Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5 1.9 TDI 131 KM] Wymiana oleju w skrzyni biegów

Układ napędowy i skrzynie biegów
Awatar użytkownika
A6 Forum - fassi1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1905
Rejestracja: 23 gru 2007, 21:28
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: A6 Forum - fassi1 » 10 gru 2008, 17:57

stasiuszef pisze:Koledzy jak widzę na aukcjach jak ktoś sprzedaje samochód i pisze że wymienił rozrząd, olej w silniku i olej w skrzyni to się uśmiecham pod nosem.Powiedzcie mi po co się wymienia olej w skrzyni?Wie ktoś? Widzę że kolega censored zna odpowiedź, ale niepotrzebnie pisze że zakazu wymiany nie ma.Rzeczywiście każdy może se wymienić jak chce, ale po co? W skrzyniach automatycznych oleju się nie wymienia-nigdy. Ten olej jest raz wlany i tak ma zostać aż się auto rozleci, a ten olej dalej tam ma być.I po co wymieniać, żeby się lepiej jeździło na nowym a nie na starym?To nie jest żadne tłumaczenie, a kolejna wymówka że coś się zrobiło dla naszego samochodu.W Multi jest troszkę inaczej bo tam trzeba co 60 tys. z racji zaawansowania skrzyni, ale w manualu i tipie jest to po prostu zbędne. Dlatego nawet "fachowcy z ASO" nie wszyscy, ale niektórzy twierdzą że olej trzeba wymienić, ale chyba w ich głowach.
Do końca się nie zgodze. Audi Serviceplan mówi tylko o multitroniku co 60 tys a nic o tiptroniku więc może masz rację. Ale ja wcześniej miałem Vectre w automacie i multitronik to nie był :-D a książka serwisowa mówiła o wymianie oleju co 50tys km. Więc poprostu należy zasięgnąć porady z książki lub przejść się do serwisu a nie gdybać że wymieniam bo lubie jeździć na nowym. Pocoś inżynierowie i konsrtruktorzy pracowali nad tym wszystkim dając nam pewne normy żebyśmy wiedzieli jak dbać o auto żeby funkcjonowało.
Pozdro

Awatar użytkownika
stasiuszef
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 595
Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:47
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Katowice/ Schliesen/ Silesia
Kontakt:

Post autor: stasiuszef » 11 gru 2008, 12:55

fassi1 pisze:ja wcześniej miałem Vectre w automacie
Wszystko fajnie tylko Opel a Audi to troche taka mała różnica :mrgreen: Wiadomo że założenia konstrukcyjne są różne i Opel ma inne, Audi ma inne i Fiat 126p też ma inne.Ten temat jest "śliski" niestety i opinie są różne. Dlatego wydaje mi się że każdy zrobi jak będzie uważał. Ja jeżdzę do jednego warsztatu, który zajmuje się naprawą tylko i wyłącznie aut grupy VW Audi i robi naprawy tylko na oryginalnych częściach, więc niestety tam naprawa nie jest tania.Jak kiedyś chciałem zaoszczędzić i założyć zamiennik to mi powiedzieli że mam se jechać gdzie indziej bo oni odpowiedzialności nie biorą.Wszystkie Audi jakie miałem czyli od B3 do A6 robię u nich i jeszcze nigdy nie spartaczyli mi roboty.Miałem kiedyś B4 w automacie i tam również nie wymienia się oleju w skrzyni, tylko ewentualnie się uzupełnia.To samo jest w naszych A6, też olej się uzupełnia a nie wymienia.W tiptronicu sprawdzamy stan na rozgrzanym motorz i pracującym silniku.Od spodu skrzyni odkręcasz korek i jeżeli olej zacznie wypływać to jest wporzo, jeżeli ni to należy uzupełnić stan i tyle.A więc tiptronic nie przewiduje wymiany, multi przewiduje co 60tys.-takie są założenia konstrukcyjne.
usunieto !!

Awatar użytkownika
A6 Forum - fassi1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1905
Rejestracja: 23 gru 2007, 21:28
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: A6 Forum - fassi1 » 11 gru 2008, 20:18

stasiuszef pisze:
fassi1 pisze:ja wcześniej miałem Vectre w automacie
Wszystko fajnie tylko Opel a Audi to troche taka mała różnica :mrgreen: Wiadomo że założenia konstrukcyjne są różne i Opel ma inne, Audi ma inne i Fiat 126p też ma inne.Ten temat jest "śliski" niestety i opinie są różne.
W założeniach konstrukcyjnych śliskości nie ma tylko są konkrety, albo się wymienia albo nie, kwestia stosowania się do nich. Ja bym właścicielom Opli i Fiatów nie ujmował bo każdy ma auto na jakie go stać no i każdemu bym życzył żeby jego auto było tak bezawaryjne jak ta vectra którą miałem. <ok>

Awatar użytkownika
boluss
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 212
Rejestracja: 18 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: boluss » 11 gru 2008, 20:23

Ja byłem w salonie audi i sprawdzili mi po numerach nadwozia i powieziano mi ze mam skrzynie tiptronic i ze nie olej w tych skrzyniach sie nie wymienia tylko sprawdza sie stan oleju i najwyzej uzupełnia braki. ale zalecana jest wymiana oleju i filterka poniewaz woda sie skrapla i zapycha filterek(mozna to odczuc zbyt duze szarpanie przy zmianie biegu) tak powiedzial mi pan w salonie audi.

Awatar użytkownika
stasiuszef
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 595
Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:47
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Katowice/ Schliesen/ Silesia
Kontakt:

Post autor: stasiuszef » 13 gru 2008, 18:17

fassi1 pisze:W założeniach konstrukcyjnych śliskości nie ma tylko są konkrety, albo się wymienia albo nie
Jakby były konkrety to każdy mechanik bez zająknięcia powiedziałby tak jak mówi instrukcja, ale niestety każdy śpiewa jak mu się podoba.Nie wiem z czego to wynika, może z braku fachowej wiedzy. Więc nie mów mi o konkretach bo tych nigdy nie było i nie będzie.
usunieto !!

wojtek696
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 22
Rejestracja: 03 wrz 2008, 21:14
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: wojtek696 » 13 gru 2008, 18:36

witam wszystich.Koledzy pozwolcie ze dolancze sie.Wymienilem miesiac temu olej w skrzynce tiptronik.Rewelka .Spalanie 2 litry mniej na stowke.Biegi zmieniaja sie szybciej i lagodniej.stary olej byl bardziej czarny od oleju silnikowego.W serwisie audi powiedzieli ze nie wymienia sie.jestem zadowolony ze ich nie posluchalem.Wymiane trzeba zrobic wraz z filtrem.chyba ze autko idzie do zyda
Obrazek

Awatar użytkownika
stasiuszef
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 595
Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:47
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Katowice/ Schliesen/ Silesia
Kontakt:

Post autor: stasiuszef » 13 gru 2008, 18:44

I co Ty na to fassi1???Skoro kolega wymienił i auto mniej pali, lepiej zmienia biegi i wogóle wszystko super to gdzie leży prawda?Bo chyba jak zwykle po środku.

Awatar użytkownika
A6 Forum - fassi1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1905
Rejestracja: 23 gru 2007, 21:28
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: A6 Forum - fassi1 » 13 gru 2008, 20:05

Kolego Stasiuszef opowiedz się za jakimi jesteś poglądami. Najpierw piszesz że się nie wymienia w automatach:
"W skrzyniach automatycznych oleju się nie wymienia-nigdy. Ten olej jest raz wlany i tak ma zostać aż się auto rozleci, a ten olej dalej tam ma być."
"Dlatego nawet "fachowcy z ASO" nie wszyscy, ale niektórzy twierdzą że olej trzeba wymienić, ale chyba w ich głowach."
Upierałeś się że się nie wymienia więc podałem Ci co mówi Audi o multi bo to automat.
Od początku jednak upierałem się że w automatach się powinno wymieniać bo olej w tych skrzyniach wykonuje całkiem inną pracę niż w manualach, no i wiem tez to z własnego doświadczenia, bo opel to też samochód. No i jak poczytamy na forum to automaty są bardziej dręczące niż manuale dlatego ten olej jest tak ważny.
Jak kolega Wojtek696 zachwala auto po wymianie oleju to nagle zmieniasz poglądy:
"I co Ty na to fassi1???Skoro kolega wymienił i auto mniej pali, lepiej zmienia biegi i wogóle wszystko super to gdzie leży prawda?"
Co do założeń konstrukcyjnych to są tam tylko konkrety bo mówią one tak lub nie. Problem w tym że w żadkich przypadkach doświadczenie mówi co innego a wiekszość mechaników jest niedouczona i tak kombinuje żeby utrzymać klienta. Dlatego dla własnego dobra zanim coś robimy możemy zerknąć w serwis plan i wejść na forum jak nasze i posłuchać opini inych no i jeśli znamy jaiegoś dobrego fachowca zaczerpnąć wiedzy od niego. Ja judnak upieram się że olej w automatach powinno się wymieniać co potwierdzi każdy dobry mechanik i znawca tematu.
Pozdro

Awatar użytkownika
Quick
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 121
Rejestracja: 13 gru 2008, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

olej w Tipie należy wymieniać z całą pewnością

Post autor: Quick » 13 gru 2008, 23:55

Dzisiaj nie wymieniłem, ale odświeżyłem olej wraz z wymianą filtra w Tipie. Filtr zaćkany, olej ciemniejszy niż w silniku, metalowy pyłek na magnesach.
Olej w skrzyni biegów poddawany jest różnym temperaturom, przekraczającym często sporo ponad 100 st. C. W skrzyni pracują różne materiałowo części. Olej nawet syntetycznym nawet nie używany traci swoje właściwości po pewnym czasie. Poddając go pracy w różnych warunkach temperaturowych, w kontakcie z różnymi materiałami, dochodzi do zmian chemicznych, składowych, a więc właściwości. Podczas pracy elementów skrzyni dochodzi do tarć, pojawia się metalowy pył, który wyłapywany jest przez filtr, oraz magnesy. Po pewnym czasie, ani filtr ani magnesy nie są w stanie dokładnie oczyścić oleju, którego zmieniony i wzbogacony skład sprzyja przyśpieszeniu zużycia ASB. Dlatego uważam, tak jak mój mechanik, że wymiana lub "odświeżenie" oleju, obowiązkowa wymiana filtra, oraz oczyszczenie pokrywy z magnesami, jest konieczna. Takie działanie na pewno nie zaszkodzi. Ja planuję odświeżać olej (wymianie ulega ok. 6 litrów oleju) wymieniać filtr i oczyszczać magnesy co ok. 30 tys. km.

Awatar użytkownika
A6 Forum - fassi1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1905
Rejestracja: 23 gru 2007, 21:28
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: A6 Forum - fassi1 » 15 gru 2008, 00:17

A tu koledzy z forum podali ciekawy link o ASB no i pochodzi on ze strony chyba najlepszego fachowca w tym temacie
http://www.sserwis.pl/start_pl.php?kate ... tomaty3_pl

Awatar użytkownika
stasiuszef
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 595
Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:47
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Katowice/ Schliesen/ Silesia
Kontakt:

Post autor: stasiuszef » 16 gru 2008, 12:54

fassi1 pisze:Dlatego dla własnego dobra zanim coś robimy możemy zerknąć w serwis plan i wejść na forum jak nasze i posłuchać opini inych no i jeśli znamy jaiegoś dobrego fachowca zaczerpnąć wiedzy od niego.
Kolego fassi1, ja nie zmieniam zdania bo nie jestem jak chorągiewka na wietrze i nie wiem gdzie w moich wypowiedziach wyczytałeś że nagle zmieniam pogląd.JA po prostu ponawiam pytanie, czy wymieniać olej czy nie, bo zwyczajnie zgłupiałem.Service plan mówi żeby wymieniać, Ty mówisz żeby wymieniać przyrównując Audi do Opla, a mechanik do którego jeżdzę, jeden z niewielu na ÂŚląsku, który posiada rekomendację ADAC na naprawę samochodów koncernu VW twierdzi że oleju się nie zmienia.Postaw się teraz w mojej sytuacji.Jedni mówią że się wymienia inni twierdzą że się nie wymienia.Normalny dom wariatów.Kogo słuchać żeby nie zaszkodzić?Mechanika z 30 letnim stażem, który zjadł zęby na tym wszystkim, czy kolegi jednego z drugim który wymienił olej i wychwala pod niebiosa jak mu to super pomogło.OK może i pomogło ale poszukaj postów gdzie po wymianach ludziom dzieją się dantejskie sceny ze skrzynią. Więc proszę Cię, jak już posądzasz mnie o zmianę zdania to znajdź najpierw konkretny cytat, a później zastanów się co piszesz.Bynajmniej nie bierz sobie tego do serca, nie piszę tego złośliwie, wyrażam tylko swoje zdanie.
P.S. Dzisiaj wrzuciłem mechanikowi temat wymiany oleju w skrzyni i zapewnił mnie że wnikliwie jeszcze raz sprawdzi, jutro dam wam odpowiedź co ustalił.

Awatar użytkownika
A6 Forum - fassi1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1905
Rejestracja: 23 gru 2007, 21:28
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.6 ABC 150KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: A6 Forum - fassi1 » 16 gru 2008, 20:52

Nie ma problemu, każdy może wyrazić swoje zdanie. Ja nie mam nic przeciwko. Ja poprostu wiem z doświadczenia i z opinii porządnych mechaników którzy potwierdzają że powinno się wymieniać, nie myśl że twierdze że twój mechanik jest nieporządny. Do tego Sopa serwis potwierdził a on ma raczej dobrą renomę. Nie przyrównuje Opla do Audi a podaje przykład jak to jest w Oplu bo i tam olej w skrzyni automatycznej spełnia taką samą rolę. Ogólna zasada działania automatu w Oplu i Audi raczej będzie taka sama ale będą różniły się konstrukcją. Moim zdaniem powinno się wymieniać ale zaczynając od początku życia auta. Czytałem gdzieś na forum (chyba na forum Audi-Mania Fan Klub) historię kolegi z automatem.
Kupił Audi w automacie i wcześniej najprawdopodobniej nie był wymieniany olej przez dość długi czas. Gość wymienił olej i polepszył sobie na gorsze bo skrzynia zaczęła mu się pie...
Wszystko byłoby dobrze gdyby nie ruszał skrzyni ale pytanie jest jak długo. Gdyby w tym aucie olej w ASB byłby wymieniany na czas i regularnie to kolejny właściciel nie musiałby się martwić. Takie moje zdanie.
Pozdro <ok>

Awatar użytkownika
stasiuszef
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 595
Rejestracja: 25 wrz 2008, 17:47
Imię: Forum Audi
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.8 ACK 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Katowice/ Schliesen/ Silesia
Kontakt:

Post autor: stasiuszef » 16 gru 2008, 23:33

No więc właśnie, tego się boję, że jak powiedzmy wymienię olej i zaczną się problemy.Bo gdyby taki zabieg miał tylko polepszyć to nie ma się co zastanawiać.Ale niestety gwarancji nie ma.A jak to mówią, nie ruszaj g..... ja k nie śmierdzi.Pozdro <ok>

[ Dodano: 2008-12-18, 13:26 ]
Słuchajcie Mistrzowie w wymienianiu oleju w skrzyni. Dostałem konkretną odpowiedź od mechanika u którego naprawiam auto i o którym była mowa wcześniej.A więc podałem mu nr VIN, wszystkie potrzebne rzeczy.Diagnoza brzmi iż w moim modelu (skrzynia tiptronic) oleju się nie wymienia, w instrukcji obsługowej auta pisze że "olej w skrzyni jest na życie samochodu" i kropka.Filtr o którym mówicie znajduje się w skrzyni w środku i tu jest do obalenia kolejny mit, gdyż żeby ten filtr wymienić to trzeba spuścić olej, a więc to się nawzajem wyklucza.Filtra również się nie wymienia,chyba że się już coś ze skrzynią robi, jakiś remont czy coś, a tak nie rusza się tego. I właśnie mówił mi że miał przypadki że ludzie na siłę wymieniali olej i później cuda wianki im się robiły, skrzynia przechodziła w tryb awaryjny itp itd.Przekazuję wam zdanie mechanika z rekomendacją ADAC.Każdy zrobi z tą wiedzą co będzie uważał za słuszne.

Awatar użytkownika
23jordan23
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 26 lut 2010, 08:51
Lokalizacja: Zachodnio-pomorskie

Post autor: 23jordan23 » 16 kwie 2010, 15:47

witam podlacze sie pod temat
wlaasnie sie szykuje do wymiany oleju i filtra w moim multitroniku
pytanie pierwsze
ile litrow oleju musze kupic ?? 8 ? mam po 9dych to chyba znosnie
zeby zmienic filtr to trzeba rozebrac skrzynie wiec ile moze kosztowac taka wymiana oleju i filtru ?????
pozdr
ps moj mechanik zawolal za taka robote dwa kola

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga