Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C6 Avant] elektryczna klapa bagażnika

Elektryka
turboptys
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2010, 21:19
Lokalizacja: Grójec

[A6 C6 Avant] elektryczna klapa bagażnika

Post autor: turboptys » 29 wrz 2010, 00:52

mam problem z elektryczną klapą bagażnika. Mianowicie klapa nie chce sie podnieść z przycisku pilota lub z przycisku w drzwiach kierowcy. Zamek odpuszcza klapę a następnie słychac pracę silnika unoszącego klapę ale tak jakby silnik nie miał siły jej podnieść. po chwili silnik się wyłącza a klapa pozostaje lekko uchylona. Co ciekawe jak nacisnę przycisk w klapie i lekko ale to bardzo lekko ją uniosę to już dalej sobie radzi sama. Ciekawe jest to że jak czynność otwierania i zamykania powtórzę to klapa działa prawidłowo tzn otwiera się bez problemu.

Zamykanie przebiega prawidłowo.


Pytanie moje jest takie. Czy wyżej opisany problem to coś z silnikiem (siłownikiem) otwierania? Czy może z teleskopami wspomagającymi unoszenie klapy. Mam takie wrażenie jakby teleskopy były już stare i nie mają siły pomóc elektryce unieść klapę. A może znowu silnik unoszenia klapy podlega jakimś nastawom? Np może ustawia się siłę z jaką ma działać na klapę a jak którą przekroczy to się wyłącza w celach bezpieczeństwa użytkowników samochodu, samego samochodu jak i otoczenia.

Na koniec dodam że VCDS nie pokazał żadnego błedu dotyczącego klapy bagażnika.

Ma ktoś jakieś pomysły?

turboptys

szynszyl
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 114
Rejestracja: 26 sty 2010, 13:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szynszyl » 29 wrz 2010, 12:37

Siły podnoszenia się nie reguluje, siłowniki które są przy el. klapie są inne niż przy ręcznej, tzn. są jakby bierne nie pchają klapy w górę, jedynie bilansują ciężar. Stawiam na awarię jednego z silników, możliwe że jeden ma przypalone szczotki albo wirnik i ma mniej siły a drugi w pojedynkę nie jest w stanie poderwać klapy. Diagnoza ta może być słuszna pod warunkiem sprawdzenia zamka i dociągu, ale zakładam że zamek otwiera się całkowicie i nic nie blokuje, a i dociąg działa prawidłowo.

Pozdr
Własnymi rencyma:
-elektryczna klapa bagażnika
-kolektory ssące
-hak automatyczny
-reflektory led

turboptys
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2010, 21:19
Lokalizacja: Grójec

Post autor: turboptys » 29 wrz 2010, 16:44

zamek i dociag klapy dzialaja prawidlowo tzn zamek najpierw odpuszcza a dopiero zalacza sie silnik probujacy uniesc klape. Przy zamykaniu natomiast dociag klapy rowniez spelnia swoja funkcje.

Co do sily podnoszenia to domyslam sie ze jest nieregulowana ale chodzilo mi raczej o sile przy ktorej silnik sie wylacza w celu unikniecia uszkodzenia. Chodzi mi o to ze musi byc jakies zabezpieczenie ktore reguluje obciazenie silnika i kiedy jest jego przeciazenie to go wylacza. Moze jest zbyt czule albo tak jak pisales problem lezy w silnikach i szczotkach.

Czy ewentualne usterki da rade usunac w jakis garazowy sposob tzn oczyscic szczotki itp czy trzeba wymienic silnik? Czy obydwa silniki odpowiadaja za podnoszenie klapy czy tylko jeden jest od otwierania a drugi do zamykania (tak gdzies slyszalem). Jesli obydwa to jak sprawdzic ktory jest walniety?

Widze ze instalowales taki system w swoim aucie. Czy trudno dostac sie do silnikow otwierania klapy?

Pozdrawiam

turboptys

szynszyl
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 114
Rejestracja: 26 sty 2010, 13:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: szynszyl » 29 wrz 2010, 20:53

Silniki są dwa i pracują równolegle, jeden jest przy prawym zawiasie pod tapicerką drugi przy lewym, dostać sie do nich dosyć łatwo, ściagasz górny element tapicerki (wkręt pod lampką) a potem boczki na słupkach. Jak się do nich dobierzesz możesz wypiąc kostkę z silnika i puścić prąd bezpośrednio zobaczysz jak pracują, ale rób to na wymontowanym całkowicie.

Ale tak czytam twój opis to może jednak sterownik niedomaga, hmmm.... jest razem z silnikiem, zdaje się że prawym, najłatwiej było by mieć drugi na podmiankę na chwilę, mam taki komplet w garażu, jakbyś był bliżej to bym pomógł.

Pozdr
Własnymi rencyma:
-elektryczna klapa bagażnika
-kolektory ssące
-hak automatyczny
-reflektory led

turboptys
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 13
Rejestracja: 17 wrz 2010, 21:19
Lokalizacja: Grójec

Post autor: turboptys » 29 wrz 2010, 23:02

dzieki za wyrażenie chęci pomocy. Może jak będę tamtędy przejeżdżał to dam jakoś znać i podjadę na podmiankę aby sprawdzić czy to może wina sterownika.

Tak mi się właśnie wydaje że to może być wina właśnie sterownika który zapewne kontorluje pracę silników i ich pobór prądu czym sprawdza czy klapa pracuje pod obciążeniem czy też nie. Ale z drugiej strony jeżeli niedomaga to VCDS powinien coś pokazywać chyba że jest uszkodzony w taki sposób że komputer jeszcze tego nie widzi. Chociaż nieudane otwarcie klapy powinno odnotować się w błędach o ile są takie przewidzianie przez producenta.

Pozdrawiam

turboptys

[ Dodano: 2010-10-11, 21:16 ]
Dla pozostałych gdyby mieli taki sam problem jak ja to po wymianie prawego silnika wraz ze sterownikiem klapa działa poprawnie. Niestety nie sprawdziłem samego sterownika a wymieniłem od razu całość ale jak podłączałem same silniki wymontowane to nowe i stare działały tak samo. Obstawiam więc sterownik silników który odłączał zasilanie podczas otwierania klapy.

Pozdrawiam

turboptys

tomano2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2010, 02:35
Imię: TOMEK
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomano2 » 14 kwie 2012, 23:25

Witam
Mam ten sam problem z elektryczną klapą, ale w moim przypadku mam wątpliwości co do uszkodzenia sterownika lub silnika. Dobrałem się do tych silniczków, zdjąłem dolną i górną osłonę tylnej klapy i już po tych czynnościach okazało się , że klapa za każdym razem otwiera się automatycznie bez problemu. A więc odjęcie pewnego ciężaru z klapy pomaga.
W takim razie podejrzewam, że to amortyzatory klapy straciły swoją siłę i nie balansują jej ciężaru. Po wymianie amortyzatorów dam znać czy to na pewno było przyczyną.

pozdrawiam
tomano2

[dodano 27.04.2012]
Niestety wymiana amortyzatorów nic nie dała. Klapa nie otwiera się automatycznie.
Ponadto jeden raz pojawił się błąd tylnej klapy:

Address 6D: Trunk Elect.
1 Fault Found:

00317 - Rear Lid Control Module (J605)
008 - Implausible Signal - Intermittent
Freeze Frame:
Fault Status: 00101000
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 252
Mileage: 212921 km
Time Indication: 0
Date: 2012.04.17
Time: 18:09:55


Tak więc wszystko wskazuje na prawy silniczek ze sterownikiem.


[ Dodano: 2012-05-13, 10:48 ]
Po wymianie prawego silnika jest OK.

tomano2

Miholaj
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 19
Rejestracja: 22 gru 2011, 12:38
Lokalizacja: Pila

Post autor: Miholaj » 30 mar 2013, 15:02

Problem .... Nie dziala jeden silnik. Mam wersje z czarna podsufitowka. Jak to sciagnac? Nie widze zadnych srobek.

camelllcamelll
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1158
Rejestracja: 21 cze 2010, 10:57
Imię: Ryszard
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: camelllcamelll » 30 mar 2013, 22:03

Miholaj pisze: Jak to sciagnac? Nie widze zadnych srobek.
wyjmij tą lampkę z tapicerki na suficie, jest tam śrubka, potem tą tapicerką szarpnij do tyłu i wyjdzie

powodzenia

tomano2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2010, 02:35
Imię: TOMEK
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomano2 » 17 lis 2013, 01:21

Od początku zakupu auta mam problem z elektryczną klapą bagażnika. Na początku występował tylko sporadycznie czyli klapa nie chciała się otwierać bez mojej dodatkowej pomocy (na początku swojego ruchu), ale teraz jest tak już za każdym razem, więc postanowiłem wymienić amortyzatory. Ale jakiego typu powinny być przy elektrycznej klapie?

Mam zamieszanie, gdyż wg VIN moje kody wyposażenia to:
4E7 = Tylna pokrywa uruchamiana hydraulicznie
5NC = Sprężyna gazowa tylnej pokrywy

To oznacza wg ETKI amortyzatory 4F9 827 552 A (wg nadruku - mają siłę 550N)

Czy to jednak nie są amortyzatory do zwykłej klapy? Rozmawiałem w serwisie i powiedziano mi, że przy sprawnych nie da się ręcznie opuścić elektrycznej klapy, bo amortyzatory mocno trzymają ku górze. U mnie zawsze bez większego problemu mogłem klapę zamknąć ręcznie. Czy ktoś z użytkowników elektrycznej klapy mógłby podpowiedzieć jakiego typu ma amortyzatory?

pozdrawiam
tomano2
tomano2

camelllcamelll
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1158
Rejestracja: 21 cze 2010, 10:57
Imię: Ryszard
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: camelllcamelll » 17 lis 2013, 05:01

tomano2 pisze:Ale jakiego typu powinny być przy elektrycznej klapie?
ja mam takie i mi hula

4F9 827 552 A - 550N / tylko że ja u siebie elektrykę sam dokładałem i takie siłowniki kupiłem w komplecie

a wg ETKI u mnie były 4F9 827 552 D - otwierana ręcznie/ nie mogę ich sprawdzić bo wyrzuciłem /
tomano2 pisze:że przy sprawnych nie da się ręcznie opuścić elektrycznej klapy, bo amortyzatory mocno trzymają ku górze. U mnie zawsze bez większego problemu mogłem klapę zamkną
Skąd oni mają taką wiedzę, przecież jak by nawalił siłownik klapy to co już jej nie zamkniesz ??
Elektryczne siłowniki podnoszenia klapy mają montowane sprzęgła, żeby w razie awarii można ją było otworzyć lub zamknąć.

Weź jeszcze przeskanuj VCDS-em i zobacz czy nie ma błędów > Adres 6D - elektr klapa bagażnika, a później szukaj przyczyny.

Pozdrawiam

tomano2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2010, 02:35
Imię: TOMEK
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomano2 » 19 lis 2013, 21:00

Serwis AUDI po sprawdzeniu w ETKA zdziwił się, że oryginalnie miałem wstawione amortyzatory 4F9 827 552 A, bo one są (wg nich) od klapy ręcznej. VCDS nie pokazuje żadnych błędów. Tak więc czekają aż ktoś podjedzie do nich z podobnym autkiem, żeby podpatrzeć jak to jest u innych. Szkoda, że w ETKA nie ma informacji o sile amortyzatorów, są tylko na nadruku.

camelllcamelll dziękuję za podpowiedź, ostatecznie kupię ori 4F9 827 552 A, bo w końcu u Ciebie działają.

pozdrawiam
tomano2

Schiller_Polska
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 768
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:36
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.7TDI 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Schiller_Polska » 19 lis 2013, 22:47

Przy problemach z elektryczna klapa trzeba w pierwszej kolejnosci sprawdzic czy aku jest jeszcze dobry i zrobic mu test obciazenia. Nastepnie warto na nowo zaprogramowac klape, czyli ootworzyc recznie do wysokosci na jaka chcemy zeby sie otwierala i przytrzymac przycisk do zamykania tak dlugo az migna kierunkowskazy.

camelllcamelll
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1158
Rejestracja: 21 cze 2010, 10:57
Imię: Ryszard
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: camelllcamelll » 20 lis 2013, 04:35

schiller pisze:Przy problemach z elektryczna klapa trzeba w pierwszej kolejnosci sprawdzic czy aku jest jeszcze dobry i zrobic mu test obciazenia. Nastepnie warto na nowo zaprogramowac klape, czyli ootworzyc recznie do wysokosci na jaka chcemy zeby sie otwierala i przytrzymac przycisk do zamykania tak dlugo az migna kierunkowskazy.
Dodam jeszcze że wystarczy przycisk zamykania potrzymać co najmniej 5 sek, jednak ta funkcja jest dopiero dostępna od minimalnego kąta otwarcia klapy wynoszącego 45 stopni

piptor
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 8
Rejestracja: 07 lut 2010, 11:56
Imię: Piotr
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.7TDI 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Trzebież/ zachodniopomorskie

Post autor: piptor » 08 gru 2013, 15:42

Witam, mam problem z elektryczną klapą bagażnika a mianowicie pare razy zdarzyło się, że klapa samoczynnie się otwiera a potem jest problem z jej zamknięciem. Nie wiem może to wina warunków atmosferycznych. Autko mam od miesiąca i nie bardzo wiem o co kaman, w poprzedniej c5 klapa była "manualna" i nie było kłopotu. Może któryś z kolegów miał podobny problem i udało się go rozwiązać.

camelllcamelll
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1158
Rejestracja: 21 cze 2010, 10:57
Imię: Ryszard
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2007
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: camelllcamelll » 08 gru 2013, 17:14

piptor pisze:Może któryś z kolegów miał podobny problem i udało się go rozwiązać.
Przeskanuj VCDS, i podaj jakie są błędy

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga