Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

A6 C5 4.2 AVANT QUATTRO tiptronic - wymiana oleju

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
Dzik
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:48
Imię: Piotr
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 4.2 ARS 299KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Miłoszyce

A6 C5 4.2 AVANT QUATTRO tiptronic - wymiana oleju

Post autor: Dzik » 19 kwie 2022, 11:51

Witam,

Wiem że było już wiele podobnych tematów, poprzeglądałem forum i poczytałem, ale były różne opinie. I większość tematów jest z przed kilku lub wielu lat.
Może coś się w międzyczasie zmieniło.

1. Pierwsza sprawa może mi ktoś rozkodować z tej tabliczki z załącznika jaką mam skrzynie? 5hp19, 5hp24? czy jeszcze inna?

2. Druga sprawa - wymiana oleju w skrzyni- statyczna czy dynamiczna? bo różne widziałem opinie
Nie mam informacji czy było w niej kiedykolwiek coś wymieniane, przebieg udokumentowany 290tys.
Na dzień dzisiejszy ze skrzynią nie dzieje się moim zdaniem nic podejrzanego - nie szarpie, nie przeciąga, nie falują obroty, nie zgrzyta, płynnie zmienia i redukuje biegi.
I jeszcze jaki olej? Bo też widziałem różne opinie.

Z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: A6 C5 4.2 AVANT QUATTRO tiptronic - wymiana oleju

Post autor: mat1324 » 21 kwie 2022, 23:45

Masz skrzynię 5HP24 o kodzie FBC. Zalecałbym wymianę statyczną, bo jest jednak bezpieczniejsza od dynamicznej. Można zrobić ją "podwójnie". Pierwszy raz spuścić tylko sam olej z miski i dolać świeżego. Przejechać ok. 1000 km, aby skrzynia się choć trochę wyczyściła (nowy olej ma silne właściwości czyszczące), a zanieczyszczenia zostały jeszcze w stary filtrze. Następnie wymiana oleju wraz z filtrem. Możesz kupić gotowy zestaw od producenta skrzyni - ZF 1058.298.047, ale pewnie trochę zabraknie oleju. W zestawie jest ZF Lifeguard Fluid 5, więc trzeba byłoby go dokupić. Niestety nie powiem ile dokładnie. Myślę, że potrzebny będzie dodatkowy litr. Mam tak samo w 6HP19, bo dokupuję dodatkowy litr do zestawu i jest idealnie. Ewentualnie można kupić zestaw bez oleju - ZF 1058.298.049 i dokupić go osobno. Zamiast ZF Lifeguard Fluid 8 można dać odpowiednik MOBIL ATF LT 71141 (ESSO), ale wolałbym jednak oryginał od ZFa. Będziesz sam wymieniał olej? Pamiętaj, że poziom oleju sprawdza się przy odpalonym silniku przy określonej temperaturze. W zestawie od ZFa jest filtr, uszczelka, korek spustowy, oringi, magnesy oraz oczywiście olej (w pierwszym zestawie),

Dzik
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2022, 14:48
Imię: Piotr
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 4.2 ARS 299KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Miłoszyce

Re: A6 C5 4.2 AVANT QUATTRO tiptronic - wymiana oleju

Post autor: Dzik » 22 kwie 2022, 19:57

Dzięki za informacje 😊 Nie będę tego sam robił znajomy mechanik który od lat mi poważniejsze rzeczy w innych autach robi mi to wymieni przy okazji robienia całego zawieszenia. Zawiechy też zawsze sam robię ale tu trzeba wszystkie poduchy na sankach też pozmieniać, z tylu prasować tuleje itd nie mam na to narazie warunków ani czasu.
W tym roku nie mam czasu na dłubanie przy autach a lubię, Ale kupiłem auto niech nawet stoi bo Już ich prawie nie ma i takich nie będzie. Mam gdzie trzymać, dopriwadze powoli do świetności 😊

Swoją drogą mechanior mi doradził to samo jak ty-odradzil dynamiczna w tej skrzyni a co najwyżej dwa razy zlać ile się da i zalać świezy.

Dodano po 21 minutach 56 sekundach:
Propo olejów- czy poza silnikiem i skrzynia coś byście jeszcze zmieniali? Dyfer, albo coś jeszcze może? nie wiem wcześniej nie miałem quattro 😊

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Re: A6 C5 4.2 AVANT QUATTRO tiptronic - wymiana oleju

Post autor: mat1324 » 24 kwie 2022, 16:30

Można jeszcze wymienić w reszcie skrzyni oraz tylnym dyfrze. Akurat w C5 jest wszędzie ten sam olej, czyli G052145S2. Cztery litry powinny wystarczyć na wszystko, bo:
- przedni mechanizm różnicowy - 1,3 l
- torsen (międzyosiowy mechanizm różnicowy) - 0,9 l
- tylny mechanizm różnicowy - 1,5 l

Zamiast oryginału, którego litr kosztuje ok. 165 zł, możesz zalać FUCHS TITAN SINTOPOID 75W-90.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga