Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Wszystko związane z ubezpieczeniem naszych aut. AC, OC, NW, wypadki, stłuczki, odszkodowania itp.
KissEK
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 151
Rejestracja: 10 lis 2011, 23:36
Lokalizacja: Zabrze

[A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: KissEK » 14 kwie 2021, 03:51

Cześć, miałem kolizje. Prócz drzwi kierowcy oraz pasażera uszkodzeniu uległ słupek, widać ewidentnie ślady przesunięcia. Jak ubezpieczalnie zapatrują się na takie coś? Naciąganie słupka wchodzi w grę? Poniżej zdjęcia uszkodzeń.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolorem pomarańczowym zaznaczyłem odkształcenia się słupka B przy progu.

Poniżej załączam jeszcze kosztorys
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2021, 12:51 przez KissEK, łącznie zmieniany 1 raz.

hak64
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 122
Rejestracja: 07 lut 2017, 19:42
Imię: Henryk
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI BPP 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żory

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: hak64 » 14 kwie 2021, 09:56

W ASO zakwalifikowali by słupek i próg do wymiany, ale z punktu widzenia żywotności auta - w tym przypadku - lepsza jest naprawa. Wymiana wiąże się bowiem z odspojeniem danego elementu od pozostałych, a co za tym idzie - naruszeniem powłok antykorozyjnych tych elementów. Nie wstawiłeś całego kosztorysu, ale już widzę, że kalkulację sporządzono na rażąco niskiej stawce rbg 50 zł, może dotyczyć wioskowego kowala, ale nie profesjonalnego warsztatu, te bowiem stosują stawki od 120 zł w górę, a niektóre ASO nawet powyżej 200 zł. Bezprawnie zastosowano także współczynnik odchylenia w kosztach materiału lakierniczego - to celowe zaniżenie wartości szkody. Nie ma żadnych podstaw do stosowania współczynnika odchylenia w przypadku naprawy pojazdu, bowiem zastosowanie tego współczynnika prowadzi do określenia kosztu lakieru bez narzutów mających wpływ na jego wartość. Odszkodowanie ma rekompensować poniesioną szkodę, zatem powinno odpowiadać cenom rynkowym jej usunięcia, a nie teoretycznym cenom z narzuconą amortyzacją, uwzględniającą stopień zużycia części, czy powłoki lakierniczej. Nie uwzględniono także "cieniowania" (lakierowanie wierzchnie, lub jak kto woli, odnowa lakieru) obu błotników (przedni i tylny). Skoro drzwi zakwalifikowano do wymiany i lakierowania, to sąsiadujące elementy nadwozia powinny być cieniowane. Stosowanie cieniowania jest niezbędne, ponieważ fabryki mają różnych dostawców lakierów, a lakiernie tych samych producentów znajdują się niejednokrotnie nawet w różnych krajach. Obecne metody lakierowania fabrycznego mogą powodować różnice odcienia w ramach całego nadwozia.
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

KissEK
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 151
Rejestracja: 10 lis 2011, 23:36
Lokalizacja: Zabrze

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: KissEK » 14 kwie 2021, 12:57

Cześć.
Dzięki wielkie za info. Mega pomocne to jest!!
Edytowalem pierwszy post i uzupełniłem kosztorys. Tak jak napisałes to nie jest uwzględniona w kosztorysie wymiana poszycia słupka i progu. Jak teraz najlepiej ugryźć to? Rzeczoznawca we własnym zakresie i uderzyc z opinią do ubezpieczalni?
Napomne że po pierwszym odwołaniu zażądałem wizyty rzeczoznawcy, był Pan na miejscu i w nowym kosztorysie który tu podałem doliczone było 290 zł. W tym dołożona klamka i delikatne zmiany w kosmetyce ilości roboczogodzin.
Dzwoniłem do jednego pobliskiego ASO Audi to Oni nie robią takich kalkulacji powypadkowych jeśli nie będę wstawiał auta do niech na naprawę.(nie wiem jak z resztą okolicznych serwisów)

Widzę że kolego z Żor jesteś. Czy Ty zajmujesz się takimi rzeczami na codzien, sądząc po opisie. I ewentualnie moglibyśmy się jakoś umówić w celach sporządzenia kosztorysu?

Edit:
Dzwoniła Pani z PZU że mozemy iść na ugodę, proponują wstępnie kwotę 11500zl. Czy godzić się na to?
Uważam że to byłaby uczciwa kwota

hak64
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 122
Rejestracja: 07 lut 2017, 19:42
Imię: Henryk
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI BPP 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żory

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: hak64 » 14 kwie 2021, 14:28

Owszem, zdarza mi się zajmować odszkodowaniami i wycenami szkód, choć głównie spędzam czas na sporządzaniu opinii do wypadków. Do sporządzenia rzetelnej kalkulacji szkody nie potrzebne mi oględziny pojazdu. Wystarczy wyeliminowanie błędów, czy braków w wycenie ubezpieczyciela. W zasadzie powinieneś podjechać do jakiegoś warsztatu i sprawdzić, czy wycena ubezpieczyciela obejmuje wszystkie uszkodzenia. Moim zdaniem należało by zdjąć tapicerkę przednich drzwi i sprawdzić, czy zamek, lub inne mechanizmy nie uległy uszkodzeniu. Według moich wyliczeń (pobieżnych), rzetelna wycena tej szkody powinna zamykać się kwotą około 15 tys zł, lub więcej gdyby wystąpiła konieczność wymiany słupka "B". Ich kosztorys nie uwzględnia w ogóle naprawy słupka'B". Uderzenie nastąpiło na wysokości klamki (w połowie wysokości słupka), jest więc wysoce prawdopodobne, że słupek jest odkształcony (wciśnięty do środka). Pominięto także regulacje i czynności związane z dopasowaniem wymienianych elementów. Powiadasz, ze w ASO nie zrobią wyceny, jeśli nie zlecisz im naprawy? Zrobią, tylko każą sobie zapłacić i to słono (od 500 do nawet 1000 zł). Możesz spróbować w innym niż ASO Audi serwisie (program ekspercki do wycen szkód obejmuje prawie wszystkie marki pojazdów), być może znajdziesz tańsze rozwiązanie. Ja to robię za 250 zł, problem w tym, że nie mogę rozszerzyć zakresu prac naprawczych wskazanego przez ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele często kwestionują kosztorysy niezależnych rzeczoznawców, wykorzystując przepis, że to na ubezpieczycielu ciąży obowiązek wyceny szkody. Zatem najpierw należy ujawnić i udokumentować (fotki) wszystkie uszkodzenia, przesłać to ubezpieczycielowi z żądaniem uwzględnienia w ich kosztorysie, a dopiero potem (na podstawie tego kosztorysu) sporządzić niezależną wycenę, uwzględniającą realne stawki rbg i rzeczywiste ceny części i materiałów.
Skoro pani z PZU dzwoniła z propozycją ugody na kwotę 11 500 zł, to znaczy, że doskonale zdaje sobie sprawę, że ich kosztorys (7 822 zł) jest zredukowany o połowę. Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na procesowanie się z ubezpieczycielem, to weź kawałek listwy wstaw do auta, ustaw pionowo, przyłóż od krawędzi dachu do podłogi (wzdłuż obu słupków "B") i zmierz odległość słupka od listwy. Zrób fotki z tych pomiarów. Jeśli będzie różnica (a moim zdaniem będzie), to wyślij fotki ubezpieczycielowi domagając się korekty ich kosztorysu, lub dopłaty 1000 zł do proponowanej kwoty ugody.
Pozdrawiam. Henryk
P.S. Z flaszką możesz przyjechać do Żor, bo pacierza i wódki nie odmawiam (oczywiście ze względu na konieczność dezynfekcji organizmu) <piwo>
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

januszm
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 637
Rejestracja: 18 lis 2015, 18:38
Imię: Janusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI CANA 190KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Niemcy

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: januszm » 14 kwie 2021, 18:34

hak64 pisze:
14 kwie 2021, 09:56
Nie wstawiłeś całego kosztorysu, ale już widzę, że kalkulację sporządzono na rażąco niskiej stawce rbg 50 zł, może dotyczyć wioskowego kowala, ale nie profesjonalnego warsztatu, te bowiem stosują stawki od 120 zł w górę, a niektóre ASO nawet powyżej 200 zł.
tylko 200zl?
w niemczech 120€ to norma

KissEK
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 151
Rejestracja: 10 lis 2011, 23:36
Lokalizacja: Zabrze

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: KissEK » 14 kwie 2021, 19:20

Kurde!! Jesteś kozak! DZIEKI WIELKIE!
Podeślij na PW numer konta to przysłowiową "flaszeczka" za porady poleci do Ciebie. Przez weekend już prawdopodobnie będę drzwi przymierzał nowe do samochodu więc wtedy wyjdzie skala uszkodzenia tego słupka. Kolega który to będzie naprawiał mówił że słupek pewnie do naciągnięcia i tyle, wolałby nie ruszać tego żeby wymieniać go. No ale wyjdzie wszystko w praniu.

hak64
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 122
Rejestracja: 07 lut 2017, 19:42
Imię: Henryk
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI BPP 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żory

Re: [A6C6] pomoc przy ocenie po kolizji

Post autor: hak64 » 15 kwie 2021, 10:50

Obawiam się, że Twój entuzjazm jest przedwczesny. Ja tylko wskazuję jak walczyć z ubezpieczycielem. Podpowiadam kiedy, jakich argumentów użyć, na jakie przepisy się powołać. Czasem jednak to nie wystarcza. Niektórzy ubezpieczyciele traktują prawa poszkodowanych, jak gołąb grę w szachy - pozrzuca pionki i figury i twierdzi, że wygrał... Jeśli takiego nie pozwiesz do sądu, to nie wypłaci.
Pozdrawiam. Henryk
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga