Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ A6 C5] Wytrzymalosc skrzyni tiptronic

Układ napędowy i skrzynie biegów
MaTyS
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1889
Rejestracja: 11 sie 2009, 09:15
Imię: MaTyS
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Iława

Post autor: MaTyS » 05 kwie 2011, 18:14

Widać dużo ludzi miało problem z tłumaczeniem tego tekstu, bo błędna zasada dotycząca wymiany oleju jest wszędzie powielana. Tu na tym forum też chyba będzie to nowością.

Awatar użytkownika
maweriq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2009, 23:54
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: maweriq » 05 kwie 2011, 18:24

Dlatego pozwolisz że jeszcze raz odeślę Cie do ASO zamiast kierować się tylko forum. Jest tu wiele pomocnych postów i jest w nich wiele racji ale trzeba sobie zdawać sprawę że ludzie którzy je piszą nie są w większości fachowcami więc radziłbym jednak zachować dystans. A jeśli chodzi o ten tekst producenta ZF to jest on dość prosty do zrozumienia. :)
AUDI ponad wszystko ;)

MaTyS
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1889
Rejestracja: 11 sie 2009, 09:15
Imię: MaTyS
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Iława

Post autor: MaTyS » 05 kwie 2011, 18:48

Te informacje powielane są nie tylko na forach, ale także na stronach serwisów ASB. Wybacz ale ASO naprawdę nie stanie się dla mnie wyrocznią. Jest to dla mnie warsztat jak każdy inny, czasem lepszy czasem gorszy. Informację pozyskane z ASO dotyczące wymiany oleju w skrzyni będą różne i zależne od rejonu Polski w jakim zada się pytanie. Np we Wrocławiu nie wymieniają oleju, natomiast w Olsztynie sugerują wymianę co 60 tys .

Awatar użytkownika
maweriq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2009, 23:54
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: maweriq » 05 kwie 2011, 19:01

Nie twierdzę że ASO musi być wyrocznią jednak producent na którego sie powoływałeś mówi zupełnie coś innego niż to czego tak zaciekle broniłeś wieć sprawę uznaję za zamkniętą, chyba że masz jeszcze jakieś inne opinie tego samego producenta. Na tym etapie myślę że nie warto sie już bardziej pogrążać.
AUDI ponad wszystko ;)

MaTyS
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1889
Rejestracja: 11 sie 2009, 09:15
Imię: MaTyS
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Iława

Post autor: MaTyS » 05 kwie 2011, 19:10

Przyznałem ci chyba rację, więc nie wiem po co było to odsyłanie do ASO... .

Awatar użytkownika
M0NEER
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 648
Rejestracja: 08 mar 2010, 13:27
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 FSI 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dubai

Post autor: M0NEER » 05 kwie 2011, 19:15

Koledzy, śledzę ten temat ale wcześniej nie chciałem się wtrącać...
Osobiście jednak jestem za wymianą oleju w skrzyni. Amerykańscy i Japońscy producenci ASB nakazują wymiany oleju -niektóre skrzynie nawet mają bagnety i rurki pociągnięte do komory silnika... IMHO skrzynie ZF nie są jakoś wybitnie lepsze od "konkurencji" itp, dlatego skrzynie ZF jak każde hydrauliczne urządzenie (smarowane i chłodzone) olejem będzie lepiej pracować, gdy o ten olej będziemy dbali.

Wracając do cytatu, niby jest napisane że maintenance-free, ale jeżeli przeczytamy całość zdania "It is recommended..." aż do kropki to można wywnioskować, że w przypadku normalnej jazdy olej powinno się wymienić po przekroczeniu 120K km lub po 8 latach <figielek>

Na podstawie własnego doświadczenia: po 105K km i 7 latach olej już nie wyglądał ciekawie, a na spodzie miski był szlam wokół magnesów. Wymianę zrobiłem czysto profilaktycznie, więc odczuwalnych zmian w pracy skrzyni nie odczułem. Mimo to zdecydowanie nie żałuję :]

Osobiście statyczą wymianę "zaryzykowałbym" nawet po 250K km bez wcześniejszej wymiany.


maweriq, moim zdaniem trochę zbyt ufnie (i może naiwnie) podchodzisz do producentów i ASO. Celem producentów jest sprzedać jak najwięcej, a celem ASO jak najwięcej zarobić w jak najkrótszym czasie roboczo-godzin. Dlatego nawet w okresie pogwarancyjnym ASO nie zajmuje się "naprawą/regeneracją" dla dobra Twojej kieszeni, tylko "wymianą" elementów i podzespołów na nowe -chyba logiczne :p

Awatar użytkownika
maweriq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2009, 23:54
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: maweriq » 05 kwie 2011, 19:30

M0NEER,
Logiczne jest to że dla dobra marki sprzedawane częsci muszą chodzić jak najdlużej a nie psuć sie zaraz po okresie gwarancji, tak firmy takie jak VW, AUDI pracują na swoją renomę wiec nie opowiadaj bajek.
Co do wymiany oleju to chyba udowodniłem swoją racje a w zasadzie zrobił to dla mnie kolega MaTys podając wytyczne producenta. Co prawda są po angielsku ale jak nie rozumiesz to zamieściłem też tłumaczenie na polski kilka postów wcześniej.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2011, 20:13 przez maweriq, łącznie zmieniany 1 raz.
AUDI ponad wszystko ;)

Awatar użytkownika
M0NEER
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 648
Rejestracja: 08 mar 2010, 13:27
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 FSI 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dubai

Post autor: M0NEER » 05 kwie 2011, 20:12

maweriq pisze:Logiczne jest to że dla dobra marki sprzedawane częsci muszą chodzić jak najdlużej a nie psuć sie zaraz po okresie gwarancji, tak firmy takie jak VW, AUDI pracują na swoją renomę wiec nie opowiadaj bajek.
Powiało mi arogancją (i częściowo ignorancją + naiwnością). Po tej wypowiedzi domyślam się, że wcześniej jeszcze nie kupiłeś nówki z salonu i/lub nie czytałeś historii serwisowej np. swojego autka -jeśli takowa istnieje :p
Może inaczej: nie znam właściciela auta po roku 2000, który by powiedział że nie miał napraw gwarancyjnych <lol>
maweriq pisze:Co prawda są po angielsku ale jak nie rozumiesz to zamieściłem też tłumaczenie na polski kilka postów wcześniej.
Cienki jestem z obcych języków, więc fajnie by było jakbyś przetlumaczył tamtą stronę <luzik>

Awatar użytkownika
maweriq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2009, 23:54
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: maweriq » 05 kwie 2011, 20:23

MONEER
Nie powiało arogancją tylko nudne jest pisanie w koło tego samego. Przeczytaj cały temat jeszcze raz bo uważam że już wszystko na ten temat zostało tu napisane i po imprezie. Dalsze przepychanki nie maja sensu. Pozdrawiam serdecznie.
AUDI ponad wszystko ;)

tomaszek99

Post autor: tomaszek99 » 05 kwie 2011, 21:09

KIedyś ocieplali bloki azbestem, po 30 latach stwierdzili, że jest on szkodliwy dla zdrowia.
Dlczego więc i producenci mogą się nie mylić? Na początku tak to widzieli, ale teraz nie mogą nawet zmienić zdania bo wyszli by na idiotów, jak to w nowych trzeba wymieniać a w starych nie?
Po prostu się bronią a reszta tak jak już w temacie jest wałkowane.

Awatar użytkownika
Wawryn
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 280
Rejestracja: 28 cze 2009, 12:02
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków

Post autor: Wawryn » 06 kwie 2011, 08:24

może wypowiedzą się ludzie co są po wymianie oleju w tipie i zrobili już kilkanaście tyś km.Ja mam 15 tyś po wymianie i pierwsze wrażenie jakie miałem to szybsza reakcja na zmiane biegów.A ze skrzynią nic się nie działo bo patrzył to fachowiec(nie ASO)i wymianę zrobiłem profilaktycznie żeby potem nie szukać nowej skrzyni albo naprawiać starą.
Tyle! <lol>
A6 C5 2.4 Benz+LPG Autom

cacek66
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 263
Rejestracja: 05 maja 2009, 19:22
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: cacek66 » 06 kwie 2011, 08:54

Wawryn pisze:może wypowiedzą się ludzie co są po wymianie oleju w tipie i zrobili już kilkanaście tyś km.Ja mam 15 tyś po wymianie i pierwsze wrażenie jakie miałem to szybsza reakcja na zmiane biegów
ja też wymieniałem olej statycznie i żadnych efektów ubocznych nie widzę a jest nawet troszkę lepiej(przed wymianą miałem lekkie szarpnięcie przy wrzucaniu D po wymianie oleju już tego nie ma) zrobiłem już ok. 15tys km. Ale decyzja o wymianie oleju należy do właściciela. <haha>
Lepiej mieć Parkinsona i ... trochę wylać
niż Alzheimera i ... zapomnieć się napić !

Awatar użytkownika
maweriq
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2009, 23:54
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: maweriq » 06 kwie 2011, 10:59

Wawryn pisze:może wypowiedzą się ludzie co są po wymianie oleju w tipie i zrobili już kilkanaście tyś km.Ja mam 15 tyś po wymianie i pierwsze wrażenie jakie miałem to szybsza reakcja na zmiane biegów.A ze skrzynią nic się nie działo bo patrzył to fachowiec(nie ASO)i wymianę zrobiłem profilaktycznie żeby potem nie szukać nowej skrzyni albo naprawiać starą.
Tyle! <lol>
W temacie była rozmowa, że producent nie zaleca a nie, że zabrania. Znaczy to tyle, że przewidział pracę skrzyni bez wymian oleju. Jeśli jednak ktoś ma ochotę sobie wymienić profilaktycznie to mu tego nie zabrania.
AUDI ponad wszystko ;)

Rysiek91
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 77
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:22
Lokalizacja: Siedlce/Mazowieckie

Post autor: Rysiek91 » 08 kwie 2011, 20:52

Ja u siebie wymieniłem olej w tipie przy przebiegu gdzies 238tys km a przy 241tys km skrzynia sie rozleciała... Tez miałem lekkie szarpniecie przy wrzucaniu na D a na R delikatny poslizg przy ruszaniu. Po wymianie oleju tego nie bylo... ucieszylem sie ale nie na dlugo. Naprawa 5030zł. Mi naprzykład obcykany gosciu(kierownik volkswagena) powiedzial ze ta skrzynia ma sie rozleciec przy tym przebiegu bo tak jest zrobiona.

Rysiek91
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 77
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:22
Lokalizacja: Siedlce/Mazowieckie

Post autor: Rysiek91 » 08 kwie 2011, 22:58

a ile jezdzisz autem? moze ktos wczesniej juz robił :) aczkolwiek moze Ci sie trafila dobra skrzynia. Ja tylko przekazuje informacje od goscia ktory naprawde ma wiedze na temat tych samochodów :]

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga