021, 09:51
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: PuebloZ » 07 sty 2022, 13:01

Skoro ostatnio założony był z mniejszą pojemnością niż oryginalne 92 Ah, to nie wiadomo czy ktoś kiedyś nie zakodował na 72 Ah i teraz masz mniejszy prąd ładowania. Rozejrzyj się może ktoś z kolegów ma vcds, a może w sklepie z akumulatorami za napiwek sprawdzą jak jest.
A moduł ładowania to nie regulator napięcia na alternatorze. Moduł znajduje się w bagażniku po prawej stronie na dole, do niego przykręcona jest klema " -".

żaba
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2022, 22:24
Imię: Mariusz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2004
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostów Wlkp.

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: żaba » 07 sty 2022, 14:01

Dzięki za podpowiedź ;) Akumulator mam w podszybiu więc pewnie ten moduł będzie gdzieś indziej co?
Dzwoniłem do kumpla co ma kompa, w moim aucie nie ma modułu ładowania od C6 był montowany ;)

PuebloZ
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2021, 09:51
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2004
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Warszawa

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: PuebloZ » 07 sty 2022, 18:28

Sorki, źle odczytałem model twojego audi.
To trochę upraszcza sprawę, skoro akumulator jest prawie nowy to ewentualny problem tkwi w regulatorze lub samym alternatorze (sprawdziłbym czy alt. jest oryginalny, czy ma właściwy amperaż). Jak piszesz napięcie jest lekko poniżej 14 V, i nie ma tu tragedii, można zmierzyć prąd ładowania, sprawdzić resztę elektryki, czy gdzieś nie ma zwarcia, czy odbiorniki energii (np immobilizer) są sprawne, czy nie rozładowują akumulatora kiedy auto nie jeździ.
Wiem że to sporo pracy, ale mnie zajęło 2 dni aby trafić na przyczynę.
Dobry elektryk rozkmini <okok>

żaba
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 06 sty 2022, 22:24
Imię: Mariusz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2004
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostów Wlkp.

Re: [BDW 2.4 +LPG 2004r. 177 KM] świeci EPC, problem z ładowaniem aku. i odpalaniem - przyczyna

Post autor: żaba » 07 sty 2022, 19:09

Dzięki za sugestię <okok> Jak na razie nie zauważyłem problemów z poborem prądu, nawet na tym starym aku palił bez problemu. Jedynie przy zmianie akumulatora sprawdzili mi ładowanie, przy pełnym obciążeniu pokazywało 13,8 więc zasugerowali, że alternator powoli do regeneracji ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga