Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5] Navigation Plus i BOSE - brak dźwięku

Car Audio
Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

[A6 C5] Navigation Plus i BOSE - brak dźwięku

Post autor: Keda_R » 01 lut 2011, 18:08

Witam

W aucie mam zamontowany system BOSE ale ktoś przed sprzedażą wyją nawigację.
Kupiłem nową i mam problem z uruchomieniem wszystkiego. Podłączyłem wszystko radio odbiera niby wszystko ok ale nie ma dźwięku. Przekodowałem radio vagiem i nic dalej cisza.

Moje pytanie: czy w gniazdo zaznaczona na czerwono na rysunku też powinna być podpięta wtyczka w przypadku systemu BOSE?

Pozdrawiam

Obrazek

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 01 lut 2011, 18:46

Kolego, jaką navi kupiłeś? Ta wtyczka, którą pokazujesz (wtyk ISO), jest do zwykłego audio, nie do BOSE. Masz tam wyjścia na głośniki przód LF - left front, RF - right front.

System BOSE różni się tym, że wszystkie głośniki idą przez osobny piecyk (czyli po ludzku: wzmacniacz). Wyjścia na wzmacniacz noszą nazwę wyjść liniowych. Masz je w kostce poniżej (tzw. mini ISO), w części oznaczonej LINE OUT (prawa strona kostki). Tam masz wyjścia sygnału dla przodu i tyłu, wyłącznik napięcia dla wzmacniacza i masę (oznaczoną COM).

W samochodzie powinieneś mieć taką mniejszą wtyczkę, u mnie ona miała kolor czerwony (choć ja nie mam BOSE).
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 01 lut 2011, 19:07

nawigacja powinna pasować, sprawdzałem po numerach według ETKI i niby się zgadzają. A jest jakaś różnica między navi pod bose i pod zwykłe nagłośnienie ?

Co do kostek to muszę zerknąć na kolory ale wydaje mi się że wszystkie są czarne. Mam tą pierwszą z góry drugiej nie mam, kolejną trzecią mam i czwartą też. Podłączyłem i brak głosu.

[ Dodano: 2011-02-01, 19:56 ]
wszystkie kostki mają kolor czarny. Próbowałem kodowania na wszystkie sposoby i dalej nic.

[ Dodano: 2011-02-01, 20:43 ]
Czyli wejście które jest zaznaczone powinno być puste ?
A jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy wzmacniacz działa ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 09:51

Keda_R pisze:Co do kostek to muszę zerknąć na kolory ale wydaje mi się że wszystkie są czarne. Mam tą pierwszą z góry drugiej nie mam, kolejną trzecią mam i czwartą też. Podłączyłem i brak głosu.
Masz tą trzecią, małą kostkę? Tą miniISO? Może ktoś grzebał coś w instalacji? Może wzmacniacz jest uwalony? Sprawdź też bezpieczniki - może wzmacniacz ma osobny bezpiecznik, który wysiadł.

W akcie rozpaczy zacząłbym podłączać kable do zacisków zasilania wzmacniacza we wtyczce (sekcja LINE OUT, rysunek niżej).

Obrazek

Jak podłączysz zasilanie, to w głośnikach powinno być słychać choćby jakiś cichy trzask. Ewentualnie można dotknąć palcem pinów RF, RR, LF albo LR. W głośnikach powinno być słychać ciche buczenie, albo jakieś szumy. To by wskazywało, że wzmacniacz działa.
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 02 lut 2011, 10:16

u mnie ta wtyczka mini iso jest w całości w kolorze czarnym z tego co sprawdzałem to jest nie rozdzielna składa się z wszystkich trzech sekcji CD, DISPLAY, LINE OUT.
Sprawdzałem na wtyczce do wzmacniacza przychodzi napięcie. Jak włącza się navi to z tyłu słychać takie cyknięcie jak by się wzmacniacz załączał.

Zobaczę na bezpieczniki ale nie sądzę żeby to było to bo do wzmacniacza przychodzi napięcie, sprawdzę jeszcze tak jak mówisz czy pojawi się szum w głośnikach.

Może nawigacja jest uwalona, jak kupowałem to miała być 100% sprawna, jak na razie nie wydała z siebie nawet szumu.

Orientujesz się jakie napięcie powinno być na wyjściu z nawigacji na głośniki w kostce mini iso o której piszesz ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 10:41

Keda_R pisze:Orientujesz się jakie napięcie powinno być na wyjściu z nawigacji na głośniki w kostce mini iso o której piszesz ?
To nie jest wyjście bezpośrednio na głośniki, tylko na wejście wzmacniacza.

Wyjścia liniowe mają zwykle napięcia rzędu 0,5V - 0,7V, tu może być trochę więcej (to jakiś dziwny patent...), ale nie sądzę, żeby było większe, niż kilka voltów. Do tego sprawdzenie napięcia niewiele ci daje. To wyjście sygnałowe, tu liczy się, czy jest sygnał, a nie czy jest napięcie. Jak jest uwalone wyjście w navi, to może dawać jakieś napięcie, ale napięcie będzie stałe. Należałoby podpiąć oscyloskop, żeby sprawdzić, czy jest tam jakiś sygnał wyglądający jak dźwięk. Ale to już zabawa na warsztat dla elektronika...

Czy sprzedawca to tylko handlarz, czy może elektronik, który np. naprawia takie sprzęty? Czy mógłby przetestować tą navi u siebie?
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 02 lut 2011, 10:54

Raczej nie handlarz bo miał tylko jedną sztukę i nie widziałem żeby wcześniej handlował sprzętem audio.

A jest jakaś różnica w kodowaniu navi z przed liftu i po lifcie ?

[ Dodano: 2011-02-02, 10:59 ]
A da się w jakiś sposób podać na wzmacniacz sygnał z jakiegoś zewnętrznego źródła żeby odezwały się głośniki - np. podać napięcie na wzmacniacz tak jak pisałeś i sygnał audio do mini iso przez cinche. Wzmacniacz wtedy zagra ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 11:10

Keda_R pisze:A jest jakaś różnica w kodowaniu navi z przed liftu i po lifcie ?
Tego nie wiem.
Keda_R pisze:A da się w jakiś sposób podać na wzmacniacz sygnał z jakiegoś zewnętrznego źródła żeby odezwały się głośniki - np. podać napięcie na wzmacniacz tak jak pisałeś i sygnał audio do mini iso przez cinche. Wzmacniacz wtedy zagra ?
Możesz podpiąć jakieś źródło dźwięku do tych wejść LF, RF albo LR, RR. Powinno coś zagrać - może cicho, ale zawsze.

ÂŹródło dźwięku to może być np. wyjście słuchawkowe w MP3.
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 02 lut 2011, 11:42

Spróbuję z tym MP3. Tylko jak mam podpiąć pod te styki LF, RF i LR, RR kabel od mp3.
Z wtyku od mp3 wychodzą 4 kable po dwa na kanał. Takie dwa kable na kanał mam podpiąć pod LF i LR, albo po LR i RR czy jakaś inna kmbinacja ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 12:14

Keda_R pisze:Spróbuję z tym MP3. Tylko jak mam podpiąć pod te styki LF, RF i LR, RR kabel od mp3.
Z wtyku od mp3 wychodzą 4 kable po dwa na kanał. Takie dwa kable na kanał mam podpiąć pod LF i LR, albo po LR i RR czy jakaś inna kmbinacja ?
Z MP3 wychodzą ci 4 lub 3 przewody (masa może być wspólna). Wystarczy podpiąć jeden kanał (dwa przewody) z MP3 do pary LF-RF (przód) lub LR-RR (tył).
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 02 lut 2011, 14:40

podłączyłem mp3 i o ile to dobrze zrobiłem to z głośników nie było nawet słychać szumu nic zero.

Co do navi to pod 8-pinowe iso podłączyłem głośnik i po przekodowaniu radia głośnik gra wszystko chodzi telefon sterowanie głosem wszystko jak trzeba a po przekodowaniu na BOSE nawet piśnięcia. Czy to jednoznacznie wskazuje na wzmacniacz czy jest jeszcze taka ewentualność że navi nie podaje sygnału na LINE OUT ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 15:18

Ile przewodów masz podpiętych do części LINE OUT wtyczki mini ISO? 6 czy 4?

Czy podczas podpinania MP3 podłączyłeś też napięcie do wzmacniacza (tak, jak pokazałem ci na zdjęciu)?

Jak przekodujesz navi na nie-BOSE, to grają ci głośniki z przodu, czy przód i tył?
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 02 lut 2011, 15:29

Podczas podpinania mp3 zasilanie też było podpięte, było słychać takie cyknięcie we wzmacniaczu jak by się włączał, kabelki z mp3 raczej dobrze podłączyłem ale nie ma 100% pewności.

Do LINE OUT mam podpięte 6 przewodów.

Głośniki z auta nie grają. kupiłem wtyk ISO i podłączyłem do nawigacji zewnętrzny głośniki po przekodowaniu on grał, a te zamontowane w aucie nie grają bo wszystko idzie przez wyjście LINE OUT na wzmacniacz.

Jedyne wyjście żeby to sprawdzić to chyba umówić się z kimś z okolicy i podmienić najpierw wzmaka a puźniej navi, bo już nie mam pomysłów.

[ Dodano: 2011-02-02, 15:34 ]
Może jeszcze jest potrzebne jakieś dodatkowe kodowanie o którym nie wiem ?

arekjask
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 469
Rejestracja: 21 sie 2009, 22:31
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: arekjask » 02 lut 2011, 19:02

Wygląda to chyba na jakiś problem ze wzmacniaczem. Ale mogę się mylić. Napisz, jak uda ci się coś ustalić.
Kogel-mogel FB :/
Fora to jest biwak. :)

Keda_R
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 61
Rejestracja: 05 sie 2010, 22:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Keda_R » 03 lut 2011, 16:01

No i chyba doszedłem kto jest winowajcą.
Podłączyłem pod kostkę przy wzmacniaczu słuchawki w wyjścia line out przychodzące z nawigacji i okazało się że zaczęły grać więc to nie wina navi. Sprawdziłem wszystkie głośniki w aucie podpinając inne źródło dźwięku do kostki przy wzmaku i każdy zagrał więc wina leży na 99% po stronie wzmacniacza.
Jak kupię wzmak to dam znać czy wszystko gra.

Dzięki za pomoc arekjask :-)

[ Dodano: 2011-02-09, 21:54 ]
Wzmacniacz założony wszystko gra.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga