Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Silniki wysokoprężne
ODPOWIEDZ
Majki_A6C5_allroad
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2024, 21:49
Imię: Michał
Moje auto: Allroad C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gliwice

Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: Majki_A6C5_allroad » 24 sty 2024, 22:00

Sprawa wygląda nastepujaco:

Samochód zatankowany po korek (dosłownie po korek).
Przejechałem równe 101 km na trasie, prędkość 100 km/h, komputer pokazuje mi spalanie 10,4 l , a realnie spalił 6,7 l po zatankowaniu również po korek. Gdzie szukać problemu? Czy to może być sonda?
Dodam, że olej i woda zagrzane do temp. roboczej.
Co jeszcze, nie wyświetlają się wszystkie pixele na kompie, i przez 200 km po zatankowaniu będzie pokazywał tyle samo km do przejechania co i przed.
Pomóżcie, bo to irytuje 😆

vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 172
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 136KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: vredota » 25 sty 2024, 01:44

Majki_A6C5_allroad pisze:
24 sty 2024, 22:00
Przejechałem równe 101 km na trasie, prędkość 100 km/h, komputer pokazuje mi spalanie 10,4 l , a realnie spalił 6,7 l po zatankowaniu również po korek. Gdzie szukać problemu? Czy to może być sonda?
Pomiar z dystrybutora po 100km jest niemiarodajny. Zrób próbę 2x500km, będziesz mieć klarowną sytuację.
Nie wygląda to na sondę, przecież silnik spalił, jeśli to prawda, poniżej 7l paliwa, reszta nie uciekła w kosmos, mimo wskazań licznika.

Audi A6 C5, w programie licznika, ocenia zużycie paliwa po czasach wtrysków, to czas wtrysku steruje ilością podawanego paliwa a licznik przelicza sobie i informuje kierowcę na FIS. Jedyne, co robi fabryka, informuje licznik, że pod maską jest 6 cylindrów i 6 cylindrów sobie robi dawki paliwa.

My to robimy VCDS, [17] licznik i kodowanie, zobacz na RossTech kodowanie dla siebie. Sprawdź, czy masz prawidłowo zakodowane V6 diesel.

Przykładowo: w moim V6 AJG Pb przestawienie kodowania licznika z 6 cylindrów wolnossaka V6 na 8 cylindrów wolnossaka V8 spowodowało skok w górę o 25-30% zużycia paliwa (bzdury, przecież silnik był wciąż ten sam, licznik miał tylko zakodowaną złą informację).
Majki_A6C5_allroad pisze:
24 sty 2024, 22:00
Co jeszcze, nie wyświetlają się wszystkie pixele na kompie, i przez 200 km po zatankowaniu będzie pokazywał tyle samo km do przejechania co i przed.
Nie rozumiem o co chodzi z tymi pikselami. FIS wyświetla dystans w km obliczając, z pływaka, ilość paliwa podzielone przez średnie spalanie. Wskazania pływaka zobaczysz w blokach pomiarowych [17] licznik w VCDS.

Majki_A6C5_allroad
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2024, 21:49
Imię: Michał
Moje auto: Allroad C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gliwice

Re: Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: Majki_A6C5_allroad » 25 sty 2024, 10:46

Z pixelami już tłumaczę - nie pokazuje wszystkich pixeli, jakby kilka linii jest wypalone i nie widać tego tak jak powinno. Aktualnie autko się robi, wszystkie płyny, oleje, filtry itp., gdy już wróci dodam fotkę o co chodzi.

Co do spalania wytłumaczę troszkę szerzej.

Trasa:
Warszawa - Gliwice ( 312km dokladnie) - samochodem jechała żona przy mocnej śnieżycy, więc prędkość wachała się między 80 - 100 km/h. Przy takiej jeździe 200 PLN na ropę ( 30l ), fis pokazał po zatankowaniu dystans do przejechania 200 km, po czym przez całą drogę na fisie nie ubywało km do przejechania. Po dotarciu na miejsce, wystudzeniu, zgaszeniu silnika i załączeniu zapłonu fis pokazuje dystans możliwy do pokonania na danym paliwie 50km.
Ni jak ma się to do rzeczywistości.

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
Dodam, że fis pokazał średnie spalanie na poziomie 10,4 <bezradny>

vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 172
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 136KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: vredota » 25 sty 2024, 11:52

Majki_A6C5_allroad pisze:
25 sty 2024, 10:48
Z pixelami już tłumaczę - nie pokazuje wszystkich pixeli, jakby kilka linii jest wypalone i nie widać tego tak jak powinno. Aktualnie autko się robi, wszystkie płyny, oleje, filtry itp., gdy już wróci dodam fotkę o co chodzi.
Wypalony ekran FIS, do wymiany, wyjdzie koło 300-400zł z usługą, wstawiane są chińskie wyświetlacze (tanie, bez polaryzacji) zamiast z ASO Audi (niewspółmiernie drogie, z polaryzacją wyświetlacza). Na Facebooku jest mnóstwo filmików ludzi, którzy to robią, szukaj po AUDI A6 C5 wymiana FIS. Robią wysyłkowo. W poliftach możesz zmienić na kolorowy z obsługą kasowania błędów, odczytów wybranych bloków pomiarowych, sterowane z prawej manetki, ale za 1300-1400zł, wg mnie, niewarte swojej ceny. Taniej (i lepiej) wyjdzie zmajstrować VCDS, kabelek i jakiegoś szrota-netbooka/laptopa z dobrą baterią z OLX tylko do auta.
Majki_A6C5_allroad pisze:
25 sty 2024, 10:48
Co do spalania wytłumaczę troszkę szerzej.

Trasa:
Warszawa - Gliwice ( 312km dokladnie) - samochodem jechała żona przy mocnej śnieżycy, więc prędkość wachała się między 80 - 100 km/h. Przy takiej jeździe 200 PLN na ropę ( 30l ), fis pokazał po zatankowaniu dystans do przejechania 200 km, po czym przez całą drogę na fisie nie ubywało km do przejechania. Po dotarciu na miejsce, wystudzeniu, zgaszeniu silnika i załączeniu zapłonu fis pokazuje dystans możliwy do pokonania na danym paliwie 50km.
Ni jak ma się to do rzeczywistości.

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
Dodam, że fis pokazał średnie spalanie na poziomie 10,4 <bezradny>
Na 300km można oceniać spalanie z dystrybutora jako miarodajne, załóżmy, że jest to wartość rzeczywista i pewna. Na początek sprawdź, np. VCDS, kodowanie licznika [17], dokładniej: czy jest zakodowany silnik V6 diesel. To jest ważne tylko dla licznika, nie ma wpływu na pracę silnika bo tym steruje [01] silnik i jego komputer (ECU).

Majki_A6C5_allroad
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2024, 21:49
Imię: Michał
Moje auto: Allroad C5
Rocznik: 2003
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gliwice

Re: Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: Majki_A6C5_allroad » 25 sty 2024, 12:46

Bardzo dziękuję z zainteresowanie moim problemem, po powrocie mojej dziewczynki zajmę się tym.
Zobaczymy jakie będą wyniki po wymianie fisa i kodowaniu na nowo. Mam nadzieje, że problem zniknie, gdyż irytuje to strasznie i boli w oczy, gdzie przy normalnej jeździe widać 15,7 spalanie na fisie.
Pozdrawiam i do usłyszenia 💪🏻

vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 172
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 136KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komputer pokazuje wysokie spalanie, a w rzeczywistości jest normalne

Post autor: vredota » 25 sty 2024, 19:15

Majki_A6C5_allroad pisze:
25 sty 2024, 12:46
Zobaczymy jakie będą wyniki po [...] kodowaniu na nowo. Mam nadzieje, że problem zniknie, gdyż irytuje to strasznie i boli w oczy, gdzie przy normalnej jeździe widać 15,7 spalanie na fisie.
Jeśli auto w warsztacie to na bank będzie podpinanie pod tzw. komputer, jeśli mechanik ma VCDS/VAG COM lub coś lepszego, to super. Sprawdzenie, czy licznik ma poprawne kodowanie, to minuta pracy, wliczając uruchamianie komputera i podłączanie się VCDS.

FIS to tylko estetyka. W niczym nie przeszkadza, można zrobić w wolnej chwili, bo auto będzie wtedy wyłączone z ruchu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga