Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5 2.5 TDI Tiptronic] Wymiana skrzyni z diesela na benzynę

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
Frogi221
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2021, 09:06
Imię: Artur
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gdzieś tam :D

[A6 C5 2.5 TDI Tiptronic] Wymiana skrzyni z diesela na benzynę

Post autor: Frogi221 » 24 lis 2021, 09:49

Witam.

Od miesiąca stałem się posiadaczem Audi A6 C5, kupiłem po okazyjnej cenie, ze względu na uszkodzoną skrzynię biegów [FED] ( obrócona panewka, wywalony uszczelniacz). Z racji tej, iż posiadam znajomego tokarza, który siedzi trochę już w tym zawodzie, poprosiłem o dorobienie tulejki, zamówiłem uszczelniacz, rozebrałem oraz wyczyściłem skrzynię ( nie było widać na elementach zużycia oraz uszkodzeń). Po złożeniu wszystkiego, i wsadzeniu do samochodu, zalaniu oleju zgodnie z instrukcją, z myślą że będzie wszystko w porządku, okazało się, że jest inaczej, niż zamierzałem. Skrzynia szarpała, wpadała w tryb awaryjny, wyrzucała błędy 17114 oraz 17116. Szukając odpowiedzi na pytanie, co może być nie tak, dostałem informację, że prawdopodobnie trzeba przeprowadzić adaptacje, znalazłem procedurę adaptacji ( nie mam pojęcia, czy prawidłowa, bo to jedyny post jaki znalazłem na internecie), lecz nie przeprowadziłem jej, bo przy wyjeździe z posesji znowu wywaliło olej oraz obróciło panewkę.

Postanowiłem szukać drugiej skrzyni [DES], akurat się trafiło, że znajomy miał akurat podobną skrzynię, lecz z 2.4 V6. Akurat sobota była wolna, więc pomyślałem, że nic nie stoi na przeszkodzie spróbować przerzucić skrzynię i sprawdzić jak będzie się zachowywać. Miałem nadzieję, że wymiana skrzyni załatwi sprawę, ale no niestety, nadzieja matką głupich. Owszem, czuć było po wrzuceniu D oraz R, że samochód aż "siada" na zawieszeniu, ale po wrzuceniu na D, gdy ma zmienić bieg skrzynia wpada w tryb awaryjny, jakby miała zmienić bieg, delikatnie szarpnięcie. W trybie manualnej zmiany, mogę przerzucić na 1,2,3,4,5 , ale gdy jadę na załóżmy biegu 3, przy hamowaniu skrzynia zamiast zrzucać biegi w dół, wrzuca w górę i praktycznie przy 10km/h przełącza na 5 i skrzynia dalej wpada w tryb awaryjny.

Błędy jakie wyskakują przy drugiej skrzyni to:

17116 - Załączony bieg nie odpowiada położeniu drążka - bieg 2
17118 - załączony bieg nie odpowiada położeniu drążka - bieg 4
17100 - czujnik prędkości obrotowej przekładni - układ wejściowy.

Okej, błąd 17100 rozumiem, brak czujnika prędkości obrotowej. Natomiast 17116 i 17114 nie mogę ni groma zrozumieć, a szukając informacji w internecie, nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. I teraz pytanie, czy przełożenie całej mechatroniki, załatwiło by sprawę z błędem 17100? Bo rozumiem, że chodzi tu o czujnik, który znajduje się pod mechatroniką.

Z góry dziękuję, za każdą informację która może się przydać! ;)

Zapomniałem dodać, że sterownik od skrzyni również zmieniałem od 2.4, ale wtedy niestety od razu wpada w tryb awaryjny, brak sterowania manualnego, oraz błąd z ESP i ABS.

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7155
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Silnik: Inny
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Re: [A6 C5 2.5 TDI Tiptronic] Wymiana skrzyni z diesela na benzynę

Post autor: bendzji » 24 lis 2021, 22:52

Skrzynia z benzyny na inne przełożenia i na komputerze z diesla będzie świrować , druga sprawa w sumie gorsza - skrzynia Des jeżeli dobrze pamiętam pochodzi z 2.4 z gazem na linkę co oznacza inny sterownik hydrauliczny i inny czujnik prędkości wejściowej - tego nie przeskoczysz , szukaj innej skrzyni

Frogi221
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2021, 09:06
Imię: Artur
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gdzieś tam :D

Re: [A6 C5 2.5 TDI Tiptronic] Wymiana skrzyni z diesela na benzynę

Post autor: Frogi221 » 25 lis 2021, 20:59

Ehh. Znalazłem skrzynię o oznaczeniu FAD Z 2.5 TDI 180KM. Podejdzie? Czy szukać o takim samym?

Online
vredota
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 170
Rejestracja: 07 cze 2020, 21:35
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1998
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 163KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [A6 C5 2.5 TDI Tiptronic] Wymiana skrzyni z diesela na benzynę

Post autor: vredota » 26 lis 2021, 13:05

bendzji pisze:
24 lis 2021, 22:52
Skrzynia z benzyny na inne przełożenia i na komputerze z diesla będzie świrować , druga sprawa w sumie gorsza - skrzynia Des jeżeli dobrze pamiętam pochodzi z 2.4 z gazem na linkę co oznacza inny sterownik hydrauliczny i inny czujnik prędkości wejściowej - tego nie przeskoczysz , szukaj innej skrzyni
Mam skrzynię DES, silnik V6 2.4 Pb AJG (dystrybucja na Belgię), gaz elektroniczny, tempomat elektroniczny. Audi dobierało skrzynie do silników, chodziło o momenty sił i przełożenia, przykładowo TipTronic do V6 ma bardzo długą dwójkę i trójkę, do mniejszych silników były inne przełożenia.

Skrzyni benzyny z dieslem nie pogodzisz, ECU komunikuje się ze skrzynią i wymieniają się danymi o prędkościach obrotowych. Niezgodności danych poza założone marginesy błędów = stany awaryjne sterowników.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga