Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Radio CB - formatowanie anteny???

Subwoofery, skrzynie, głośniki, radioodtwarzacze, wzmacniacze, zwrotnice głośnikowe, kondensatory itd.
Zablokowany
macieja910

Radio CB - formatowanie anteny???

Post autor: macieja910 » 23 cze 2008, 13:33

Witam! Niedawno spotkalem sie z opinia ze przy zakupie nowej anteny do CB trzeba ja jakos sformatowac i zestroic z radiem :-? Co o tym myslicie panie i panowie??? :mrgreen: ;-)

fafał
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 31
Rejestracja: 18 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: fafał » 23 cze 2008, 13:44

Sformatować? Nie ma czegoś takiego jak format anteny. Antenę należy zestroić i to nie do radia a do miejsca w którym będzie ona przymocowana/stała.
Do zestrojenia anteny jest potrzebna SWR-miarka. Koszt zestrojenia przez serwis nie powinien być większy niż 10zł. Większość serwisów robi to za darmo.


Jeśli antena jest nie zestrojona zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż przy dłuższym nadawaniu spalimy końcówkę mocy w radiu.

m3iaz
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 222
Rejestracja: 29 maja 2008, 15:11
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post autor: m3iaz » 23 cze 2008, 14:35

jest taka procedura. ktoś kto się tym zajmuje wpina się z miernikiem między radio a antenę i sprawdza wzmocnienie przy nadawaniu. jak masz szczęście i bat masz regulowany to na regulacji dostroją. a jak masz ujową antenę to sie obcina po 1 cm żeby złapać dobrze sygnał.

złe dostrojenie powoduje gorsze nadawanie i odbieranie a w skrajnych przypadkach można spalić końcówkę mocy przy nadawaniu

[ Dodano: 2008-06-23, 14:37 ]
no tak... zacząłem pisac posta i mnie robota wezwała.fafał, był szybszy ;-)
Quattro ;-)
RNS-e + Bluetooth Tel Interface
Shark Fin
DVD VST + kamera cofania

Awatar użytkownika
tomcio1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 77
Rejestracja: 23 cze 2008, 04:43
Lokalizacja: Żory

Post autor: tomcio1 » 23 cze 2008, 14:37

Warto dodać, że im mniejsze wskazanie na SWR miarce, tym lepiej (skala zaczyna się od 1). Przy antenie dobrej klasy np. jakiś President swr czasem nawet nie drgnie :)

Ogólnie przyjęło się, że jak mamy antenę z regulacją, to opuszczamy ją maksymalnie w głąb i potem z wyczuciem podnosimy jakiś 1 mm, a następnie skręcamy.
Podobno daje to najlepszy efekt.

Reszta to regulacja samego CB radia - Squalch itd.

Jeśli chcesz wyregulować antenę, przejedź się do pierwszego, lepszego punktu z CB radiami i za 10 zł Ci to wyregulują.

pozdrawiam

P.S :)

Z tym obcinaniem to dobrze ujęte - jak ma *UJOWÂĄ antenę ! Tak więc na początku staraj się wyregulować przy pomocy mniej drastycznych sposobów :) Długość bata to główny czynnik dobrego odbioru sygnału !

fafał
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 31
Rejestracja: 18 cze 2008, 11:07
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: fafał » 23 cze 2008, 14:41

Wartość SWR jeśli będzie na poziomie nawet 1,5 to będzie dobrze także martwić tym się nie należy.

macieja910

Post autor: macieja910 » 23 cze 2008, 14:54

Bede musial skoczyc do jakiegos punktu z CB bo cos kiepsko mi moje CB nadaje i odbiera ;-) Dzieki za info

robsonb73
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 435
Rejestracja: 07 mar 2009, 16:28
Imię: Robert
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BDH 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: robsonb73 » 26 wrz 2009, 22:53

fafał pisze:Wartość SWR jeśli będzie na poziomie nawet 1,5 to będzie dobrze także martwić tym się nie należy.

Może będzie dobrze ale tylko dla użytkownika takiej anteny ale na pewno nie dla odbierających jego sygnał, bo będzie siał strasznie.
A nawet sam może odczuć że słabo go słychać.

Zablokowany

Wróć do „Car Audio”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga