Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C4] grzanie lusterek - reanimacja

Elektryka
pablo90
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 268
Rejestracja: 14 lis 2010, 21:57
Lokalizacja: Kielce/Kraków

[A6 C4] grzanie lusterek - reanimacja

Post autor: pablo90 » 05 kwie 2011, 22:54

witam !

chcialbym cieszyc sie z kolejnej dzialajacej rzeczy w moim autku - podgrzewanych lusterek rozumiem ze jesli mam el. lusterka to grzanie tez mam (?) i powinno ono dzialac wtedy gdy wlaczam ogrzewanie tylnej szyby ?
jak przystapic do zreanimowania tej rzeczy ?
co sprawdzic, co kupic, co wymienic ?

pozdrawiam i czekam na pomysly :)

Awatar użytkownika
Michaelo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 229
Rejestracja: 10 wrz 2009, 23:49
Lokalizacja: PP-PCH-PO

Re: grzanie lusterek - reanimacja

Post autor: Michaelo » 06 kwie 2011, 00:41

pablo90 pisze: rozumiem ze jesli mam el. lusterka to grzanie tez mam (?)
Niekoniecznie.
Najlepiej zdemontować wkłady lusterek i zobaczyć czy mają one konektory do instalacji grzewczej. Czyli jeśli zaobserwujesz, że lusterka posiadają maty grzewcze to możesz domniemywać że powinny grzać.

Po załączeniu przycisku podgrzewania tylnej szyby załączają się grzane lusterka.

Co zrobić jeśli układ jest niesprawny?
1. Sprawdzić bezpieczniki.
2. Sprawdzić czy prąd dopływa do lusterek. Oczywiście nie chodzi o sygnały sterujące ustawieniem lustra.

Zazwyczaj instalacja na drodze samej obudowy lusterka do drzwi jest już gotowa do podgrzewanych wkładów - czyli 5 zajętych pinów we wtyczce lusterka.
Należy jednak pamiętać, że sama obecność instalacji w lusterku nie świadczy o grzanych wkładach.

3. Jeśli po załączeniu przycisku podgrzewania tylnej szyby dopływa prąd we wtyczce (5 pinów) lusterka to są duże szanse na 'reanimacje tej rzeczy' :)

4. Sprawdzasz czy maty grzewcze mają przejście - czyli czy na swej drodze przepływu prądu nie występuje przerwa. (Mata grzewcza to nic innego jak rezystor).
Jeśli jest przerwa to znaczy, że mata jest do wymiany.
NIE dotyczy to mat grzewczych wyposażonych w wyłączniki termiczne - wyłącznik termiczny stwarza przerwę w obwodzie wkładu, gdy temperatura jest dodatnia (powyżej około 5 stopni C).

Zazwyczaj w starszych modelach audi nie występowały wyłączniki termiczne.

Sprawdź jak to wygląda u Ciebie.
Czekamy na relacje. :]
<b>WEBASTO</b> Feel the drive

pablo90
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 268
Rejestracja: 14 lis 2010, 21:57
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: pablo90 » 06 kwie 2011, 09:42

<stres> jak wyjąc wkłady lusterek? Kiedyś się z nimi trochę silowalem i próbowałem podważyć srubokretem i nic :P

gość_

Post autor: gość_ » 06 kwie 2011, 10:14

Michaelo pisze:Po załączeniu przycisku podgrzewania tylnej szyby załączają się grzane lusterka.
polemizowałbym. U mnie grzeją automatycznie od jakiejś tam temperatury ;)

Temat o rozbiórce lusterka w C4 był na forum. Poszukaj.

pablo90
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 268
Rejestracja: 14 lis 2010, 21:57
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: pablo90 » 06 kwie 2011, 10:24

szybki-ens, przeczytalem ten temat tylko on dotyczy a6 c4 a ja mam 100 - miedzy innymi lusterkami sie roznimy. odkrece je od drzwi, a pozniej chyba pozostaje mi tylko podwazanie lustra... ?

gość_

Post autor: gość_ » 06 kwie 2011, 10:50

a kurna fakt - mój błąd. To czekaj na szpeca od setki bo w secie nie rozbierałem lustra ;)

pablo90
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 268
Rejestracja: 14 lis 2010, 21:57
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: pablo90 » 06 kwie 2011, 11:03

obczailem w ksiazce sam naprawiam do c3 i pewnie bedzie tak samo :)
ale gdyby znalazl sie jakis spec to prosze o info :)

Awatar użytkownika
Michaelo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 229
Rejestracja: 10 wrz 2009, 23:49
Lokalizacja: PP-PCH-PO

Post autor: Michaelo » 06 kwie 2011, 12:19

szybki-ens pisze:polemizowałbym. U mnie grzeją automatycznie od jakiejś tam temperatury
Fakt. Były różne wersje <luzik>

Wątpię żeby w 100 C4 była taka opcja.
Sam jestem ciekaw :)

Zobaczymy do czego dojdzie kolega pablo90
<b>WEBASTO</b> Feel the drive

Dawid2542
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 614
Rejestracja: 02 sie 2010, 12:15
Imię: Robert
Moje auto: A6 C4
Rocznik: 1993
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI 110KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Rydułtowy (Śląskie)
Kontakt:

Post autor: Dawid2542 » 06 kwie 2011, 21:23

Michaelo, hmm, a ja to mam wogole jakieś dziwne, bo mam 100 a lusterka od A6, no i czy we wszystkich A6 były lusterka pogrzewane? czy były też bez grzania? bo to mniejsze (prawe) mi jak gdyby odparowuje po minutce a to lewe nic, musze przecierać szmatką, ogolnie mi to nie przeszkadza bo opuszczę szybe i przetre no ale lepiej mieć wszystko sprawne <okok>

Awatar użytkownika
Michaelo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 229
Rejestracja: 10 wrz 2009, 23:49
Lokalizacja: PP-PCH-PO

Post autor: Michaelo » 06 kwie 2011, 21:49

Dawid2542 pisze:Michaelo, hmm, a ja to mam wogole jakieś dziwne, bo mam 100 a lusterka od A6, no i czy we wszystkich A6 były lusterka pogrzewane? czy były też bez grzania? bo to mniejsze (prawe) mi jak gdyby odparowuje po minutce a to lewe nic, musze przecierać szmatką, ogolnie mi to nie przeszkadza bo opuszczę szybe i przetre no ale lepiej mieć wszystko sprawne <okok>
Może ktoś coś kiedyś grzebał, że masz lustra od A6. Hmm, nie wiem.
Z tego co wiem to nie wszystkie A6 C4 mają podgrzewane lusterka, ale zdecydowana większość.
Skoro małe odparowywuje to możesz się cieszyć :)
Zapewne tylko mate masz do wymiany w lewym lusterku.
Zajrzyj pod wkład.
<b>WEBASTO</b> Feel the drive

pablo90
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 268
Rejestracja: 14 lis 2010, 21:57
Lokalizacja: Kielce/Kraków

Post autor: pablo90 » 07 kwie 2011, 13:12

zdjalem lusterko - mam 5 zajetych pinów we wtyczce i lusterku..
jednak prad do tej kostki nie doplywa.. dlaczego ?
podgrzewanie tylnej szyby działa, a przecież to ten sam bezpiecznik wiec czemu nie ma tam pradu ?

Awatar użytkownika
Michaelo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 229
Rejestracja: 10 wrz 2009, 23:49
Lokalizacja: PP-PCH-PO

Post autor: Michaelo » 09 kwie 2011, 00:07

Bywa i tak, że aby załączyły się grzane lustra to temp zew. musi być poniżej ok. 5 stopni C. Czyli w tym przypadku należałoby oszukać układ i odłączyć chwilowo czujnik temp. zew.
Szczerze mówiąc wątpię aby takie coś było w 100 C4.

Tak więc trzeba by odszukać schemat instalacji i zacząć poszukiwania usterki.
<b>WEBASTO</b> Feel the drive

Awatar użytkownika
Rikimaru
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 141
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:14
Imię: Michał
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 ALF 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Rikimaru » 09 kwie 2011, 10:36

Ja mam grzane lusterka, padły mi maty wymieniłem je i teraz działa podgrzewanie bez problemu.
U mnie grzanie lusterek działa tylko po włączeniu grzania tylnej szyby bez względu na temperaturę otoczenia. :p
Teraz jest temperatura dodatnia powyżej 10stC to jak pada deszcz a chcę osuszyć lusterka to włączam grzanie i mam czyste lusterka <radocha>

silnor3ki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 93
Rejestracja: 19 lut 2011, 23:29
Lokalizacja: Małopolskie

Post autor: silnor3ki » 22 wrz 2012, 14:08

Witam. Jako, że mi jakiś typ (chyba Andi) zamknął temat nie biorąc pod uwagę tego co napisałem to się dopinam tutaj do Was.
W poprzednim temacie napisem:


Witam,
Panowie odkąd mam to auto to mi się wydawało, że nie mam grzania lusterek :) po czym wyczytałem, że wszystkie A6 C4 i nawet chyba 100 C4 miały w standardzie. No i tutaj pojawia się mój problem.
Rozebrałem lusterko, wyjąłem lewe szkoło, sprawdziłem czy jest zwarcie na przewodach od maty ( w lewym nie ma -czyli zepsuta, w prawym lusterku jest - czyli dobra)
Ale to nie w tym rzecz :( niestety. Sprawdzam na kablach miernikiem czy jest +12V a tam ni huhu. Jest 0 :( oczywiscie po włączeniu tylnej szyby. Dodam iż ona sama działa, i bezpieczniki są OK.

Po chwili główkowania wpadłem na pomysł podmiany włącznika tylnej szyby (mamy w domu 2 takie auta). Wyjąłem swój, wyjąłem z drugiego auta a tutaj zonk :(
Włączniki są inne, a kostki takie same. Ten z mojego auta jest długi i "klika" w środku jak załączam, domyślam się, że jest tam przekaźniki odpowiedzialny za włączanie. A w tym drugim włączniku jest cisza przy wciskaniu :) działa tak tylko jak każdy najzwyczajniejszy włącznik. Więc nawet nie ryzykowałem podpięcia tego z drugiego auta do mojego ani na odwrót.

Dodam, że tamten też działa w jego aucie i u mnie też "klika" i załącza tylną szybę i grzeje. Ale na lusterkach "0 Volt" :(
Myślałem, że wsuwki zaśniedziałe, nic z tego, odsłoniłem izolację na przewodach i tam mierzyłem, też 0V.

Nie chce mi sie wierzyć, że w obydwu lusterkach kable się gdzieś przetarły na raz. To raczej mało prawdopodobne, aczkolwiek możliwe ale nie zamierzam rozwalać deski całej dla grzanych lusterek, bo od ponad 2 lat jeździłem bez no to i dalej będę musiał jeżeli nie znajdzie się rozwiązanie :)

grzanie-lusterek-problem-a6-c4-vt49710. ... 830#540181


Czy ktoś spotkał się z takim problemem ? Ma ktoś może jakiś pomysł i może pomóc ?
Będę wdzięczny.

Pozdrawiam.


Dostałem odpowiedzi

"Kliku":

"Najlepiej jakbys podmienil wklady lusterek, u mnie po zakupie oba lusterka nie chcialy grzac, efekt po tylu latach maty sie przegrzaly. Po wymianie na nowe pieknie grzeja."

oraz

"Andi":

"silnor3ki, posprawdzaj czy w lusterkach nie masz czujnika temp, ze po zalaczeniu tylnej szyby i temp otoczenie ponizej bodajze 5 stopni czujnik otwiera obwod i grzeja tez lusterka wszystko jest w temacie
viewtopic.php?t=33587 mozna sie dolaczyc <okok>"


A teraz moje spostrzeżenie chłopaki: CZYTAJCIE NAJPIERW Z UWAGÂĄ ZAMIAST ZAÂŚMIECAć NIEPOTRZEBNIE ODPOWIEDZIAMI CO NIE MAJÂĄ W OGÓLE SENSU i WYKLUCZAJÂĄ SIę Z MOJEGO ZAPYTANIA SAME PRZE SIę !!!

Pisałem wyraźnie, "...spalona lewa mata, prawa działa..." Po co mam kupować maty nowe skoro nie ma 12V+ na przewodach w lusterku ??!!
Co to ma na celu ? Miernik oszukuje ? mata załączona będzie miała napięcie a miernik nie ma ??!!
Wszystko opisałem w pytaniu, ale nikt nie ma ochoty czytać ze zrozumieniem. Jak zwykle trzeba będzie rozwiązać problem samemu.

Poza tym temat podobno przerabiany a nadal nikt nie potrafi sprecyzować w jakich modelach były lusterka po czujniku a w jakich bez czujnika, w jakich po stacyjce a w jakich po przełączniku tylnej szyby.

Nikt nic nie wie i każdy próbuje metodą prób i błędów zamiast pomyśleć, dwa przewody są (+12V i masa) gdzieś idą, zamykają obwód na macie, która jest najzwyczajniej w świecie też swego rodzaju przewodem, który się nagrzewa i daje ciepło. Skoro nie ma napięcia na tych przewodach to wiadome, że nowe maty nie będą działały. A Wy nadal swoje "kup nowe maty i wymień, to Ci zadziała" :) hehe, dobre.



Dziękuję bardzo za pomoc
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-10-15, 18:12 ]
Hej,
Potwierdzam to co powiedział jeden z kolegów tutaj na forum. Lusterka miały maty podgrzewane i okablowanie podpięte tylko do wtyczki w drzwiach za lusterkiem. 5 pinów jest. 3 są do sterowania pozycją lusterka a 2 do grzania (+ , -).
Podpiąłem poprzez przekaźnik do włącznika tylnej szyby, gdzie również potwierdzam jest 5 pinów z czego jeden wolny i daje +12 po włączeniu. U mnie nie było tam nic podpięte. Teraz jest przekaźnik. Wszytko działa jak należy.
Potwierdzam jeszcze jedną rzecz :) w lusterkach (na macie z tyłu) jest małe "kółeczko" jest to przypuszczam bimetal który załącza grzanie od 5 stopni. Na alledrogo sprzedają wkłady bez tego bimetalu, albo maty za 8 zł też tego nie mają. Wtedy lusterko grzeje dokąd nie wyłączymy tylnej szyby.
Sprawdzić czy bimetal jest i działa prosto - badając miernikiem na macie w temp. pokojowej nie było zwarcia. Wkład lusterka do wsadzić zamrażalnika na 5 min, schłodzona mata ma zwarcie na przewodach (czyli będzie grzała).

Niby do podpięcia tego potrzeba tylko 2 przewody ( po jednym na każde lusterko, zmasować można w drzwiach) ale ile pierdzielenia z tym to masakra :) 4 godziny bite wszystko rozkładałem, podłączałem i skręcałem spowrotem. Do tego dodam, że przekaźnik miałem już zamontowany kiedyś tylko nie używałem do niczego, więc tylko przepiąłem jeden kabel z jednego przełącznika do drugiego. Gdyby trzeba było podpinać dodatkowo przekaźnik to jeszcze z godzina roboty jak nic.

Mam nadzieję, że się przydadzą moje doświadczenia.

Nawiasem mówiąc, nie rozumiem tego jak można zakładać lusterka z matami i podpięciem do kostek a nie spinać całej instalacji w fabryce przez AUDI ?! :/ Jaki w tym był cel czy sens ?! nie mam pojęcia.

Pzdr.

Awatar użytkownika
rawww
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 11 sie 2013, 21:59
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Kontakt:

Post autor: rawww » 02 lis 2014, 20:43

podepnę się pod temat, u mnie w aucie cały czas jest napięcie na grzanie lusterek, gdzie należy szukać przyczyny tego ? Chciałem zakupić lusterka nowe ale szkoda mi wydawać kasę na coś co zaraz padnie, bo będą się cały czas grzały.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C4 (1991-1997)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga