Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Nadwozie
ODPOWIEDZ
Marcinek567
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2020, 10:39
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TDI
Napęd: 4WD
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Kraków

Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Post autor: Marcinek567 » 08 gru 2020, 21:29

Witam
Przymierzam się do montażu przednich ramion wycieraczek, ale nie za bardzo wiem jak się za to zabrać tak, aby niczego nie uszkodzić... Jaka w ogóle powinna być prawidłowa pozycja wyjściowa? Przeszukując fora trafiłem na wzmiankę o "położeniu serwisowym", ale to raczej bardziej przydaje się przy wymianie samych piór. Ktoś poratuje jakimiś odległościami? :)

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Post autor: mat1324 » 09 gru 2020, 18:01

Masz problem z demontażem, montażem czy ustawieniem ramion? Prawie połowa C6 ma źle ustawione ramiona wycieraczek, a zwłaszcza prawa jest prawie zawsze wyżej niż powinna. Wycieraczki powinny w czasie jazdy być niewidoczne dla kierowcy, a prawa to aż niektórym wchodzi na naklejkę rejestracyjną na szybie :p.

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Tryb serwisowy jest tylko to odchylania ramion np. podczas mycia szyby lub wymiany piór.

Marcinek567
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2020, 10:39
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2009
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TDI
Napęd: 4WD
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Post autor: Marcinek567 » 09 gru 2020, 19:36

mat1324 pisze:
09 gru 2020, 18:02
Masz problem z demontażem, montażem czy ustawieniem ramion?
Z montażem i ustawieniem.

https://ibb.co/rp6pw5h
https://ibb.co/72t55gB

Do jakiej głębokości mogę wkręcać nakrętkę tak, aby nie uszkodzić wieloklinów?

pawcio81
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 238
Rejestracja: 15 paź 2016, 20:51
Imię: Paweł
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2010
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CAHA 170KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Polkowice

Re: Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Post autor: pawcio81 » 09 gru 2020, 22:05

Zakładasz ramię na wieloklin i powolutku dociągasz nakrętką, obserwując, czy rowki na siebie wzajemnie trafiły, co do ustawienia, to lewa powinna być mniej więcej równolegle do dołu szyby, a prawa lekko uniesiona, równolegle z zakrzywieniem krawędzi szyby po prawej stronie. Ja u siebie niedługo po zakupie krygowałem pozycję prawej wycieraczki, bo tak, jak mat 1324 napisał, nawet fabryka zakłada ramię lekko za wysoko, słabo to wygląda, mnie osobiście to bardzo razi. Teraz mam pięknie schowane pióra, ale jednocześnie i nie opadają za nisko, bo to też nie dobrze, by pióro powracając do pozycji wyjściowej szorowało po podszybiu z tworzywa poniżej szyby. Co do przykręcenia nakrętki, to trzeba to zrobić z czuciem, nie wiem ile masz siły w rękach, ale nie ciągnij bez opamiętania, ramię jest z jakiegoś stopu aluminium i jak przedobrzysz, to po prostu pęknie. I jeszcze jedno, jak będziesz zakładać ramię na stożkowy wieloklin, to ustaw jest maksymalnie osiowo (otwór z wieloklinem).

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: Jak prawidłowo zamontować ramiona wycieraczek (przód)?

Post autor: mat1324 » 10 gru 2020, 21:12

Wstępnie montujesz ramiona na stożki mechanizmu w odpowiedniej pozycji i dokręcasz tak, aby ramiona nie ruszały się jedynie góra-dół. Następnie zamykasz maskę, bo inaczej wycieraczki nie będą działały. Uruchamiasz pojedyncze "machnięcie", czyli manetka raz w dół i patrzysz jak się zatrzymają. Następnie jeszcze raz i znów patrzysz jak się zatrzymują. Wycieraczki mają dwa miejsca parkowania: gotowość i spoczynek. W czasie gotowości są nieco bardziej podniesione i właśnie mają zaparkować w pozycji spoczynku, czyli tym niższym położeniu. Wyłączasz zapłon, luzujesz nakrętki i ściągasz ramiona z wieloklinu. Prawą wycieraczkę ustawiasz tak, aby była ok. 10-20 mm nad szybą, a lewą kierowcy ok. 30-40 mm (najlepiej równolegle do szyby, wtedy najlepiej wygląda). W takiej pozycji dokręcasz nakrętkę do oporu (według ELSY 15 Nm). Wraz z dokręcaniem ramię będzie się nieco inaczej ustawiać, więc trzeba w razie czego skorygować. Nakładasz czarne zaślepki i robisz test jak się zachowują :). Po zaparkowaniu w pozycji spoczynku nie powinny być widoczne pióra, a jedynie trochę lewe ramię.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga