Strona 1 z 1
Stukanie podczas hamowania po wymianie złamanego wahacza
: 22 lis 2018, 21:37
autor: KasztanOc
Witam. Jakis czas temu pękł mi prawy dolny przedni wahacz. Pod autem zauwazylem ze coś kapało na wysokości mniej wiecej "siedzenia pasażera". Oddalem auto do mechanika, zostal wymieniony wahacz po czym pojechałem na stacje diagnostyczna aby sprawdzic zawieszenie wraz z hamulcami (auto niedawno zakupione). Przed przegladem zawieszenia wszystko było w miarę okej natomiast po przejechaniu okolo 15km podczas hamowania oraz pokonywania nierówności słychać stukanie z koła przy którym robiony był wahacz. Orientuje sie ktoś czy prócz wahacza mogło dojść do uszkodzenia innej części? Liczę na waszą pomoc

: 22 lis 2018, 22:20
autor: mat1324
Bez obejrzenia ciężko powiedzieć, ale sprawdź łącznik oraz amortyzator, bo są bezpośrednio do niego przykręcone.
: 23 lis 2018, 12:30
autor: Punisher
Był chyba identyczny temat na forum. Tak jak ktoś tam napisał, warto sprawdzić półoś, a konkretnie przegub zewnętrzny lub wewnętrzny, ponieważ w związku z pęknięciem wahacza, on odgiął się do nienaturalnej pozycji i mógł się uszkodzić
EDIT
O i znalazłem temat. A tym 'kimś' jest nikt inny jak przedmówca
zlamany-wahacz-i-konsekwencje-po-wymian ... t94984.htm
: 23 lis 2018, 13:37
autor: mat1324
Przecież to inne osoby

.
: 23 lis 2018, 14:04
autor: KasztanOc
Okej. Dzieki za pomoc. Poinformuje jak dowiem się co dokładnie było przyczyną stukania. Pomyslałem, ze moze rowniez oberwal tylny dolny. Jest to jakaś druga opcja?
: 23 lis 2018, 19:39
autor: repek92
jeszcze możesz sobie zobaczyć czy masz wszystko dobrze poskręcane.
: 25 lis 2018, 21:37
autor: Doc
repek92, ma rację. Sprawdź. Miałem podobny problem z przegubem wewnętrznym. Udany warsztat. Musiałem się położyć, sprawdzić i cieszyć się że to jest tylko to. Dokręciłem i OK. Dalej już... bez komentarza z warsztatem.
: 26 lis 2018, 07:53
autor: Punisher
mat1324 pisze:Przecież to inne osoby

.
Miałem na myśli Ciebie, bo w tamtym wątku radziłeś sprawdzić przegub

: 26 lis 2018, 08:57
autor: mat1324
Jestem wszędzie

.
: 05 gru 2018, 21:18
autor: KasztanOc
Jak naprawie to dam znać co dokladnie było przyczyna
[ Dodano: 2018-12-05, 21:18 ]
Okazało się, że tylny dolny wahacz był na wykończeniu. Po wymianie problem rozwiązany.
: 04 sty 2019, 12:04
autor: misiekb4
Podepne się pod ten temat, gdyż mam podobny problem.
Dobry rok nie ruszalem jeszcze ori wahaczy, lecz zaczęło coś pukać jadąc po kostce brukowej...
Wjazd na kanał, brecha w rękę, posprawdzane i wszystko w miarę ok, prócz spekanych łączników w kształcie litery C.
Wymiana, ale bez zmian. Zaś w w roku 2018 zaczęło pukać przy najechaniu na łączenie asfaltu, kocie łby itp.
Diagnoza manualnie z pomocą szarpakow:
Sworznie wahaczy dolnych przednich.
No to wymiana, w tym przypadku na febi, bo już święta za rogiem...
Ale po wymianie waliło jeszcze mocniej, a wymiana zgodnie ze sztuką.
No nic, rozpialem zawieszenie i ukazały się luzy na "bananach".
Wymienione, jest dużo ciszej, ale przy jeździe na prostej drodze, przy przyspieszeniu pojawiają się pojedyńcze stuki , badz przy zjechaniu z progu zwalniającego też stuk. Podobnie jak najade prawa str na nierówność, to puka z lewej strony...
Nie chce wymieniać góry, ponieważ trzymając sworznie na szarpakach , albo szarpiac kołem w górze, nie mają żadnych luzow.
Amortyzatory wymieniłem dużo wcześniej, bo bujalo autem na boki, wszystkie poduszki skrzyni(nowe lmo) i silnika(ori zamien.)ok.
Możliwe żeby np drążki tak halasowaly? Jak można jeszcze sprawdzić to dokładniej, żeby nie wymieniać niepotrzebnie dobrych części?