Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Fabryczny Parktronic Dziwny problem

Elektryka
ODPOWIEDZ
Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Fabryczny Parktronic Dziwny problem

Post autor: Robert-stegna » 16 cze 2014, 16:59

Witam wszystkich

Zacznę od tego że mam w audiku fabryczny parktronic ale tylko z tyłu. Prawdopodobnie mam uszkodzony jeden z czujników cofania. Dziwne jest to że od kupna auta czyli mam je jakieś 2 miesiące tylko dwa razy przy włączeniu wstecznego biegu wydobył się z głośników sygnał od czujników cofania ale sygnalizował awarię (długie piszczenie) więc poszedłem do tyłu i słuchałem który czujnik działa a który nie, okazało się że z jednego nie wydobywało się tzw cykanie... więc pomyślałem że trzeba go wymienić ale zwlekałem z wymianą z braku dodatkowych funduszy, i później przy wrzuceniu wstecznego żaden sygnał z głośników się nie wydobywał. Dzisiaj podszedłem do sprawy jeszcze raz żeby się upewnić który to czujnik był zepsuty i o dziwo przy wstecznym biegu nagle zaczeły wszystkie czujniki pracować (cykać) ale żadnego odgłosu z głośników nie ma. Sumując, gdy przy wstecznym jest odgłos w głośnikach nie działa jeden z czujników ale gdy nie ma odgłosu przy wstecznym wszystkie czujniki działają w sensie cykają. Może to skomplikowane co napisałem ew spróbuje jeszcze raz dokładniej napisać jak by ktoś nie zrozumiał. Dodam że jest to automat może to ma jakieś znaczenie.

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc <lol>

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 16 cze 2014, 17:18

Robert-stegna, optymalnie byłoby podłączyć się interfejsem diagnostycznym. Generalnie jak działa PDC, to powinien się pojawić albo 'krótki' dźwięk sygnalizujący włączenia, albo 'długi' dźwięk sygnalizujący usterkę.

Jeżeli się nie słychać go to możliwe że jest coś nie tak z okablowaniem głośnika. Możliwe że broi też sama centralka. Możliwe że w okablowaniu tylnych czujników jest jakiś problem.

Reasumując spróbuj podłączyć interfejs diagnostyczny. <mysli>

Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Post autor: Robert-stegna » 16 cze 2014, 17:52

Gdzie jest ta centralka od PDC ? może tam jakieś kable są luźne. Sprawdzałem kable od czujników jest napięcie na każdym z nich.

nokti
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 265
Rejestracja: 30 lip 2011, 21:26
Lokalizacja: gorzów

Post autor: nokti » 16 cze 2014, 18:39

Robert-stegna, moduł,centralka jest z tyłu po lewej stronie.Otwórz schowek z narzędziami, zminiarką i z z przodu w głębi masz moduł.Wchodzą do niego dwie wiązki.

Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Post autor: Robert-stegna » 16 cze 2014, 19:24

Moduł znalazłem zdjąłem obudowę płytka wygląda dobrze, kondensatory też nie są spuchnięte, w dalszym ciągu nie ma żadnego sygnału z głośników ale przez pewien czas jeden czujnik nie "cykał" a po przełożeniu na inny kabel zaczął "cykać" powiedzmy po 3-ecim odpaleniu auta. Pomimo cykania we wszystkich czujnikach po wrzuceniu wstecznego nie słychać nic w głośnikach a lampy wstecznego świecą na biało. Kolejne pytanie odnośnie głośników, czy PDC korzysta z głośników w tylnych drzwiach pasażera czy z jakiś innych ?? bo widziałem w bagażniku pod szybką z antenkami po bokach maskownice z dziurkami ?

nokti
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 265
Rejestracja: 30 lip 2011, 21:26
Lokalizacja: gorzów

Post autor: nokti » 16 cze 2014, 21:25

Stawiam 100% na czujnik,wyrzuć ten co jakiś czas szwankuje i wepnij nowy.Jeżeli nawet jeden będzie szwankował pozostałe nie będą działać.Mają osobny mały głośniczek jest właśnie z tyłu.

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 16 cze 2014, 21:39

Robert-stegna pisze:Kolejne pytanie odnośnie głośników, czy PDC korzysta z głośników w tylnych drzwiach pasażera czy z jakiś innych ?? bo widziałem w bagażniku pod szybką z antenkami po bokach maskownice z dziurkami
Po lewej stronie pod tą maskownicą jest właśnie głośnik PDC ... ale zanim zaczniesz rozbierać sprawdź miernikiem czy jest jakaś rezystancją pomiędzy konektorami 10 i 2 w 16 pin złączu PDC (przewody brązowo-czerwony i żółto-czerwony)

Aby się do niego dostać musisz ściągnąć cały boczek bagażnika, bo te kratki są zgrzane do niego.

Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Post autor: Robert-stegna » 18 cze 2014, 16:38

nokti, właśnie zamówiłem z allegro używany czujnik ale oryginalny z takim samym oznaczeniem niby 100% sprawy. Nie był tani 120 zł z przesyłką więc się wszystko okażę. Jak dojdzie do mnie czujnik i założę go napiszę jak sprawa wygląda po wymianie <lol>

[ Dodano: 2014-06-16, 21:49 ]
kot919, tak właśnie myślałem że głośnik od PDC jest z tyłu i o ile dobrze rozumiem lewa strona od kierowcy... próbowałem sie dostać właśnie do lewej strony ale zrezygnowałem widząc zgrzaną maskownicę do boczku i łamiące się zatrzaski trzymające czarny plastik przy próbie demontażu <lol> rezystancję sprawdzę jutro po pracy bo teraz jest już za późno i napiszę wieczorkiem jaki był wynik na tych pinach co podałeś. I dziękuje serdecznie wszystkim którzy zabrali głos w tym temacie. Pzdr <okok>

[ Dodano: 2014-06-18, 16:38 ]
A więc kupiłem nowy czujnik PDC zamieniłem go z zepsutym i dalej cisza przy włączonym wstecznym zero odgłosów. Odłączałem aku na 5 minut i też nic nie dało. Czy będę musiał kasować błędy komputerem żeby to zadziałało ??

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 19 cze 2014, 11:33

Powinien zadziałać od razu po wymianie czujnika - nie trzeba nic kasować

Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Post autor: Robert-stegna » 20 cze 2014, 20:03

Czyli prawdopodobnie dalej mam problem :| Ale jeszcze sprawdzę to co mówiłeś z rezystancją na pinach w PDC centrali. Napiszę później co wyszło. Słyszałem że w mojej a6 komputer wchodzi w system serwisowy co jakiś czas i wtedy informuje że coś jest nie tak z PDC ciągłym sygnałem potem jest cisza w głośnikach i po jakimś czasie znowu się uaktywnia ale nie wiem ile w tym prawdy.

[ Dodano: 2014-06-19, 12:15 ]
A więc sprawdziłem rezystancję pomiędzy pinem 2 a 10 w 16 pinowej kostce od centralki PDC i nic nie pokazało na mierniku.

[ Dodano: 2014-06-20, 20:03 ]
Dzisiaj podłączyłem komputer pod auto i wykazało coś takiego --> Sterownik sygnalizacji przy parkowaniu, brak komunikacji, usterka sporadyczna i numerki 01327 i 049 Po wykasowaniu nie pojawiło się znowu, ale po odłączeniu komputera dalej przy wstecznym głucho a czujniki wszystkie cykają elegancko i równo. Niestety nie udało mi się wejść w bloki (08) i grupę 01 i nie mogłem zobaczyć odczytów w cm z czujników cofania. Może muszę podpiąć pod VAG COM albo może ktoś ma pomysł co dalej ??

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 23 cze 2014, 18:59

Dziś pomierzyłem obwód głośnika u siebie ... i we wtyczce wchodzącej do sterownika PDC na konektorach odpowiedzialnych za głośnik mam 59Ohm ... jeżeli u Ciebie nic nie pokazało, tzn że masz przerwę w obwodzie - a to tłumaczyłoby dlaczego nie wydaje żadnego dźwięku.

Do do samego działania - moim zdaniem PDC to system wspomagający i nie ma opcji, aby wprowadził się w jakiś tryb serwisowy. W ten sposób użytkownik mógłby pomyśleć sobie (brak długiego dźwięku) że działa on poprawnie, co mogłoby w takiej sytuacji doprowadzić do stłuczki. Nie chce mi się wierzyć że konstruktorzy Audi o tym nie pomyśleli <okok>

Dziwi mnie też fakt, że nie byłeś w tanie wejść w bloki pomiarowe - no chyba że masz jakiś lipny program. Vag com nawet w wersji 3.11 spokojnie dawał radę zmierzyć info z czujników <okok>

Robert-stegna
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 24
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:32
Lokalizacja: Stegna

Post autor: Robert-stegna » 25 cze 2014, 19:34

Dzisiaj byłem na kompie innym i pokazało że głośnik jest uszkodzony, więc chyba temat do zamknięcia teraz tylko rozebrać lewy boczek w bagażniku i zobaczyć co jest nie tak z tym głośniczkiem. A tamten komputer faktycznie był kiepski :)

Dziękuje za pomoc !! <lol>

[ Dodano: 2014-06-25, 19:34 ]
Dzisiaj zamontowałem nowy głośniczek z ASO za 74 zł i działa wszystko jak należy w końcu sprawny PDC, nie to żebym nie umiał cofać wręcz przeciwnie ale jak coś mam w aucie musi działać na 100% <lol> Dodam jeszcze że używany głośniczek na allegro kosztuje 60 zł + koszt przesyłki razem około 72 zł więc nie kupujcie takich rzeczy z aukcji bo strasznie zdzierają i nie wiesz co kupisz tak na prawdę i ile to podziała... zawsze warto zadzwonić do ASO :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga