Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[a6 c5 2004]Rozwikłanie zagadki odnośnie fabrycznej Navi

Nawigacja fabryczna
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

[a6 c5 2004]Rozwikłanie zagadki odnośnie fabrycznej Navi

Post autor: retrohaq » 03 sty 2014, 00:30

Witam,

Sytuacja wygląda następująco:

- audi A6 2004 quattro 180 kupione w listopadzie 2013
- navi RNS-D

Kupując już widziałem, że RNS-D jest czarna, nie pokryta tą specyficzną matową warstwą i odróżniająca się kolorem od klimatronika - nie przejmowałem się jednak tym zbytnio skoro wszystko działało (wiadomo, klapki na oczach..) Pozostałe elementy kokpitu (klimatronik, panele są już matowane)

Mam również panel sterowania w tunelu do nawigacji w FIS (oraz audi navigation w bagażniku) - która to nie działa - dlaczego jeszcze nie wiem.

Na dachu antena z "wypustką" gps.

Ostatnio wyciągałem radio i zauważyłem, że podłączone są tylko 2 wtyczki (te duże) a dwie albo 3 leżą niepodłączone za radiem.

Teraz moje pytania?

- Czy możliwe jest żebym fabrycznie miał RNS-E (były w tych rocznikach montowane?)
- Czy raczej miałem Symphony?
- Czy RNS-D były "matowane"?
- Czy przy RNS-D navi w fis nie działa?

Masakra co ludzie wyrabiają z tymi autami...

Dzięki za wszelkie sugestie :)
Ostatnio zmieniony 18 lut 2014, 00:20 przez retrohaq, łącznie zmieniany 3 razy.

uszoo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 92
Rejestracja: 20 wrz 2013, 17:19
Lokalizacja: Dolnośląskie

Post autor: uszoo » 03 sty 2014, 22:12

w RNS-D dziala navi na fisie :)

Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: retrohaq » 03 sty 2014, 23:52

Ok ok wszystko rozumiem ale...

Panel sterowania, który znajduje się w tunelu środkowym ma okablowanie i podłączoną wtyczkę. Audi navigation w bagażniku jest od navi FIS - taką otrzymałem informację od kolesia, który zajmuje się car audio. Mało tego, miał taki zestaw w sklepie (audi navigation, wiązkę, cośtam, i panel tylko inny niż u mnie)

Myślę że nikt by się nie trudził żeby wymienić tunel specjalnie pod wtyczkę, pociągnąć okablowanie do panelu sterowania navi itd tylko po to żeby sprzedać auto..

Jutro będę miał trochę czasu to obejrzę te wtyczki co są za radiem, ew zrobię fotkę.

Ale dzięki za zainteresowanie :)

CDN. Muszę to doprowadzić do porządku i liczę na Waszą pomoc.

[ Dodano: 2014-01-05, 23:29 ]
Mam dodatkowe informacje.

1. Za radiem mam wolną czerwoną wtyczkę - nie da się jej nigdzie wpiąć (tak mi się wydaje)
2. Nie mam tej dużej kwadratowej wtyczki (czyli raczej nie było rns-e)
3. Luźna była jeszcze jedna wtyczka ale wpiąłem ją do radia (nie wiem po co ona jest) - na zdjęciu niebieskim kółkiem
4. Audi navigation w bagażniku już działa (było odłączone) - tzn świeci się ale naciskanie przycisku nie wysuwa płyty (jeśli tam jest), włożyć płyty też się nie da.
5. Do dużego poziomego złącza (zielone kółko) są podłączone dwa kabelki - nie bardzo widzę do których pinów bo są dość krótkie.

O co tu kaman?

Pytania dodatkowe:

1. Nawigacja w fis - jak sprawdzić czy ją mam? Do czego jest ten mały panel w tunelu 4B0919719 - do fis czy rns-d? Czy to osobna jakaś nawigacja czy po prostu przekazuje komunikaty z rns-d na fis?
2. Czym się różni przedliftowy rns-d (czarny) od poliftowego (matowy) - czy mają takie same złącza?
3. Ogarnia ktoś ze śląska/zagłębia temat audio w audi?

Help :/

(Załącznik: znalezione w internecie, moje radio wygląda z tyłu identycznie)

[ Dodano: 2014-01-08, 23:10 ]
----------edit-----------

Widzę, iż sprawa jest skomplikowana skoro brak odpowiedzi, uproszczę ją nieco..

Nie ważne jakie radio tam było.

Mam rns-d i chcę żeby zostało, zamierzam tylko wymienić ją na tą matową co by pasowała do kompletu.

Teraz tylko:
1. Nie mam komunikatów navi na fis (zegary 2004) - jak to naprawić?
2. Jak wejdę w ukryte menu w radiu - przy Can jest "Not coded".
3. Czy potrzebuję tunera tmc i gdzie on się znajduje żeby sprawdzić czy mam.
4. Jak sprawdzić kodowanie licznika (mam vag-a) - które kanały, jakie wartości
5. Ten mały panel do navi w tunelu obok hamulca ręcznego - jak go uruchomić żeby współpracował z navi (da się w ogóle?)

Jeszcze raz proszę o pomoc.

----------edit2-----------

Dodatkowe informacje: Sprawdziłem licznik i kodowanie:

- kodowanie licznika VDO 16160
- kanał 62 = 5
- w liczniku błąd: radio - no communication
- navi w bagażniku zgłasza się jako BNS 4.2
- pisałem, że nie mam zmieniarki, sprawdziłem w kodach wyposażenia na wlepce w bagażniku: 7A(cyfra) odnosi się do zmieniarki i audio - ja takiego kodu nie mam w ogóle. Nie mam żadnego kodu jaki na drugim polu ma A.
Mam jednak kod 7Q9 = System nawigacji.

Podsumowując: Prawdopodobnie mam navi w fis typu BNS (bagażnik+panel w tunelu + kod na wlepce) i prawdopodobnie Symphony było w oryginale. Skoro teraz mam DX-a czyżbym nie miał podpiętych can-ów do radia?

Sprawa nadal otwarta. Wszelkie nawet najdrobniejsze info będzie dla mnie cenne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zippo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 10 lis 2013, 11:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: zippo » 12 sty 2014, 14:52

mamy te same auta możemy się spotkać i porównać
zippo

Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: retrohaq » 18 lut 2014, 00:19

@up dzięki za propozycję ale z powodu kompletnego braku czasu musiałem sprawę odłożyć.

W weekend miałem wolną chwilę więc siadłem z vagiem i kluczami do auta... Mam również nowe informacje.

Żeby nie trzeba było czytać od nowa:

A6 2004 z oryginalnym symphony II i navi BNS w zegarach + panel sterowania w tunelu obok ręcznego
po zmianie radia z symph 2 na rns-d nie działa rds w zegarach i navi w zegarach. Na samym rns-d wszystko hula.
RNS-D czarne błyszczące - nie matowe (a powinno być matowe bo to 2004). Chyba jest to DX bo prosi o włożenie płyty TravelPilot DX (płytę mam, działa)


1. Mówi się, że trzeba tunera tmc i kabelków do połączenia z CAN H i L

Nie wiem czy mam ten tuner ale wiem, że jak włącze przycisk "z samochodami" (korki) podczas nawigowania - system bez problemu
proponuje mi objazd z okazji korka na trasie (info ma z radia RMF lub chyba jeszcze radio Zet emituje komunikaty tmc)

Dodatkowo nigdzie nie mam info o błędzie tmc lub braku komunikacji (ani na radiu ani w vag)

Skoro mam navi BNS w oryginale - a na panelu sterowania jest przycisk "korki" - i biorąc pod uwagę powyższe - czy można stwierdzić że mam tuner TMC?

Gdzie go znaleźć? Za licznikami czy pod nogami kierowcy? Słyszałem różne wersje...

2. W ukrytym menu RNS-D można podejrzeć stan "osprzętu" (strzałka w dół + AS)

I mam tam że Can Gateway - not coded
Dash panel - not connected

Czyli co? Can nie zakodowany, liczniki nie podłączone (WTF?)

3. W licznikach (Vag - 17 Instruments) mam jeden błąd:

01304 - radio 49-00 - no communications

Czyli brak komunikacji z radiem. Dlaczego?
Jak ten problem rozwiązać?
Nawet jakbym nie chciał wyświetlania na zegarach, dlaczego sama zamiana S II na RNS-D poskutkowała takim komunikatem.
Gdybym mógł dostać się do radia vagiem, mógłbym sprawdzić kodowanie itd.

4. Kodowanie w 17-Instruments

Oryginalnie mam Soft Code 16160, kanał 62 - 5
Zmieniałem te wartości milion razy, dodawałem 16 do SC, odejmowałem, zmieniałem w 62 od 0 do 21. Nic, echo.

5. Kabelki wtyczki

Wtyczki mam 4 oryginalne: 2x8 pin ISO + 1x20pin, 1x10 pin (czerwona pionowa w S II, w rns-d nie używana)
Wtyczka antenowa, antena pośrednia. GPS mam dołożony bo ten oryginalny dachowy w BNS jest podłączony do AudiNavigation w bagażniku)

Zastanawia mnie jedno...?
Dlaczego wkładając S II działa rds na zegarach od ręki, a przy RNS-D już nie?

Ogólnie sprawa zaczyna być żałosna.
Głupie radio spędza mi sen z powiek.
Jeszcze raz proszę o wszelakie sugestie, nawet nie najdrobniejsze.

adammo99
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 23
Rejestracja: 27 gru 2012, 20:08
Imię: Adam
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostrów Maz.

Post autor: adammo99 » 21 lut 2014, 18:52

RDN-D komunikuje się z zegarami przez TMC po CAN'i (tłumaczy on CAN'y z navi na te do licznika, bo RNS-D ma specyficzne).
TMC jest między zegarami a półką nad nagami kierowcy, po prawej stronie. Dochodzą do niego 2 przewody antenowe i jedna wiązka.
Do RNS-D powinieneś mieć jeszcze jedną wtyczką, 26 pinów - 13 CAN H, 26 CAN L idą one do TMC piny 9 i 8, później z TMC 3 i 2 do licznika (szara wtyczka) 5 i 6.
Licznik w kanale 62 powinno być 5.

SII komunikuje się po DATA i CLOCK w kostce 20 pinowej dlatego działa (w liczniku szara wtyczka pin 13 i 12).

Już nie mam RNS-D ale trochę jeszcze pamiętam jak było.

edytowałam zgodnie z regulaminem (Mazdomania)
Ostatnio zmieniony 21 lut 2014, 21:44 przez adammo99, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: retrohaq » 23 lut 2014, 20:24

Dzięki wielkie :)

wtyczki 26 pinowej nie mam bo jak wspomniałem w oryginale było SII. Ale odnośnie Canów 13/26 to wiem co i jak. Kabelki mam podłączone ale z Twojej wypowiedzi wynika, że źle (już tak były więc nie ruszałem).

Jak się dostać do TMC (jeśli w ogóle tam jest), wyciągać licznik czy demontować deskę od dołu (nad nogami kierowcy)?

Odnośnie kodowania to już mam ogarnięte, niestety cały czas mam
49-00 Radio no communications
więc wyświetlanie działać nie będzie aż "Can gateway" radia nie zobaczy.

PS. Przeczytałem chyba wszystkie wątki odnośnie canów i rds-a na tym i innych forach i nurtuje mnie tylko jak komukolwiek udało się podłączyć do zegarów RNS-D bez tunera TMC (a kilka takich opinii było również tu u nas :shock: )

adammo99
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 23
Rejestracja: 27 gru 2012, 20:08
Imię: Adam
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Ostrów Maz.

Post autor: adammo99 » 23 lut 2014, 22:37

Oj sorry, pomyliło mi się z Symphony I..
W Symphony II komunikacja idzie po CAN'ie, ale prawdopodobnie bezpośrednio do liczników.
Tutaj masz opis SII:
http://www.ertasvc.ru/tovar/Audi-Symphony-2.htm

Co do RNS-D:
miałem podłączone CAN'y przez TMC, a także Data i Clock, ale w liczniku kanał 62 było 5 (1 radio + 4 navi) i nie miałem żadnych błędów więc komunikacja musi iść po CAN'ie.

Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: retrohaq » 23 lut 2014, 23:29

Aaa no właśnie. I teraz jest pytanie..

W SII komunikacja idzie po Canie. Odpowiadają za to jak mniemam piny 7/12 wtyczki 20pinowej (fot.1 poniżej), tymczasem w RNS-D te piny (Can-H i Can-L) są w złączce 26-pinowej. (fot2)

Teoretycznie - jeśli podłącze piny 7/12 (20pin) z 13/26 (26pin) powinno działać...
Ale tylko teoretycznie.. bo nie działa :(

Foto1 (SII).

Obrazek

Foto2 (RNS-D).

Obrazek

Kodowanie mam w 62: 5
Kodowanie licznika z 16160 na 00160 (16xxx z przodu to BNS więc wyłączyłem i odłączyłem fizycznie wtyczki)

Awatar użytkownika
mwx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1486
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:27
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0T CREH 340KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Poznań West

Post autor: mwx » 25 lut 2014, 12:00

retrohaq pisze: Nie wiem czy mam ten tuner ale wiem, że jak włącze przycisk "z samochodami" (korki) podczas nawigowania - system bez problemu
proponuje mi objazd z okazji korka na trasie (info ma z radia RMF lub chyba jeszcze radio Zet emituje komunikaty tmc)
Trochę dziwne, bo w PL nie ma TMC.
Jest tylko TMC Premium, za które trzeba zapłacić kupując nowe nawigacje.

Pewnie łapiesz sygnał z Czech albo Niemiec - w cywilizowanych krajach jest normalne TMC, które współpracuje z naszymi RNSami.

zenq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 20
Rejestracja: 26 maja 2013, 01:17
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: zenq » 09 kwie 2014, 02:38

tmc nie moze ci lapac, skoro masz w rns-d not coded. (tmc tuner i can gateway to jedno pudelko) obstawiam ze nawigacja poprostu przelicza trase alternatywna. musze to sprawdzic u siebie.


co do komunikatu o braku komunikacji z radiem... bylo symphony po canie, wiec kanal 62 licznika i odejmij 1 dla syphony.

(+01 radio, +02 telefon, +04 navi)

Awatar użytkownika
retrohaq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2013, 00:28
Lokalizacja: Katowice

Post autor: retrohaq » 25 kwie 2014, 17:11

Miałem w kanale 62 wartość 5. Jechałem od 1 do 16 ale komunikatów brak.
Z tym że ostatnio czytałem że należy zrobić restart licznika? Czy to prawda?

Dodatkowo jak pisałem wcześniej mam BNS-a w bagażniku i po podłączeniu się do niego vagiem jest widoczne kodowanie dla wyświetlacza w zegarach i podczas diagnostyki komunikaty są. Ale z Rns-d nie ma - pomimo odłączenia BNS-a

de_never
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2015, 23:49
Imię: Dawid
Moje auto: S6 C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Hatchback
Silnik: 4.2 ASG 299KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Giżycko

Post autor: de_never » 04 lip 2015, 14:02

I co kolego doszedles jak to podlaczyc zeby gralo? ja tez mam navi BNS i zwykle radio chorusa 1, na fisie wyswietla mi komunikaty z radia.

Czy ktos zorientowany moglby odpowiedziec, jak zmienie na radio BNS-E i nie podlacze tunera TMC, to naviigacja w RNS-D bedzie działala ? czy ebdize jakis blad? Cany do licznika od radia sa tylko po to zeby wyswietlac komunikaty RDS ? czy RNS-D wyswietla jakies komunikaty na fisie jak naviguje tak jak navigacja BNS? z gory dzieki za odpowiedz

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga