Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Wymiana oleju - statyczna czy dynamiczna

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
czarnymic
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 12
Rejestracja: 02 sie 2021, 08:20
Imię: Michał
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7T 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Wymiana oleju - statyczna czy dynamiczna

Post autor: czarnymic » 13 sie 2021, 11:59

Czołem!
Audi a6 C5 2.7 bit, tiptronic

Wymiana statyczna oleju - ok 300zł
wymiana dynamiczna - 1200zł

Ostatnio spotkałem się z opinią, że lepiej jest trzy razy wymienić olej metodą statyczną, niż raz dynamiczną. Ponieważ metoda dynamiczna niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia pewnych elementów skrzyni przez wysokie ciśnienie. Macie jakieś doświadczenia, opinie?

Online
vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 168
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiana oleju - statyczna czy dynamiczna

Post autor: vredota » 13 sie 2021, 21:55

czarnymic pisze:
13 sie 2021, 11:59
Wymiana statyczna oleju - ok 300zł
wymiana dynamiczna - 1200zł
Jeśli praca i stan skrzyni bardzo dobry: zrób dynamicznie (ale dynamicznie jest bez wymiany filtra oleju, trochę słabo).

Jeśli stan skrzyni nie jest za ciekawy (poszarpywania przy zmianach, stuki, anomalie na biegach z załączonym lockupem) lub interwały były znaczne lub nieznane: dwa razy statycznie. Pierwszy raz zlej nieznany stary olej, zalej nowy, zakręć, pojeździj 1000km, nowy olej wypłucze brudy wewnątrz, po 1000km wylej stary olej, odkręć miskę, wymień filtr/uszczelki/miskę wedle potrzeb i stanu, oceń stan zabrudzenia na dnie miski, wyczyść miskę/magnesy, pilnuj temperatur oleju przy wymianie, procedury wymiany (przełączanie pozycji pracy, ocena poziomu oleju).

Z rok temu olej do 5HP19 za bańkę 20 litrów (rozlewany przez producenta do takiej pojemności) chodził na Allegro po 500zł, dziś cena (inflacja, koszta działalności w górę) poszła wzwyż ale nadal są proporcje: cena ASO 2-3x cena na wolnym rynku (niech Cię ręka boska trzyma przed wizytą w ASO...).

...bo producent auta mówi, że oleju w skrzyni się nie wymienia, bo starcza na 200k km (Audi zapomniało tylko dodać, że po 200k auto wymienia się na nowsze).

...zaś producent skrzyni uśmiecha się pod nosem i mówi wprost: wymiana oleju co 60k km w typowej eksploatacji (tyle, że pojazd serwisuje ASO producenta pojazdu a nie skrzyni).

Wybierz samemu.

czarnymic
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 12
Rejestracja: 02 sie 2021, 08:20
Imię: Michał
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7T 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Wymiana oleju - statyczna czy dynamiczna

Post autor: czarnymic » 16 wrz 2021, 10:04

No to wymieniłem metodą dynamiczną :)

koszt 1305 zł (razem z filtrem) - trójmiasto

Pytałem w innym serwisie niż wymieniałem olej, i mechanik powiedział, że w tym przypadku wymiana statyczna nie ma sensu. W skrzyni mieści się 9 litrów, a statycznie jest w stanie spuścić tylko 3 litry.

Póki co skrzynia pracuje tak jak pracowała...

Dziękuję za uwagę :)

Lukasz007
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 225
Rejestracja: 10 gru 2017, 13:06
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI CANA 190KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Łukow/Wawa

Re: Wymiana oleju - statyczna czy dynamiczna

Post autor: Lukasz007 » 21 wrz 2021, 19:29

Do 5hp19 o kodzie EDF [taką mam w moim bicie] wchodzi ok. 6,5L oleju - wiem bo wymieniałem dwa razy dynamicznie, ze ściąganiem misy i wymianą filtra włącznie. Może do skrzyń o innych innych oznaczeniach wchodzi więcej, może mechanik przygarnął nadmiar - nie wnikam?
Olej ori ZF Lifeguard Fluid 5 kupowałem ostatnio rok temu po 43-45zł za litr i z tego co sprawdzałem to ceny się nie zmieniły. 7 litrów z uszczelką i filtrem MAN da rade kupić za 450-500zł. Wymiana Dynamiczna to kilka godzin na spokojnie, kanał i VAG/VCDS do pomiaru temperatury oleju.
Co do wymiany dynamicznej to nie wiem czemu ludzie się tego boją? Wypłucze szlam, za wysokie ciśnienie? Bajka, przecież olej zalewa się grawitacyjnie. Co do statycznej to wg mnie strata czasu bo nie dość że robi się to na 3-4 razy to i tak efekt nie będzie taki jak po dynamicznej, a strata oleju i czasu suma sumarum większa, nie wspominając o braku możliwości wymiany filtra i wyczyszczeniu syfu z misy.
Moje auto z przebiegiem 315tys km przy pierwszej wymianie oleju w tipie miało jeszcze prawdopodobnie ori olej, a już na pewno ori filtr [wybita data '99 i logo] i stwierdzam, że skrzyni nie zaszkodziło, a wręcz pomogło. Na tyle pomogło, że pomijając padnięty lockup to autem jeździ się bardzo przyjemnie, a wymianę na manuala [leży zestaw dqt/cub] odciągam już od ponad roku [przyzwyczajenie do tipa/brak czasu]. Gdyby nie lockup i podbite obroty na 4 i 5 biegu to tip chodzi bardzo płynnie i bez szarpnięć czego nie było przed wymianą oleju bo zdarzało się stuknięcie przy redukcji z 5 na 4 przy hamowaniu silnikiem, czy jakieś pojedyncze szarpnięcia raz na jakiś czas...

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga