Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Diagnostyka VAG
ODPOWIEDZ
Tzatziki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023, 19:58
Imię: Mikołaj
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0 TFSI 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Warszawa

Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: Tzatziki » 13 cze 2023, 20:20

Dzień dobry,
chciałem się przywitać - od wczoraj jestem posiadaczem Audi A6 2.0TFSI 252KM, S-Tronic, S-line, Quattro, 2017r.
Miałem okazję pierwokupu tego samochodu (okazyjna cena związana z miejscem pracy mojej małżonki :) ) Chcę pojeździć dla przyjemności, za niedługi czas sprzedać i przerzucić się na kombi (dziecko w drodze ;) ).
Ale do rzeczy :)

Samochód jest w bardzo fajnym stanie, natomiast mam z nim dwa kłopoty.
  • nie włączają się MATRIX LED (a jedynie asystent świateł drogowych). Po wyglądzie reflektorów wiem, że to powinny być marixy (różnią się od full led, mam też dynamiczne kierunkowskazy przód / tył)
  • Raz na jakiś czas działa ACC (wtedy bez kłopotów) a czasem się wyłącza i mam komunikat "ACC i brake guard niedostępne"
Nie idę na łatwiznę i przewertowałem to forum i chyba wiem, że:
  • MATRIXY mogą być związane z grzałką pod kamerą.
  • kiedy nie działa ACC przestają działać także czujniki parkowania z przodu - jak wywali czujniki wywala także radary i pewnie zwykły czujnik jest przyczyną
Wydaje mi się że problem nie leży w kamerze (choć to wspólny komponent używany w obu systemach) bo:
  • Lane Assist działa bez przerw
  • czujniki parkowania działają tylko kiedy działa radar. Nie działa jedno - nie działa i drugie
Nowe czujniki (na razie 2 - jeden na zapas) już do mnie jadą (inwestycja żadna, a może już coś ruszy). Niestety nie wiem który to czujnik może sprawiać kłopoty :( Podobnie brakuje mi pewności co do Matrixów. dodam, że nie mam też animacji przy uruchomieniu, jedynie poziomowanie...

Pytanie: czy jest ktoś w Warszawie lub okolicy (Otwock, Pruszków lub cała Wawa - tam najczęściej bywam) kto mógłby podłączyć moje auto pod VCDS i zrobić skan? i za ile piw lub złotówek? ;) Wiem, że mogę jechać do Warsztatu - ale raz, że nie znam żadnego (inne samochody mam w leasingu więc jadę do VAGa), a dwa - z chęcią postawie piwo komuś na forum ;)

Jeśli problem znajdzie rozwiązanie, to mam nadzieję, że ten post będzie kolejnym elementem pomagającym zdiagnozować błędy w tych samochodach :) Tak, jak na podstawie innych, mam nadzieję, że wydedukowałem co może dziać się u mnie :)

Dodano po 9 minutach 42 sekundach:
Dodam, że mam bardzo uproszczony skan diagnostyczny (żadne błędy nei były kasowane, mogą być stare etc) i gdzie pojawiają sie jakieś podejrzane informacje to:

Oprzyrządowanie
Wersja SW TEXA IDC5 Car 74.3.1

0046 System komfort - (2.0) BCM2 - -
0046 System komfort - (2.0) BCM2 - Z ksenonowymi reflektorami oraz czujnikami
parkowania (ale ja nie mam ksenonów :) )
0013 Kontrola odległości - - - - -
0009 Karta przełącznikowa - (2.0) BCM1 - -
008E Rozpoznanie znaków drogowych - - - - - (nie wydaje mi sie aby w ogóle to było)
008B Kontrola odległości 2 - - - - -


PS. widzę że tutaj czujniki parkowania są w jedym module z reflektorami. A z forum wiem, że czujniki są sprzężone z ACC. Czy mozliwe, że czujniki wyłączają też MATRIXy?

Awatar użytkownika
qujot
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 453
Rejestracja: 16 maja 2016, 21:09
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 FSI 204KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: qujot » 13 cze 2023, 23:33

Według mnie nie ma co po omacku szukać na siłę przyczyn kiedy skan vcds'em pewnie wszystko wyjaśni.
Co do ACC to zgadza się to bardzo czuły system powiązany ściśle z innymi więc często sprawia problemy i w tym przypadku czujniki parkowania mogą być dobrym tropem.
008E Rozpoznanie znaków drogowych - - - - - (nie wydaje mi sie aby w ogóle to było)
to jest oznaczenie sterownika przetwarzania obrazu [8E] współpracującego z kamerą w szybie dlatego taki opis (swoją drogą rozpoznawanie możesz uruchomić u jakiegoś magika :) )
0046 System komfort - (2.0) BCM2 - Z ksenonowymi reflektorami oraz czujnikami
parkowania (ale ja nie mam ksenonów :) )
tu też się nie sugeruj opisem [46] to po prostu sterownik komfortu odpowiedzialny za kupę rzeczy

Tzatziki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023, 19:58
Imię: Mikołaj
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0 TFSI 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: Tzatziki » 15 cze 2023, 18:19

Byłem w warsztacie, skasowaliśmy błędy - rozpoznaliśmy uszkodzony czujnik, prawy środkowy.
Po wymianie nie działał, zdziwiony włożyłem stary, nie działał ale następnego dnia czasem już się włączał - związane jest to ewidenetnie z temperaturą. Kiedy samochód nagrzeje sie na słońcu: działa ACC, działają czujniki. Słowem, coś nie kontaktuje - sprawdzę czy kabel, czy kostka.
Gdzie mogę znaleźć moduł czujników? Bo może się okazać że to to ostatnie połączenie np. zaśniedziało :)

Inne błędy nie wróciły - ale Matrixy wciąż nie działają :/ Nie testowałem jeszcze z działającym czujnikiem (w warsztacie mówili że może to być powiązanie czujnik-ACC-Matrix) bo wiadomo, temperatura.

Ale! Nie mam animacji Matrixów przy starcie samochodu! Natomiast w menu mam "asystent świateł drogowych" czyli zwykłych "długich". Nic o "Dynamic Light Assist" czy jak to sie nazywa ("DLA" nazywa sie to w moim Passacie).
Na innym forum trafiłem na przypadek że jakis magik włączył "asystenta świateł drogowych" co podobno wyklucza włączanie Matrixów.

Pytanie: jak wygląda opcja w menu samochodu włączająca matrixy? Może to kodowanie jest liche... I czy jest ktoś do polecenia w Warszawie kto włączy / zakoduje Matrix, wyłączy Asystenta (jeśli to jest przyczyna), czy może zrobi to każdy mechanik z VCDS?

Dodam: samochód krajowy, nie USA gdzie Matrixy są nieaktywne. Ale objaw generalnie ten sam.

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 523
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0.TDI 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Re: Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: KKgg » 16 cze 2023, 06:34

Zrób skan czymś porządnym (choćby vcds lub OBD11) bo na chybił trafił to wymienisz pół samochodu i nie trafisz

Tzatziki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023, 19:58
Imię: Mikołaj
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0 TFSI 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: Tzatziki » 16 cze 2023, 12:10

KKgg pisze:
16 cze 2023, 06:34
Zrób skan czymś porządnym (choćby vcds lub OBD11) bo na chybił trafił to wymienisz pół samochodu i nie trafisz
Tak, robiłem skan z VCDS w warsztacie i tak wykryliśmy ten konkretny czujnik parkowania. Więc albo on, albo jego kostka / kabel / połączenie :)
Inne błędy podobno nie wróciły po wyczyszczeniu.

Z Matrixami czuję że będzie gorzej (bo czuję, że były przeprogramowane - brak animacji przy uruchomieniu, zwykłe góra-dół) i tak, chcę udać sie do specjalisty :) Tylko że żadnego nie znam, mośe ktoś poleci w Warszawie?
Bo to chyba nie jest etap gdzie wyskoczy błąd w VCDS (żaden błąd kamery, świateł nie wrócił - wczesniej mogły być z powodu rozładowania akumulatora i boostera) a trzeba coś "włączyć" / "wyłączyć" w module pojazdu.
I po prostu nie wiem czy zrobi to każdy z VCDS czy potrzeba mi magika :)

Dziękuje za zainteresowanie!

Tzatziki
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023, 19:58
Imię: Mikołaj
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2017
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0 TFSI 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nie działają MATRIX LED, Brake Guard, ACC

Post autor: Tzatziki » 30 cze 2023, 14:25

Muszę wrócić do tematu z prośba o pomoc :(
Czujnik wymieniony - po wielu przygodach (kupiłem 2 nowe niedziałające, pozniej jeden z pomyłką w hurtowni, aż w końcu dostałem prawidłowy :) )
Czujniki działają!
Natomiast padł ACC :0

Historia choroby: kiedy zadziałał czujnik oryginalny, ACC działało bez kłopotu. Hamowanie do 0, ruszanie, jazda autostradowa - no problem. Kiedy założyłem nowe (podobno firmy G...) Acc działał tak do 55km/h rozłączał się powzej, włączał poniżej, wariowało - czujnik też raz działał raz nie.
Kiedy finalnie załozyłem właściwy - czujniki śmigają i pokazują co trzeba. Natomiast ACC i braking guard od uruchomienia nie działają. Błędy wykasowałem - dalej to samo. Raczej niemożliwe abym zakładając czujnik (od dołu, ręką zza oslony silnika) trącił na tyle mocno przewód od radaru abym coś rozłączył. Zresztą ponownie nimi ruszałem. Akumulator neie jest super mocny, ale jak pojeżdżę trochę to włącza się start&stop czyli chyba nie ma aż takiej tragedii.

Lane keeping Assist, monitorowanie martwego pola - działało zawsze, niezaleznie od czujników. Nie miałem okazji sprawdzić czy LKA działa, ale system się "włącza" (ikonka na wyswietlaczu). Czujniki martwego pola - kurcze, nie zwróciłem uwagi po wymianie czujnika, ale wczesniej działało normalnie..

Załączam błędy. Proszę o pomoc :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C7 (2011-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga